Dětský miniseriál odehrávající se ve dvou časových rovinách. Školák Kolja se pomocí stroje času dostane z Moskvy 80. let o sto let do budoucnosti. Zde překříží cestu kosmickým pirátům, jež chtějí ukrást Melofon - přístroj používaný vědci pro komunikaci se zvířaty, jež je však v rukou pirátů velmi snadno zneužitelný, protože s jeho pomocí je možné číst ostatním myšlenky. Kolja se s pomocí robota Wertera vrací i s melofonem do své doby, kde se ho snaží před piráty ukrýt a ve vhodný okamžik předat Alici, dívce, jež Kolju s odstupem času z budoucnosti následuje a jíž byl melofon piráty ukraden. Piráti však v Časovém institutu odstraní robota Wertera a Kolju pronásledují. (Erasmus)

corona

Alica Seleznevová, keď som mala 10 rokov, chcela som byť ako ona. Seriál relatívne presne kopíruje knihu, aj keď v knihe Alica pôsobila určite dospelejším dojmom a mala krátke blond vlasy. Sklamalo ma, že do seriálu sa nedostala moja najobľúbenejšia časť a to volejbalový zápas, ktorý nahradili skokom do diaľky. ()

hygienik

Pôvodne som si myslel, že tento seriál natočili v 60. rokoch a československí Návštevníci ho reflektovali. Lenže je z roku 85, čiže Návštevníci sú starší a pritom trikovo aj dejovo lepší. Gosťja iz budúščego majú na svoju dobu triky už trošku zastaralé a dej je dosť nudný. Návštevníkov som videl 5X a stále ma bavia. Gostí už ako dospelý vidieť nechcem, lebo po 1. dieli je jasné, že by mi to pokazilo pekné spomienky. ()

vitekpe

Наталья Гусева, Елена Метёлкина, ale treba i pohledna Елена Цыплакова ve znamem sovetskem petidilnem sci-fi serialu. Ve sve dobe dost popularni, ale dneska s odstupem casu to uz neni uplne ono... :-) ()

TERRORDROME

Príbehy Kyra Buličova o Alici z budúcnosti boli v detstve moje najobľúbenejšie čítanie. A tak som bol zvedavý ako asi mohla dopadnúť hraná adaptácia z 80-tych rokov. No, asi tak ako by človek čakal a ani nostalgia tomu príliš nepomôže. Pokiaľ to môžem po tých rokoch posúdiť, tak dej sa pomerne presne drží predlohy. Obyčajný chlapec made in sajuz sa pri sledovaní sexice s hlbokým avšak prázdnym výstrihom dostane cez stroj času v pivnici starého domu do budúcnosti, kde sa samozrejme stretne s Alicou a ešte aj zapletie s dvoma vesmírnymi pirátmi ( jeden tučný a jeden vyschnutý ) bažiacimi po nejakom prístroji ( tuším na komunikáciu so zvieratami ). Tí ho potom prenasledujú naspäť do minulosti. Scény z budúcnosti sú dosť smiešne, napr ten android čo vyzerá ako teplý kaderník s pážacím účesom a chôdzou ktorá nepôsobí ani tak roboticky, ale skôr akoby mal v gatiach naložené gigantické hovno. Haluzná je aj futuristická zoo, čo je vlastne papundeklová brána v tvare rozďavenej papule a za ňou je... obyčajný les v ktorom nie je prakticky nič okrem hovoriacej kozy ( Ivan Ivanovič? ) a lenivého krokodíla. Celý seriál však najviac trpí tým že každá scéna je až neznesiteľne naťahovana a dohromady sa tak v každom z piatich dielov toho udeje len minimum. Naháňačka vo výskumnom centre sa odohráva v dvoch chodbách vedľa seba, po ktorých hrdinovia utekajú stále dokola niekoľko dlhých minút a podobne je na tom aj scéna letu nad moskvou "budúcnosti" kde sa do omrzenia striedajú pohľady na mesto a chlapcovu užasnutú tvár. Keď sa dej prenesie späť do prítomnosti/minulosti je to horšie keďže už nemôže ponúknuť ani tie naivné lepenkové efekty a lietajúce moduly z kolotočiarskeho autodromu. Zvlášť posledný diel je len o tom ako partia decák s červenými šatkami bobehuje mestom. Pobaví tak len pár zaujímavých kaskadérskych kúskov ako vybehnutie po stene domu či prebehnutie rušnej ulice po strechách idúcich áut, ktoré sú natočené bez strihu. Taký milý kiks je v scéne keď jeden z pirátov vyletí von oknom a nikomu nevadilo že ten kaskadér má výrazne menej vlasov než herec ktorého zastupoval. Čo sa týka samotnej Alice, obviňovať decko za to že je decko nemá zmysel, ale mohli tam predsa len dosadiť radšej trochu staršie dievča, pretože Alica v knihe pôsobila dospelejším dojmom a hlavne bola značne ironická. Ale milý kukuč má. každopádne myslím že češi vtedy podobné projekty zvládali lepšie a vtipnejšie. ()

tuwanakha

Ruská minisérie "Guest from the Future" byla ve své době velmi populární, zejména kvůli scénáři Kirilla Bulyčeva. Spustila tehdy vlnu tzv. Alisománie. Výborné sci-fi bylo zaměřené na dětského diváka, ale sledovala to celá rodina. Natálie Gusevová v roli malé Alenky (Alisy) Selezněvové, se svým nevinným úsměvem a pohledem očí by dokázala strčit kocoura ze Shreka do kapsičky u pionýrské košile:-) Triky z té doby dnes samozřejmě působí velmi naivně, ale bylo to určené vysloveně pro televizi a navíc sovětští trikaři byli očividně dost nedbalí. Dávám 80% za vzpomínku na dobu, kdy jsme byli mladší a dobývali vesmír.:-) No a nesmím zapomenout na pěknou závěrečnou píseň "Prekrasnoje daljoko"(Wonderful Far-away), z které se v té době stal hit. Ostatně Bulyčevova původní knižní předloha vyšla i u nás pod názvem "Za sto let". ()

javlapippi

Televízna podoba detskej literárnej sci-fi klasiky, ktorú som čítal dávno a už si z nej veľa nepamätám, ale zárukou kvality adaptácie by mala byť účasť autora originálu na scenári. Hrdinovia sú šiestaci v školských rovnošatách, cestuje sa v čase a vzdoruje podlým alienským šejpšifterom a je to napínavé aj vtipné. Prvé dve epizódy obsahujú pár dlhších a nudnejších scén ako animácia cestovania v čase alebo blúdenie chodbami v budúcnosti, ale návratom do Moskvy osemdesiatych rokov to dostane to správne tempo. Filmové efekty a triky sú na úrovni rozpočtu, doby a krajiny pôvodu, mimozemská ZOO si musí vystačiť s umelým krokodílom a hovoriacim capom, ale presne mi k seriálu sedia, taká Majka z Gurunu s dokonalými CGI trikmi by už tiež nebola tou Majkou, čo máme radi. Čiže slušný príbeh, slušné herecké výkony a hlavne skvelá atmosféra robia z tohto seriálu pozretiahodnú záležitosť za štyri fľašky od kefíru v sieťovke. Viac v komentoch k jednotlivým epizódam: 1. "Mne kefiru náda kupíť." Začína to dobre, dvaja zvedaví pionieri sledujú anorekticko-gazeloidnú sexy slečnu do opusteného domu, kde v pivnici jeden z nich nájde stroj času a presunie sa o sto rokov dopredu do Moskovského časového inštitútu. Tam sa ho ujme unavený a nešťastne zamilovaný android, ktorý mu dovolí poobzerať sa po svete budúcnosti. S pomocou mestskej nehromadnej dopravy zistí, že Kremeľ aj Chrám Vasilija Blaženého ešte stále stoja, ľudia v pohodlnom farebnom oblečení sa venujú všakovakým záľubám, automaty vydávajú pochutiny aj bez peňazí a celkovo je v tej budúcnosti sveta žiť. Prvá epizóda fajn, len niektoré scény by som trochu zostrihal a skrátil. **** 2. "Ja vsjo vremja dumal o kefire. Daže na kosmodrome." Pionier Koľja so sieťovkou s prázdnymi fľaškami sa potuluje po krásnom novom svete, až kým nenarazí na zlých emzáckych podobu meniacich vesmírnych pirátov. Tí sa hodlajú zmocniť myšlienky čítajúceho zariadenia menom mielofón, toho času v držaní nadanej devy budúcnosti menom Alisa, venujúcej sa xenozoologickému výskumu. Nakoniec mu nezostane, než spasiť seba aj prístroj útekom do svojej súčasnosti, kam ho ale nasledujú piráti aj Alisa, takže ešte bude veselo. ****  3. "A ty kefir, mjestnyj, probul?" Piráti menia podobu ako na bežiacom páse a pátrajú po Alise. Alisa uniká oknom z psychiatrie, kde sa medzitým ocitla a pátra po Koľjovi. Koľja s kamarátom konšpirujú. Finálne stretnutie na hodine angličtiny. Vtipné scény v nemocnici, prípadne milicionárske auto prenasledujúce utečenkyne zo špitálu, hlásajúc z ampliónu "Dévočky v pyžamach, astanavítes!" **** 4. "Fantásťyku čitáť náda!" Alisa sa zapája do školskej dochádzky a exceluje v cudzích jazykoch aj telocviku. Piráti zatiaľ snoria v okolí a rovnako ako ona sa pokúšajú identifikovať toho správneho Koľju. Hodne vtipná a hodne akčná epizóda, plná skokov cez plot aj z okna a vytrvalostného behania po uliciach, zapojí sa aj hľadačka talentov zo športovej školy. Kefír sa tentoraz nespomína. ***** 5. "Vy padlec! Ja vyzyváju vas na dueľ!" Pokračuje sa v naháňaní za pirátmi, Koľjom a mielofónom, dôjde na únosy aj mučenie a zásah galaktickej polície. Na záver dojemné lúčenie aj s piesňou. **** () (méně) (více)

ezop1012

Tie filmy mali dušu, prekrásna hudba a príbeh, samozrejme naivný, ale určený hlavne deťom. Tu je vidieť, ako sa dajú deti edukovať, že tam nemusí byt nič akčné, vybuchujuce scény, ježibaby čarodejníci, kúzla v zmysle západného sveta. @tuwanakha, netreba prekladať veci do angličtiny, angličtina nie je základ jazykov a má ďaleko menšiu vyjadrovaciu schopnosť ako slovanské jazyky, len naša chyba je, že to nevyužívame, nevyužijeme. A to neplatí len o jazykoch, ale aj o matematike (Igor Kluvánek - Tvrdil tiež a dokladal to príkladmi, že slovenčina je pre matematiku vhodnejší jazyk ako angličtina.) ()