poster

Muž v bílém obleku

 • Velká Británie

  The Man in the White Suit

Komedie / Sci-Fi / Drama

Velká Británie, 1951, 85 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Cimr
  ****

  Ještě po téměř padesáti minutách jsem si myslel, že pro sebe tento film ocením jen kvůli roztomilým drobnostem - sympatická roztržitost Aleca Guinnesse, rozkošná melodie, kterou hraje jeho přístroj, sípavý smích přestárlého Ernesta Thesigera... Intro je dlouhé a nepříliš zábavné. Když ale vynálezce Sidney svoji zázračnou látku objeví, nastane mazec připomínající Bílou nemoc naruby: Vědec objeví převratný vynález, ale namísto vděku a uznání se doslova ze všech stran z různých důvodů setkává jen s žádostmi, prosbami a výhrůžkami, aby své dílo zničil. Zajímavý film, který v komediální nadsázce klade řadu kousavých otázek o pokrytectví, kapitalismu, komunismu, politické manipulaci (zleva i zprava); o smyslu a etice vědeckého pátrání... Je vůbec dobré pořád něco vymýšlet, objevovat a zlepšovat? Není to kolikrát spíš ke škodě?(2.8.2016)

 • Marek 11
  ****

  Značka Ealing Studios byla ve 40. a 50. letech zárukou kvalitní britské komedie. Sidney Stratton (Alec Guinness) je opovrhovaný mladý vědec, který dělá vše pro dosažení svého cíle (vynálezu neušpinitelného vlákna). Peníze pro něho nehrají roli, klidně se uskromní ve stravování, jen aby měl možnost pracovat v laboratoři na svém výzkumu. Co ale vynález takové textilie rozpoutá? Na to už se podívejte sami.(25.10.2011)

 • Oktavianus
  **

  Nevtipná komedie o lidské hlouposti završená závěrečnou honičkou, kdy mladého vědce pronásleduje pitomá lůza, které jde pouze o žvanec. Už jen ze samotného vyznění snímku prostě nemůžu být spokojený, ten sociální rozměr - prostí lidé budou mít práci - jde naprosto mimo mě, nepřál jsem jim to. Technicky je film natočen slušně, prostředí textilek a laboratoří je řádně bezútěšné, člověk si fakt připadá jako bezvýznamné kolečko v mašinerii - ale sakra, to měla být komedie! A komedie bez vtipu prostě moc nefunguje. Za zmínku tak stojí pouze nádhernej hrdinův bílej oblek, který bych fakt chtěl, a "White Suit Samba", pekelně návyková melodie v laboratoři, která po vydání filmu vyšla i na desce a fakt stojí za to.(10.2.2015)

 • Eodeon
  ****

  i přestože se velké množství pozdějších britských sci-fi bude pokoušet imitovat žánrové trendy amerického filmu padesátých let, toto sci-fi ještě stále stojí nohama pevně na půdě ostrovního království a to i nehledě na původ jeho režiséra. staví ho tam především typicky britský sociální rozměr filmu. zároveň jej lze považovat i za lehkou formu sociálně-ekonomické satiry, ironizující postoje jak zástupců dělnictva (záměrně se vyhýbám užití sousloví "dělnická třída"), tak jejich zaměstnavatelů a majitelů kapitálu (záměrně k jejich označení nepoužívám slova "vykořisťovatelé"). společensko-kritická sci-fi samozřejmě nejsou ničím výjimečným ani v této, ani v žádné jiné éře kinematografie. žánrově se však jedná o snímek přeci jen o něco pestřejší, což jsem bez jakékoliv apriorní znalosti zjistil až během sledování, a přeci se žádná žánrová frustrace nedostavila. řemeslně velmi zručně natočený snímek nemá ani tolik vtipu jako Mackendrickovi pozdější Ladykillers, ani tolik konfliktu a napětí jako jeho ještě o něco pozdější Sladká vůně úspěchu, samé skvělé filmy. divákům však nabízí dobře vybalancovaný poměr obou poloh, komedie a dramatu. téma této dramedie je typicky vědecko-fantastické, ale pojaté velmi originálně. není jím samozřejmě již zmíněná sociální kritika. na mysli mám situaci vědce, který objeví cosi potenciálně převratného. všichni jsme už tolikrát měli možnost vidět sci-fi o vědcích, jejichž strašlivého vynálezu se každý toužil zmocnit, ale oni sami se ho nakonec ve strachu z ničivých důsledků rozhodli zničit. v Muži v bílém obleku hraje Alec Guiness pravý opak této stereotypní figury. jeho Sidney Stratton přijde na vynález, o který naopak nestojí nikdo, a snaha ho prosadit jde proti vůli všech lidí. tématem filmu je pak univerzální pravda o tom, jak tragicky nevděčná často bývá úloha vědců v dnešním světě a s jakým nepochopením se vždy budou střetávat ze všech stran.(28.10.2015)

 • corpsy
  **

  Tento, až príliš britský snímok sa javí ako inšpiratívny zdroj k disneyovkám z rokov 60tych ( ROZTRŽITÝ PROFESOR a ZAMILOVANÝ PROFESOR ). Lenže pokým tie spomínané filmy mali detský a mládežnícky nádych, tento sa snaží silou mocou presadiť izmus zvaný kapitalizmus. Áno, pri večnom prádle ( či inom infinitnom produkte ) by zanikli mnohé pracovné miesta, ale tu je to tak okato zamerané na vykorisťovanie, že to nemá s odľahčeným žánrom nič spoločné. Jednoducho povedané vedľajšie robotnícke postavy si prajú byť, práve s ohľadom na stratu práce, ožobračované. Toto nieje sci-fi, toto je aktuálne reálne.(29.3.2016)

 • - Alec Guinness (Sidney Stratton) prováděl osobně kaskadérský kousek, při němž šplhal po stěně Birnleyiho domu. Byl ujištěn, že ho pianová struna udrží, ta ovšem praskla, když byl ve výšce zhruba metr a půl nad zemí. (KmK)

 • - Podivné zvuky, které vydávalo laboratorní zařízení, byly pro účely soundtracku nahrány za pomoci tuby a fagotu. Tyto zvuky byly později zhudebněny a vydány jako "The White Suit Samba". (KmK)