poster

The Prisoner

Drama

Velká Británie, 1955, 91 min

Komentáře uživatelů k filmu (2)

  • Hedka
    ***

    Základom filmového príbehu je predstavenie výnimočnej osobnosti - ostrihomského arcibiskupa Józsefa Midszentyho, maďarského kardinála, ktorý sa zásadne postavil proti komunistickému režimu v Maďarsku. Pozrela som si ho s veľkým očakávaním, ale musím povedať, že ma Briti tentokrát sklamali. Čo to má byť?! Film nie je objektívny. Je to iba čosi "vytrhnuté z kontextu". Bez akýchkoľvek iných znalostí o skutočnom živote hlavného hrdinu to bude pre diváka iba akási psychologická hra "kto z koho", či náznak zvláštneho psychického nátlaku a najmä určité spochybnenie morálnej sily kardinála Józsefa Midszentyho, vytrvalého a zásadového odporcu komunistického režimu. Odporúčam prečítať si: http://www.stjoseph.cz/kardinal-mindszenty-bojovnik-proti-komunismu/(5.10.2014)

  • Una111
    ***

    Zklamání. Film, který by chtěl být považován za svědectví o životě kardinála Mindszentyho, žádným svědectvím není, neboť se vůbec nedrží faktů z kardinálova života. Bohužel. Nechápu dost dobře záměry autorů. Chtěli kardinála zhanobit nebo snad neměli dostatek informací o zločinných metodách komunistických vyšetřovatelů? Kardinál Mindszenty nebyl zlomen vydíráním, že budou zjevena zahanbující fakta z jeho života - (žádná taková fakta neexistovala - proč tedy ty lži o jeho životě?!), ale tím, že byl svými trýzniteli nadrogován a zmučen! A už vůbec jsem nepochopila, proč film končí jeho propuštěním (rok vzniku filmu: 1955!), když propuštěn byl až 30. října 1956, tedy po vypuknutí Maďarského povstání a v rozporu s filmem byl vítán věřícími a vyzváněním zvonů! Navíc mi ve filmu chybí jakákoliv zmínka o tom, že kardinál Mindszenty nebyl pasivní vůči komunistickému režimu, ale statečně proti němu bojoval ihned po válce za podpory papeže Pia XII. Nedůvěryhodný, nespolehlivý film, který se tváří seriózně, ale seriózní není! Nedoporučuji! PS. Ještě k postavě Jószefa kardinála Mindszentyho: Pan kardinál byl člověkem těžce zkoušeným i po propuštění z vězení. Po porážce povstání se musel uchýlit na americkou ambasádu v Budapešti. Podporu dalších papežů Jana XXIII. či Pavla VI. v té době už neměl, ti hlásali v duchu politiky aggiornamenta spolupráci s Východním blokem, stejně tak ani představitelé USA nenašli pro něj dost pochopení, stal se pro všechny nepohodlným. A tak se jeho pobyt "protáhl" na dalších 15 let! Na svobodě pak prožil pouhé 4 roky, zbaven arcibiskupského úřadu, přesto však až do své smrti statečně a nekompromisně bojoval proti rudému zlu - komunismu. V současnosti probíhá kardinálův beatifikační proces.(5.10.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace