Sjezdař

Downhill Racer

Drama / Sportovní

USA, 1969, 101 min

• Mrkvič

Sjezdař za padesát let příšerně zestárl. Překvapivě ale ne po technické stránce, která je (snad až na zvuky) pořád slušná. Záběry lyžařů, výkony kaskadérů a hlavně sjezd z pohledu lyžaře! to jsou věci, u kterých se divím, že nebyly oceněny nějakou cenou. Oceněn byl naopak Robert Redford, kterého jsem snad nikdy neviděl v negativnější roli. Za prvé hraje nevychovanýho sráče, kterému ani nemám chuť fandit. Za druhé se v závěru ukáže, že by ta postava měla být i dost hloupá. No, to celou dobu nevypadalo. Slibný herecký koncert a souboj s Hackmanem se také nekoná. Jen asi dvakrát si něco řeknou a šlus. Stejně tak pár nadějných scén je najednou ukončeno a víc prostoru dostávají ty nezáživné a pro děj nezajímavé.(4.10.2016)

Klasická, poctivá redfordovina, s kvalitním, realistickým zpracováním světa sjezdového lyžování ( nechybí Wengen ani Hahnenkamm), v dobách kdy byly lyže z dubu a vyhrávalo se především pro slávu a přízeň sličných, vypočítavých slečinek, které jezdí v žlutém sportáčku:) Povedených filmů ze světa sportu je jako šafránu a proto musím dát za 5. Zdejší neznalost sjezdaře pravděpodobně vysvětluje fakt, že v dobách vzniku tohoto snímku, neshledali naši cenzoři TV zábavy příliš výchovným pouštět do vysílání namachrované američany, kteří vyhrávají olympiádu levou zadní a přitom mají styl, který by jim mohl závidět i samotný Kája Gott:)(8.5.2008)

Robert Redford ako pragmatický lyžiar a arogantný necita. Film má jedno pozitívum a síce, že bolo celkom zaujímavé sledovať tento šport v samotných zárodkoch, kedy pády a s nimi v lepšom prípade spojené len zlomeniny, boli na dennom poriadku. Ono v každom športe sa zo začiatku na bezpečnosť moc ohľadov nebralo a ani zjazd nebol výnimkou. Samotné športové zápolenie ma dokázalo celkom strhnúť, nejaké napätie tu bolo, ale to je asi tak všetko. Zvyšok filmu je založený na šedivých dialógoch, všeobecnej nude a slimačom tempe. 55/100(25.6.2016)

Kitzbühel, Wengen. Vždy mě zajímalo jak se asi cítí sjezdař, když poprvé v kariéře stojí na startu těchto legend a musí v sobě najít sílu se odrazit a spustit se dolů ze svahu, na kterém ho spíše než cíl čeká zmrzačení. A Ritchie tyto pocity předkládá na zlatém podnose. Vsadil vše na "niterní" atmosféru (pokud patříte k těm, na které silně zapůsobila scéna s pohledem do očí šelmy v Collateral, tak víte co tím myslím). Což u sportovního filmu může vypadat podivně, ale funguje to. A to tak, že hodně. Na druhou stranu je to díky tomu silně nedivácké, čemuž napomáhá i fakt, že zde zcela absentují žánrová klišé a Redford hraje (výborně, nutno podotknout) možná vůbec nejnesympatičtější postavu své kariéry.(21.2.2010)

Velice působivý snímek s né až tak typickým filmovým duchem sportovního filmu. Je zde velký rozpor filmového hrdiny, který je trochu stydlivý, ale zato velice egoistický sjezdař. Redford Dave ztvárnil senzačně se značným přehledem, totálně jsem mu tu postavu spolkl. Dalším plusem filmu je natáčení sjezdu přímo z lyží nebo vedle lyžaře, tyto momenty jsem si užíval neskutečně.(22.12.2010)

• - Natáčení probíhalo v Alpách, ve švýcarském Wengenu, francouzském Megéve nebo rakouském Kitzbühelu. Část natáčení proběhla také v Coloradu. (Terva)

• - Film je inspirován dvěma postavama amerického lyžování, a to Spiderem Sabichem z Kalifornie a Billym Kiddem z Vermontu. (Terva)