Francouzská spojka 2

• slovenský

Francúzska spojka II

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1975, 114 min

Na rozdiel od prvého dielu je toto čistá fikcia, čo dej jednoznačne zatraktívnilo. Nie je to síce filmársky tak precízne, ale pre mňa osobne divácky atraktívnejšie. Pravda, niektoré sekvencie boli dosť naťahované (napríklad odvykačka, akokoľvek slušne podaná), ale vynahrádza to veľmi solídna akcia, či už v dokoch alebo pri záverečnom záťahu. 7/10(21.12.2018)

Sice je fajn, ze vzniknul druhej dil, precejen prvni neni uplne zakoncenej a taky je fajn, ze tu prakticky neni poznat, ze se zmenil reziser a Hackman misty hraje jeste lip nez v prvnim dile (hlavne v casti s drogama). Co uz tak fajn neni, je, ze film misty nudi. Nejdriv se 40 minut prakticky nic nedeje, Hackman se poflakuje po Francii, sem tam se s nekym pohada nebo nekomu nerozumi a vlastne vubec nevysetruje. Pak je asi nejzajimavejsi 40 minutova cast s Hackmanem na drogach, ktera je sice pusobiva, ale dej taky nijak dopredu neposune. No a poradny vysetrovani zacne az po naky ty hodine a pul, coz je dost pozde. Fakt to chtelo na pribehu vic zapracovat nebo ho zkratit. Lepsi 3*.(21.8.2008)

"Vrať se zase do New Yorku a zabíjej si poldy tam. To ti jde." Marseille totiž není New York a Pepek Doyle není polda, ale návnada. Fajn. Naštěstí neztratil nic ze své brutality a jeho řešení případů se vždy nachází daleko za hranou zákona, takže mě to bavilo. Horší to bylo s heroinem a odvykačkou. Na můj vkus to bylo moc dlouhé, rozvláčné a děj nikam neposouvající. Jenže když jsem to viděl jako dítě, tak se mi to natolik vrylo pod kůži, že se ve svém životě drogy ani nedotknu. No dobře, asi bych dokázal pytlík s fetem spláchnout do záchodu, ale moje žíly, nos ani ústa tento druh úniku z reality nikdy nepoznají. Natolik mě tehdy vyděsil Pepek žebrající o dávku a svíjející se v křečích na zemi.(4.10.2018)

O trochu slabší než jednička, která se zbavila nutnosti odehrávat se v prostředí amerického města (ať žije New York) a děj se posouvá do francouzského města Marseille. Zde Gene Hackman vynakládá spíše své peníze a volný čas na užívá než na hledání drogového krále, který mu utekl z ameriky. Dost mě zarazila stupidita, s kterou je napsána hlavní postava, která je do Francie poslána hledat muže, ale spíš se fláká a když je unesen a dostane se ven nadává jak byl Francouzskou policií použit jako volavka. Film postrádá druhou postavu, která by ubrala z beder Gena Hackmana, přesto John Frankenheimer poměrně svižně natočil krimíi film, který je konečně ukončen. PS: na konci filmu mě zarazili pohledy kamery z pohledu první osoby, opravdu jsem o tom neměl ani tušení, že to bylo někdy použito jinde než v Doomovi, chytré a vkusné.(18.2.2007)

Jestli se něco nedá Francouzské spojce upřít, tak je to syrově realistické zobrazení práce policie v térénu proti drogové mafii (Doylova nucené drogová závislost a následná odvykací kůra je hodně silné kafe). Hackman se opět s grácií zhostil role typicky sebevědomého amerického policisty, který to přijel frantíkům ukázat, jenže ty ho ne a ne pustit ke slovu. Cením si, že postava Doyla je napsána bez příkras kladného hrdiny - dělá chyby, za které pak jeho kolegové platí i životem. Jednička mě zklamala a od dvojky jsem tak nic moc nečekal, a nebylo to vůbec špatné. Oba díly řadím přibližně na stejnou úroveň.(14.3.2010)

• - Vila u moře, kde bydlí záporák Charnier (Fernando Rey), je ve městě Cassis u Marseille. (JeanBaptiste)

• - Kvůli větě "Mickey Mantle je hovno" musel producent Robert L. Rosen bývalou hvězdu vyhledat a požádat o svolení. Mantle jakmile záběr uviděl, rozesmál se a dal souhlas k užití jeho jména. (Terva)

• - Zatímco první příběh byl natočen podle skutečných událostí, pokračování Francouzská spojka 2 je čistou fikcí. (Terva)