Francouzská spojka 2

• slovenský

Francúzska spojka II

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1975, 114 min

Táto SPOJKA sa pridala v 70. rokoch práve k tým sequelom slávnych filmov, o ktoré nikto nestál ( EXORCIST II : THE HERETIC, MORE AMERICAN GRAFFITI, alebo sága o PLANÉTE OPÍC ). Či už išlo o komerčný efekt, alebo len o čisté ( nepravdepodobné ) pobláznenie sa štúdia opäť natočiť majstrštyk, je v tejto chvíli jedno. Nevyšlo to, bol to finančný prepadák a Pepek následne o desať rokov doplachtil až do televízie. A toto stretnutie, možno časom.(26.5.2018)

Skvělé pokračování legendárního kriminálního trháku Francouzská spojka. V hlavní roli komisaře Pepka Doyla opět Gene Hackman. Režie se tentokrát ujal John Frankenheimer a myslím, že se mu jeho dílo velice povedlo. Scénář opět velice dobrý se skvělými hláškami. Kamera jako v prvním díle výtečná. Hudba jako v prvním díle nic moc, střih a zvuk dobré. Kromě hlavního Gena Hackmana se ve filmu objevil opět skvělý Fernando Rey v roli zločince Charniera. Nejlepší scéna je podle mě scéna finální. U mě čtyři krásné hvězdičky.(25.3.2017)

Jestli se něco nedá Francouzské spojce upřít, tak je to syrově realistické zobrazení práce policie v térénu proti drogové mafii (Doylova nucené drogová závislost a následná odvykací kůra je hodně silné kafe). Hackman se opět s grácií zhostil role typicky sebevědomého amerického policisty, který to přijel frantíkům ukázat, jenže ty ho ne a ne pustit ke slovu. Cením si, že postava Doyla je napsána bez příkras kladného hrdiny - dělá chyby, za které pak jeho kolegové platí i životem. Jednička mě zklamala a od dvojky jsem tak nic moc nečekal, a nebylo to vůbec špatné. Oba díly řadím přibližně na stejnou úroveň.(14.3.2010)

Zda je dvojka slabším pokračováním už si nevzpomínám, musel bych to po letech vidět znovu k porovnání, ale tehdy se mi to nesmírně líbilo. Vynikající Gene Hackman alias Pepek byl v té době mým nejoblíbenější hercem a musím se na oba díly podívat znovu , abych zavzpomínal na zlaté časy kinematografie.(18.5.2014)

Za mě chybí jen malinko do úrovně první Spojky. Celkově uhlazenější, méně neotřelé, ale třeba taková ruční kamera je pod Renoirovým vedením rozhodně ještě odvázanější a přitom pořád nesamoúčelná. Kulturní šok prožívaný arogantním Amíkem na výsostném území sladké Francie mě baví, detoxikační pasáž ohromuje, závěrečná štvanice uvádí místy až do transu.(4.10.2013)

• - Vila u moře, kde bydlí záporák Charnier (Fernando Rey), je ve městě Cassis u Marseille. (JeanBaptiste)

• - Zatímco první příběh byl natočen podle skutečných událostí, pokračování Francouzská spojka 2 je čistou fikcí. (Terva)

• - Kvůli větě "Mickey Mantle je hovno" musel producent Robert L. Rosen bývalou hvězdu vyhledat a požádat o svolení. Mantle jakmile záběr uviděl, rozesmál se a dal souhlas k užití jeho jména. (Terva)