Dobrodružství Poseidonu

The Poseidon Adventure

Dobrodružstvo Poseidona

Katastrofický / Thriller / Akční / Drama

USA, 1972, 117 min

nevidel som noveho poseidona (chvalabohu) a som rad. staru verziu som uz kedysi videl v telke, ale po rokoch som si konecne ozivil spomienky. milujem katastroficke filmy, hlavne ked nepostradaju inteligenciu a vyhybaju sa roznych kliseovitym podivnostiam. poseidon je dobre rieseny, vtiahne do deja, divak uveri, ze je skutocne v potapajucej sa lodi. hlavna deviza je tiez v tom, ze vsetko tahaju vyborni hackman s borgninom..(27.8.2007)

Skvělý rozjezd. Propojení scén z kapitánského můstku s odehrávající se oslavou uvnitř lodi před katastrofou, nastolilo patřičné napětí, držící se po celý film. Bloudění zatopenou lodí pár přeživších však zbytečně zdlouhavé. Avšak postavy jsou buď sympatické, nebo zajímavé, a divákovi pozornost jejich dramata udrží. Skvělý Gene Hackman, jako spasitel všech. Výborná klasika v zatopených kulisách bez zbytečných efektů. Mnohem, mnohem lepší než jeho následovník z roku 2006.(4.5.2013)

Další z filmů, který jsem jako malý kluk žral (a sledoval potajmu, když se rodiče - spíše jen otec - dívali). Film vypráví o skupince lidí, kteří přežijí převrácení lodi Poseidonu, a doufají, že se dostanou nahoru (teda na spodek lodi) dříve, než se loď úplně potopí. Skupinka je velice různorodá, přes skvělého kazatele (Gene Hackman), přes děti, hysterickou dívku, policistu a jeho přítelkyni, starší manžele až po raněného kuchaře. V hereckém obsazení zde vyčnívá mladý Gene Hackman v roli kazatele, který ale nenechává problémy na Bohu, ale všechny řeší sám, ale také celou skupinu vede. Moc pěkné...(13.5.2004)

Tak nevím co je na tomto filmu tolik ceněné. Já jsem se vysloveně nudil, pouze místy jsem kroutil hlavou nad tím jak patetický scénář může být. Přišlo mi to dost laciné. Zápletka se dobrá, ale dialogy jsou opravdu příšerné. Asi je to jeden z těch lepších katastrofických filmů, ale ono jich zas tolik dobrých není.(12.4.2010)

U kormidla téhle superkocábky sice stojí Leslie Nielsen, ale smát se příliš nebudeme. Jakmile totiž přijde vlna, je všechno vzhůru nohama. Doslova. Spousta plavících se cestujících tenhle obrat k horšímu nepřežije, některým se to převrátí i v hlavě, ti zbylí zachovávají paniku. Ještě štěstí, že tady máme jednoho odvážného pastora - a hele, on vypadá jako Gene Hackman, to by mohl být i stejně drsný a správňácký, ne? Je. A zrovna tak jsou na tom všichni, kteří se s ním vzhůru ke dnu vydají. Takže paráda. Dobrodružství Poseidonu patří k těm nejlepším katastrofickým snímkům, jimiž se stříbrné plátno v sedmdesátkách jen hemžilo. Film je to napínavý, na svou dobu slušně trikově zvládnutý, s parádní hudbou Johna Williamse a herci, jimž držíte palce, ať dělají, co dělají. Dávám čtyři čisté hvězdy, zvedám kotvy a vyplouvám se podívat na Petersenův remake. To jsem zvědav.(20.8.2010)

• - Točilo se tak, jak postupoval děj. Herci byli čím dál špinavější a odranější a objevovala se u nich různá poranění – skutečná i umělá. (džanik)

• - Role Nonnie Parry byla původně nabídnuta Petule Clarkové. (džanik)

• - Některé záběry se natáčely na skutečném parníku - RMS Queen Mary, šlo však jen o zlomek záberů, které jsou ve filmu. Jde konkrétně o scény, kdy vidíme pasažéry na venkovní palubě. (FIBO)