Dobrodružství Poseidonu

The Poseidon Adventure

Dobrodružstvo Poseidona

Katastrofický / Thriller / Akční / Drama

USA, 1972, 117 min

Jeden z nejlepsich katastrofickejch filmu, bohuzel s klasickejma zaporama tohohle zanru. Je sice fakt, ze v dobe vzniku to tak provareny nebylo, ale dnes to sem tam bije do oci. Jednak tu mame od zacatku do konce predvidatelnej pribeh, kdy uz od zacatku je jasny, kdo bude hlavni postava. Pak az na jednu smrt docela predvidatelny obeti a urcite by se naslo jeste neco, ale tohle je tak to hlavni. Trosku mi vadilo, jak jsou napsany jednotlivy postavy. Hackman, ackoliv paradni, tak kneze mu vubec neverite a v podstate to bylo i zbytecny. Borgnine taky paradni, ale zase mu neverite policajta a navic furt rve. Ono tady casto rve vetsina lidi, az je to otravny. Jeste stoji za zminku mladickej Leslie Nielsen, kterej, ac v nekomedialni roli, hraje paradne. Taky mi bylo divny, ze pulka hlavnich hrdinu byly duchodci a stejne tam behali jak camrdove. Ale abych jen nekritizoval, film ma na dobu vzniku slusny triky, neustale se neco deje, takze je film napinavej od zacatku do konce a atmosfera je taky velice slusna, navic se tvurci s nakou tou smrti neserou. Akorat konec moh bejt trosku vic ve velkym. I kdyz to vypada, ze film vic kritizuju nez chvalim, tech 5* si zaslouzi, protoze jsem se skvele bavil od zacatku do konce a film nema hluchy mista.(21.7.2008)

"Dobrodružství Poseidonu" patří k nejlepším katastrofickým filmům 70. let a to právem. Skvělá režie, pečlivě budované napětí, bezchybné herecké výkony všech (ale přesto, zmíním alespoň Genea Hackmana a Ernesta Borgnineho), nečekané zvraty, výborný scénář, vynikající triky a výprava, povedená atmosféra a dobrá hudba.(12.11.2009)

Většina stopáže se odehrává v podpalubí zaoceánského parníku, který si po nárazu mohutné vlny tsunami oproti všem zvyklostem a v rozporu s dobrými mravy pluje břichem nahoru. Zdá se, že ta poloha mu nesvědčí - a tak se pomalu a ne zrovna elegantně potápí i se všemi svými pasažéry a přitom se snaží neztratit důstojnost. Hrstku cestujících se pokouší zachránit velice nekonvenční reverend Frank Scott, který nespoléhá na boží pomoc, ale především na své vlastní schopnosti. Skupinka absolvuje dobrodružnou cestu vodou i ohněm a ještě stihne vést vzhledem k dramatickým okolnostem snad až příliš obsáhlé dialogy, které se převážně týkají nastalé neradostné situace a jejího řešení. Snímek sice není na 100% přesvědčivý, ale dokáže vcelku uspokojivě využít divácky atraktivní prostředí. Výsledkem je nadprůměrně napínavá podívaná, kterou lze doporučit především bezprostředně před jakoukoli plavbou po moři.(24.10.2011)

Originálně pojatý katastrofický film, jen co je pravda...jenže když vás něco nechytne, prostě vás to nechytne, takže chápete co bude následovat - originální, byť pěkně ujetý nápad ještě dobrý film neudělá...a co Gene Hackman, můj oblíbenec? V roli kněze zachraňujícího své bližní mě stejně jako ostatně celé Dobrodružství Poseidonu nezaujal...i když některé momenty filmu mě celkem šokovaly...proč to hrotit, ***.(8.2.2004)

Je to jako pouť z Bible, kde nevěřící následují svého spasitele a uvěří mu až když je pozdě ! Normální lidé - civilisti, kterým jde jen o přežití a musí táhnout za jeden provaz, aby přežili. Každý charakter tu má své důležité místo a pomáhají si protože jim nic jiného nezbude. Film je za 4*, ale Gene Hackman a jeho role kazatele, který se nehodlá vzdát svého života ani druhých. Buřič, divoký přesvědčovatel a přitom citlivý, který zatne zuby a ví co musí udělat. Neskutečně silná role a projev Hackmana vysazuje tento film na vrchol. Film hlavně ukazuje, že člověk se NIKDY nesmí vzdát !!!(11.8.2009)

• - Ve scéně, ve které reverend Frank Scott káže na palubě, má na sobě herečka Pamela Sue Martinová žlutobílé pončo - to bylo původně zhotoveno pro Rosemary Forsythovou, která je nosila v akčním televizním filmu City Beneath the Sea (1971), jejž Irwin Allen produkoval a režíroval rok předtím. (džanik)

• - V původním scénáři měl reverend Scott poslat paní Rosenovou na podvodní misi a pak ji měl zachraňovat. Gene Hackman však usoudil, že ve skutečnosti by to po ní jeho postava nikdy nemohla žádat a měl za to, že by se situace měla obrátit. Režisér Ronald Neame souhlasil a přesvědčil pak i Shelley Wintersovou, že to bude i k jejímu prospěchu. (džanik)

• - Shelley Wintersová přibrala pro roli Belle Rosenové kolem šestnácti kilogramů. (džanik)