Batman a fantom

Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Maska fantóma

Akční / Fantasy / Rodinný / Animovaný

USA, 1993, 76 min

Asi jediná časť, ktorá svoj vek nemá za zápor, ale klad, pretože je to priamy protivník pre vtedajšie hrané verzie, ktoré boli klasické komixové a súčasnej temnej a realistickejšie spracovanej mytológii už nemôžu konkurovať, ale našťastie ani to nie je zápor, to je len fakt. Rovnako ako nemôžeme porovnávať objektívne kvality terminátora jednotky s dvojkou alebo novšími časťami, tak je to aj tuná.(17.8.2015)

Celovečerná porcia ( pre mňa ) najlepšieho animovaného seriálu 90. rokov sa vydarila...tak ako samotný zdroj. Dark Deco štýl bol vo svojej dobe prevratný už v spomínanej sérii a prevratne sa s ním narába aj tu. A čo je naozaj hutným motívom kvalít tohto snímku, je jeho dospelácke poňatie, doslova ignorujúce mladistvých divákov vo svojich témach a motívoch.(29.7.2017)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $5,617,391Tržby Celosvetovo $-║ Veľmi pôsobivé spracovanie, okrem dobrej animácie, poteší hlavne príbeh ktorý ma dosť dobré jadro a krásne vtiahne do diania, má to ten správny Batmanovskí nádych, zaujímavo vykreslené postavy, akcia funguje dobre zakomponovaná s dejom, milé prekvapenie. /95%/(4.12.2008)

• Ramirez85

Slaboučký animák o Netopýřím muži, který nezachrání ani nejlepší záporák z Batmanovského univerza Joker (jehož vidět v dabingu od mistra Přeučila je životní zážitek sám o sobě :)). Animace nehezká (máme tu ony "slavné" velké brady) a dějově to taky žádný zázrak není. Celkově to na mě působí jak by to asi vypadalo, kdyby se Schumacher snažil o atmosféru Burtonovských Batmanů. 2,5*(14.1.2013)

70 % Film pracuje s typickými batmanovskými prorietami a nejde říct, že příběh je kdovíjak originální. Přesto všechno šlape jak má. A co mě potěšilo nejvíc, přístup k postavám a logika děje rozhodně nejsou dětinské. Bruce Wayne, jeho stará láska, gothamská mafie a "the one and only" Joker... SPOILER Zápletka s Andreou Beaumontovou vyústí stejně jako zápletka s Catwoman v druhém Burtonově Batmanovi, ale to je pravda detail. Spíš bych čekala scénku o tom, co se stalo s Jokerem, protože to zrovna nevypadalo, že by ho Andrea poslala zase jednou do Arkhamu.(19.5.2016)

• - Počítačově vytvořená verze Gotham City, která se objeví v úvodních titulcích, měla být původně použita i v seriálu. Záměrem bylo vytvořit "virtuální scénu", která by nahradila ručně malovaná pozadí, čímž by se výrazně zrychlila produkce seriálu. Nikdy k tomu však nedošlo. (liquido26)

• - Závěrečná píseň "I Never Even Told You" je jedna za vzácných příležitostí, kde uslyšíte zpívat Tiu Carrere. (liquido26)

• - Vo filme na chvíľu vidíme spis o Jokerovi, v ktorom je napísané jeho skutočné meno, Jack Napier. Ide o priamy odkaz na Burtonov film Batman z roku 1989, kde sa Joker stvárnený Jackom Nicholsonom volal civilným menom rovnako. V komiksoch ani ostatných filmoch sa jeho pravá totožnosť nikdy neprezradila. Treba však dodať, že v animovanom seriáli Batman z roku 1992, ktorého pokračovaním je aj práve Batman a fantóm, sa prezradilo, že Jack Napier nie je Jokerove skutočné meno, iba jeden z mnohých pseudonymov. (Rieux)