Farscape: Mírová operace (TV film)

• Česko

Mírová operace

Farscape: The Peacekeeper Wars

Farscape: Mierová operácia

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Drama / Fantasy

USA / Austrálie, 2004, 2x90 min

Serial sice skoncil docela zajimave a necekane a zaver byl fakt silnej, ale precejen osudy spousty postav a cela zalezitost ohledne nejultimatnejsi zbrane v cely galaxii a intergalakticky valky nebyla vyresena a to film napravuje. Jede presne v stejnejch kolejich jako serial (a primo na nej navazuje), takze se da rict, ze to jsou v podstate jen 4 dily dohromady. Nicmene 4 naprosto dokonaly dily, kdy se uzavrou osudy vetsiny hlavnejsich postav a vyresi se vetsina veci a na zaver pride skutecne ultimatni mega rezba. Nicmene, kdo nevidel serial, tak na tohle vubec koukat nemusi, pac to asi nepochopi. Stejne jako v pripade serialu se jedna o jedno z nejlepsich sci-fi, ktery i pri trojhodinovy delce ani na moment nenudi a zaver tu je lepsi nez u serialu, takze jasnejch 5*. "Tohle je tvoje hriste".(31.7.2008)

Tento film vlastně jakýmsi způsobem doplňuje seriál Farscape, který u nás není příliš znám, nebo se odehrává ve světě v něm vytvořeném. Viděl jsem jej bez shlédntí byť jediné epizody uvedeného seriálu a těžce jsem se ztrácel v děj, postavách a návaznostech na základní premisy. Poté jsem měl na scifi conu možnost vidět několik epizod z úvodu této série a celkem se mi vyjasnilo. Film má poměrně dobré trikové sekvence, místy je sice trochu překombinovaný, ale dá se shlédnout. Chce to ale asi mít alespoň základní povědomí o zde zobrazeném světě nebo vesmíru.(20.10.2005)

Dlouho jsem váhal, kolik mám dát hvězd. Pokud bych hodnotil objektivně asi bych dal 3 hvězdy, protože to přeci jenom bylo přeplácané, až moc "nucených" srdceryvných pasáží a nechytlo mě to jako některé epizody seriálu, když si ale vemu, že jsem u tohoto seriálu strávil kus života a hltal jsem jeden díl za druhým tak musím dát 5 hvězd!(16.12.2007)

Nepříjemná pravda na úvod: Zakončení skvělé série mě spíše zklamalo a musím souhlasit s názory, že klidně mohlo zůstat u konce 4. sezóny (který se nesl v duchu seriálu, měl náboj a zkrátka všechny obvyklé klady Farscape). První, co mě na filmu zarazilo, bylo ztvárnění postav. Zdálo se to jen mně, nebo byl Pilot trochu odlišně nadabovaný? Může se to zdát jako rýpání, ale po 88 dílech poslouchání jeho hlasu mě tentokrát udivil. A to, co maskéři provedli se Sikozu, je hotová hrůza. Tyto detaily by se daly mávnutím ruky přejít, kdyby ovšem ve scénáři nebylo děr víc než v ementálském sýru. Postavy se často chovají úplně jinak, než odpovídá jejich charakterům ze seriálu, a mají hodně nevyužitého potenciálu. Vůbec jsem nebyla s to pochopit Scorpiovo jednání ve filmu. Copak už nechce Scarrany porazit za každou cenu? A jak to bylo se -SPOILER- zradou Sikozu -KONEC SPOILERU-? I Aeryn se chová trochu podivně, ale u ní to alespoň můžeme svést na hormony. Bojové scény byly příliš dlouhé a až nudné, protože jim scházela veškerá originalita seriálu. Aeryn běžící s novorozenětem v jedné ruce a střílející puškou v druhé ve mně vyvolala záchvat smíchu, stejně jako Chiana mávající zbraněmi v rukou, jako se to dělá v těch nejkýčovitějších filmech (a jak by bylo v reálu nejspolehlivějším prostředkem nic netrefit a sám se nechat zastřelit). V seriálu měli hrdinové viditelné slabosti, tady se z nich staly bezduché akční figurky. Crichtonova zbraň z červí díry byla přinejmenším podivná, reakce posádky Moyi rovněž ("jen se pojďme zabít, všichni s tím svorně souhlasíme") a závěr mi připadal nepravděpodobný, skoro trapný - stejně jako snaha scénáristů vypořádat se happy-endem s osudy většiny postav (např. rozpačitá scéna se Starkem). Nucené happy-endy opravdu nespadají do kategorie mých oblíbených filmových prostředků. Proč tedy dávám filmu 4*, když k němu mám tolik výhrad? Nebyl zase tak strašný, jak to může znít. Zklamal mě proto, že byl průměrný a neoriginální, což je oproti seriálu výrazný propad. Takovým snímkům se ovšem dávají slabší 3* a já ještě jednu přidám z nostalgie. Nebylo to vyloženě špatné, rozhodně to mohlo dopadnout hůře, ale očekávání byla zkrátka vyšší... Zajímavé komentáře: k212, H34D(8.10.2009)

Sic je tam daleko méně drenů, frelů a zvratků, sic film hraje na vážnější, sentimentálnější a už trochu i moralizující notu než seriál, je to důstojné a pro každého fanouška radostné rozloučení se s postavami. Závěrečňák se vším, co si seriál zaslouží. Snad někdy nashledanou, Scorpiusi, Moyo a vy všichni ostatní, bylo mi s vámi dobře a bude se mi stýskat.(13.9.2011)

• - Pokoj, ve kterém se na konci filmu loučí Scorpiusův klon s Johnem Crichtonem, je replikou pokoje, ve kterém přistane Bowman ve filmu 2001: Vesmírná odysea. (Level5)