Gwishini sanda

귀신이 산다

Ghost House

Komedie / Horor

Jižní Korea, 2004, 123 min

Jeden mladík si konečně po dlouhé době splní sen a koupí si vlastní dům. Výborně umístěný, skvělý interiér a dokonalá vyhlídka na oceán. A nekupte to, když je to tak levný. Má to jen jednu chybku, o které se mu realitka zapomněla zmínit. Nebude v něm bydlet sám, ale s duchem. Mladá dívka si svůj dům hlídá jak jen může. Ze začátku film spíš připomíná Beetlejuice, potom se to mění na příjemnou komedii o soužití duchů a živých (jelikož hlavní hrdina po menší nehodě s anténou a bleskem získá schopnost vidět duchy) a v samotném závěru se to změní na drama, ve kterém se dozvídáme, proč vlastně dívka nehodlá opustit svůj dům. Moje nejoblíběnější scéna je kromě útoku ticíce slepic ta, ve které se hlavnímu hrdinovi prohodí ruce a nohy. To se to potom člověku špatně pohybuje.(18.11.2008)

Mladík Pil-gi se nastěhuje do nového domu. Jenže netuší, že domek už má jednoho obyvatele, jenž z něho není právě nadšen a rozhodne se mladíka stůj co stůj z domu vystrnadit. A tak si milý strašpytel Pil-gi užije souboj s oživlým gaučem, levitujících předmětů a jiných strašících technik naštvaného ducha. Policisté či náboženské rituály nejsou mládencovi nic platní, ducha jen tak něco z míry nevyvede. A když mu odolává poslední, zaříkávadla mumlající mnich, neváhá předvést své vnady :-) Jak je z předešlé věty vidno, Gwishini sanda není ani kapku horror, ale jen nenáročná, hezky natočená duchařská komedie se solidními triky, navrch ochucená troškou dojemného dramatu. Celkem fajn oddechovka, které by prospěla kratší stopáž. 7/10(3.6.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $15,900,000(9.8.2010)

• Ceres

První půle celkem ok, pákrát jsem se nasmal solidně, vede jednoznačně vymítání a scénky s mnichem. Druhá půle je odpad a brutálně přepálená stopáž. Mohlo to být fajn, škoda.(18.9.2015)