Nesmrtelná garnisona

(Sovětský svaz)

The Immortal Garnison

Válečný / Drama

Sovětský svaz, 1956, 97 min

Dobré válečné scény, občas působivé vlastenecké projevy, jindy zas úsměvná touha po vstupu do strany, to vše je tomuto válečnému snímku vlastní. Staří se na něm bohužel již velmi projevuje a škodí mu možná víc než jiným filmům. Jako obrázek na počátek Velké vlastenecké války je to solidní, avšak upřednostnil bych nové zpracování - Brestskaya krepost (2010).(4.6.2011)

• Spinosaurus

No to jsou mi věci! Vojáci Brestské pevnosti, kteří byli za Stalina v nemilosti, se po jeho smrti stali nástroji komunistické propagandy! Ale jinak čest jejich památce. Natočeno je to typicky rusky, takže nějakou závratnou kvalitu nečekejte. Bitvy jsou na svou dobu průměrné a jediné co se dá v této oblasti vytknout je původní technika. Tento film jsem si koupil jen abych porovnal vyobrazení bitvy o Brest s pasáží z filmu Boj o Moskvu. Možná by tady ty bitvy vypadaly trochu lépe (s přičtením pár bodů za rok vzniku), ale to by se film musel soustředit pouze na boj o Brest a nikoliv na neustálé schůzování a pronášení fází typu: "Chci umřít jako komunista," nebo "řekli ať vyvěsíme bílej prapor, tak mi vyvěsíme rudej." Závěrečný epilog mě při váhaní mezi dvěma a třemi hvězdičkami donutil jít dolu.(4.10.2010)

Nevim o jinem filmu, ktery by se venoval Brestu a jeho oblehani. O to vice jsem se tesil. Bohuzel, film je dost nevyrovnany, zbytecne plny komunistu a hluchych pasazi. Za namet a valecne sceny vsak davam prumerne hodnoceni.(21.10.2010)

Celkově musím tento film hodnotit výše než Brestskaya krepost (2010) a to hned z několika důvodů. Oba snímky trpí podobnými neduhy, ale každý trochu jinak. V obou je patosu a hrdinských scén jako máku. V obou je hromada ideologického balastu. V obou jsou Němci ukazováni jako trotlovitý hovada, který nemají jinou strategii než frontální šturm. Jenomže zatímco v tomto snímku vše působí až naivně, ve filmu z roku 2010 to člověku připadá jako kdyby se autoři snažili naotčit to samé, ale dnešními postupy. Tudíž filmu z roku 1956, dnes už každý prokoukne, resp. většina by měla být schopna rozeznat tu ideologickou masáž. Zatímco ve filmu z roku 2010 zůstala ta samá ideologie akorát schovaná za blýskavými akčními scénami a celkem povedenými triky. Proto si raději třikrát pustím znovu tento film, než abych se nechal urážet jeho modernější variantou.(17.12.2013)

• drankeryth

Podla obsahu filmu som ocakaval neustaly boj o dobijanie pevnosti nemeckymi vojakmi. Po prezreti tohoto kusku filmu som rychlo vytriezvel a musim skonstatovat, ze to nebolo nic vynimocne. Ked sa vo filme objavili nejake boje, tak vyzerali take chaoticke a pomaly som ani nevedel co sa tam vlastne odohrava. Zbytocny mismas vo filme mu len poskodil a ani poriadne tu pevnost neukazali v pnej krase. Vsetko sa to nejako odohravalo v stiesnenych podmienkach miestnosti a nadherny adrenalin z tuhych bojov niekde vyprchal do prazdna.(31.12.2012)

Na svoji dobu typický sovětský válečný snímek, který se přeci jen trochu odlišuje. Není tu tak mohutná stalinistická propaganda. Jinak i zde se najde voják, který chce umřít jako komunista. Černobílý obraz vytváří větší autenticitu, což spolu s výbornými, byť velice kratičkými válečnými scénami vytváří reálný dojem. Zbytek je už hrůza. Obraz i příběh je velice statický, nezajímavý, bez patřičných dramatických chvil. Spíše to vytváří divadelní dojem o jednom hrdinství. Vlastenecký válečný snímek, který se moc nepovedl.(23.7.2014)