Malaton

Drama / Sportovní / Životopisný

Jižní Korea, 2005, 117 min

Jun-seong Kim

Myeong-hong Seok

Korejský Forrest Gump v teniskách. Sice to není na konec kontinentu a zase zpátky, ale uběhnout maratón je taky fuška. Obzvlášť s nohama za milion, které mají minimum natrénováno.(31.10.2012)

Korejský Rain Man je tu. Výkon hlavního protagonisty byl oscarový. Příběh mladíka, postiženého autismem, který žije se svojí matkou a bratrem. Svůj volný čas vyplnuje běháním a sledováním přírodopisných dokumentů z Afriky, kde ho nejvíce fascinují zebry. V běhu na 10 km se mu podaří doběhnout jako třetímu a hledá se další výzva a tou není nic menšího, než uběhnout maraton za tři hodiny ....(8.2.2011)

Snímok vyvolávajúci úsmev na tvári, súcit, rešpekt ale i pokoru zároveň. Ako rodič dieťaťa sa pasovať s obdobnými problémami, neviem neviem, či by to bolo v mojich vnútorných silách. “Malaton” je príbeh o chlapcovi, ktorý mení “uhol pohľadu na vec”, v ktorého závere sa len sťažka ubrániť dojatiu. Zaujímavé, ako sa človek vžil do JEHO role, ako prežíval JEHO každú, šťastnú chvíľku .. Krásny film.(17.5.2018)

Takový korejský Rain man v sportovním obalu s kapkou humoru. Nádherný film ukazující velkou píli a nahlédnutí do světa autistického Cho-wona, který si "jde" za svým snem. Celý příběh nebo spíše děj, je fascinující po všech stránkách. Jednak již zmiňované nahlédnutí do světa autistického člověka, dále si zde můžeme povšimnout různých psychologických point a zápletek. A také jsem se v jistých scénách od srdce zasmál, v což jsem ani nedoufal a byl jsem velice překvapený a tudíž i nadmíru spokojený.(18.1.2014)

Silný životný príbeh predostretý divákovi veľmi peknou kamerou a emotívne zvýraznený krásnou hudbou. Postavu Cho-wona - autistického bežca, si skrátka musíte zamilovať. Krehké, krásne, krištáľovo čisté a napĺňajúce. Je to dráma o cieľavedomosti, o peripetiách tejto choroby (hlavne v kontexte s najbližšími a okolím) a s pozitívnym záverom, ktorý zahreje pri srdci. Inak, to sa mu ale bežalo, keď mal na čísle sponzora SK Telecom :). Náhoda?(3.6.2015)

Sen každého amatérskeho bežca je zabehnúť maraton pod tri hodiny. Tuna si ho borec dá a ešte si medzitým stihne posedieť na zemi na riti a trochu pokontemplovať. No nemám slov...(16.3.2016)

City nejsou ve své podstatě nic složitého, kapky endorfinu rozlité po nervových zakončeních. V některých okamžicích se ale tyto krůpěje spojí v potůčky, pak řeky a nakonec vás zaplaví silou, které není možné odolat. Marathon je příběhem o tomto splynutí, prostý a nádherný.(9.9.2014)

Vcítili ste sa do Cho-wonovej matky? Ja áno, a preto som jej úplne rozumela. Seung-woo Cho bol taký skvelý, že všetky hviezdy by som dala kľudne jemu. Až na konci som si vlastne uvedomila, že on toho autistu zahral tak, že som mu naletela a myslela si, že je to skutočnosť. Ale okrem neho si tie hviezdy zaslúži aj pekný príbeh a hudba. Odporúčam! Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou.(3.4.2015)

Nevim proč, ale tenhle film na mě nijak extra silně nezapůsobil. Výkon hlavního představitele byl ohromnej, o tom žádná, ale jinak si nemůžu pomoct, průměrné drama, na Jižní Koreu bych řekl snad až trochu nudné. Spousty zbytečných záběrů a pro mě jen pár silných scén. 87 procent mi přijde jako hodně nadhodnocených.(5.12.2011)

Buď umí točit Korejci ty nejdojemnější filmy, nebo jsem jen taková hrozná plačka. V zásadě banální příběh, ale natočený s ohromným citem. Povznášející. 8/10 PS: po dnu rozjímání zvyšuju hodnocení na 9/10, už jen kvůli tomu hereckému výkonu, je to moc krásný film...(16.5.2010)

Mé hodnocení: 85%. --- Viděno: (16.09.2009 - Městská knihovna v Praze/Malý sál, Akce: Dny Soulu v Praze).(20.10.2011)

8/10 Korejci prostě holt umějí a dokazují to pořád. Sice hodnocení na devadesát procent se mi zdá trošičku nadsazené, ale musím uznat, že se jedná o velice citlivě natočené drama, kde všechno a všechny zastiňuje herecké umění hlavního představitele.(10.9.2007)

Nádherný příklad toho, jak jde z jednoduchého příběhu vykřesat nádhernou filmovou poezii...Životní pouť autisty, žijícího ve vlastním světě, a bezmocné matky s touhou pomoct svému synovi...Smile:)(8.4.2008)

Tradiční příběh jehož vlastní verzi představila snad už pomalu každá významější filmová velmoc tentokrát padl do korejských rukou a ačkoliv příběh Marathonu pracuje vesměs se všemi milionkrát viděnými klišé, je na téhle verzi něco zvláštního. Ano, Malaton zpracovává ten druh příběhu, o kterém jsem si do této doby myslel, že NEJDE podat bez zbytečného diváckého vydírání. Po zhlédnutí si myslím, že podobný druh příběhu nejde podat bez zbytečného diváckého vydírání vyjma korejských tvůrců. Jeong Yun-cheol totiž naprosto parádně a hlavně nenásilně nabízí příběh autistického běžce ve kterém se žádného citového vydírání opravdu nedočkáte. Film sice má své mouchy, ale za takhle civilní zpracování si nějaký ten bod k dobru zaslouží a tak výsledných 85 % i díky výborným hercům zaokrouhluji nahoru.(11.8.2009)

Korejským patosem k průměrnosti. Seung-u Jo ovšem výborný...(6.8.2012)

"Přeji si, aby můj syn zemřel den před mojí smrtí, proto se musím dožít sta let" Velmi silný a emotivní příběh, který dává možnost nahlédnou, do leckdy nepochopených autistických duší a jejich nositelech. Jak složitá je cesta k jejich srdcím a porozumnění i sebe sama, nám tenhle film poskytne vrchovatě. Autismus není choroba, je to stav mysli. Člověk dokáže zvládnout i nemožné, když tomu bude dostatečně silně věřit!(28.3.2015)

Neopísateľne krásny film, ktorý má česté miesto v mojej top 10.(31.5.2006)

Tvoje nohy? - Milion dollarů. - A tvé tělo? - Zabiják.(26.11.2006)

Malaton je zase jeden z těch korejských filmů, které stojí za to vidět a případně prožít.(13.7.2015)

Má ještě cenu říkat něco navíc? Myslím, že ne, nekriticky obdivné komentáře kolegů - spoluuživatelů tohoto webu hovoří za vše. Já si to tedy jenom dovolím zesumarizovat a říct, že Malaton patří k těm jihokorejským snímkům, jejichž sledování jsem si užil nejvíce. Patří do té skupiny filmů o niž se skutečně nebojím mluvit v superlativech. Všechny ty slova, jež se dočtěte níže, jsou pravdivá - ano, Malaton je skutečně krásným filmem. Asi bych to neřekl jinak, než uživatel DaViD´82, proto si jeho poetická slova s nedovolením vypůjčím, Malaton má to duši (což je jedna z nejúžasnějších poklonek, které jsem kdy slyšel). 85%(31.5.2013)

Jak to jen ti korejci dělají, že natočí vždycky tak krásný film s ještě krásnější hudbou..?!?(23.2.2009)