The Harder They Come

Jamajka, 1972, 103 min

Perry Henzell

Perry Henzell

Jimmy Cliff

Po Countrymanovi druhý jamajský film, co jsem viděl. Když vezmeme v úvahu úroveň zpracování, tak jamajská produkce přece jenom trochu zaostává za okolním světem, ale například právě Harder They Come je podle mě film opravdu dobrý, pokud máte aspoň potuchu, že existuje něco jako reggae a že ten pán v hlavní roli je Jimmy Cliff. Mimochodem co se jeho herectví týče, je to fakt frajer. Doprovodná hudba se skládá hlavně z "Harder they come" a "You can get if you really want" právě od Cliffa a "007" a "Israelites" od Desmonda Dekkera.(10.9.2007)

Jimmy Cliff je fakt cool man. On snad ani nehraje, protože tu roli má v krvi. Co stojí dál za shlédnutí: naprosto úžasný stavy tranzu v kostele, duširvoucí kázání staršího preachera s mlácením do bible, scéna u fotografa, největší dredy co jsem kdy viděl (u toho jedinýho chlapáka, kterej měl dredy) nebo projíždění se autem po parku (připadalo mi to, jak kdybych na té Jamajce byl s nima). A to raga, to je prostě pohoda. A ta pohoda z těch šťastnejch černejch tváří jenom srší. Aspoň do té doby, než se začnou řešit peníze... Ten film má prostě atmo, kvůli které jsem přihodil navrch jednu hvězdu. A bacha na angličtinu, fakt drsnej (asi) jamajskej akcent - jde fakt blbě rozumnět.(26.11.2007)

Takové jamajské U konce s dechem, hlavně obsahově jsou si oba filmy dost podobné. A i tím, že se v nich mísí žánry a chvílemi balancují mezi avantgardním a špatně natočeným filmem. Společné mají rovněž využívání neobvyklých filmových postupů a celkově Harder They Come připomíná také senegalský film Touki Bouki, se kterým má navíc společné to, jak vypadá (kostýmy, prostředí, typickou kulturu), což je dáno dobou vzniku. Škoda jen, že autoři nepoužili trochu víc písniček a dokola opakují titulní píseň a You can get it if you really want.(28.1.2009)

Kdybych měla hodnotit prostinký děj, téměř ochotnické herecké výkony a svou naivitou mnohdy spíše úsměvné dialogy, nebyla by to žádná velká sláva. Na druhou stranu, napsat, že to má dobrou atmosféru, je jako konstatovat, že byl Bob Marley celkem obstojný reggae muzikant. Jamajka z každého záběru sálá až neuvěřitelně (i když ne ta plážově idylická), polovina osazenstva svým ležérním postojem dává najevo, že má všechno těžce na háku a soudě dle lesku v jejich očích se vsadím, že to zhulení ganjou ani nepředstírají. Samo sebou nesmí chybět spousta výborné muziky, která zabírá tak osmdesát procent filmu - pokud zrovna netvoří pozadí scén, nebo někdo nezpívá, tak zní alespoň z rádia. Což je sice moc fajn, ale s postupujícím časem mě to přeci jen začalo trochu unavovat. Jo a zajímalo by mě, jestli je tam Ivanhoe Martin zcela běžné černošské jméno, protože mně přišlo docela legrační. Viděno v rámci Challenge 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(29.4.2015)

"Byl jsem na místě, kde bílá tvář je pozvánkou k tomu, abych byl okraden. Sedím ve svým bezpečným evropským domově, a nechci se vracet." - The Clash. Když přijeli na Jamajku, místní chudí se sami zaměstnali jako ochranka, umývači aut, roadies, baliči jointů a taxikáři. Aspoň zdálky se dá prožít Jamajka skrz tenhle film. Pokud miluješ reggae, tenhle soundtrack je to nejlepší, co z něho vzešlo. But I´d rather be a free man in my grave, than livin´as a puppet or a slave.(19.1.2011)

• - Film vychází ze skutečného příběhu kriminálníka z jamajského ghetta jménem Ivanhoe "Rhygin" Martin, který se v roce 1948 účastnil přestřelky s policií, po níž zůstali dva mrtví. (raininface)

• - První celovečerní film produkovaný v Jamajce. (Karlos80)

• - V desáté minutě filmu se diváci v kině dívají na film Django (1966) s Francem Nerem. (Zek)