Daniel Deronda (TV film)

Daniel Deronda

Drama / Romantický

Velká Británie, 2002, 210 min

o ludoch, nasich tuzbach, problemoch, ako sa s nimi vyrovnavaju rozni ludia, aki sme, akí chceme aby sme boli, ako znasame zivot. Zajimave. Po prvom pohlade som nevedela, ze to skonci a ja sa budem nad tymto zamyslat. Myslela som, ze to bude nieco klasicky jednoduche. ___ skoda, ze sa mi to nepacilo. :D ale nie.. ako bolo to fajn, len asi dnes nemam naladu zamyslat sa nad sebou. Bo vidim sa niekedy v niektorych postavach. Zvlastne, ze v skoro kazdej hlavnej vidim cosi, co mam i ja.. Hmm.. Romola je tak nadherne nadherna, uplne dokonala zenska! Ale pamatate si ju v Atonement? jaka zmena(4.1.2009)

Skvělá náhražka tlusté bichle, kterou jsme měli přečíst na jeden předmět z ajiny. A blonďatý Jamie Bamber potěšil:-))(13.5.2013)

Daniel Deronda je u nás dosud nepřeložený román Geroge Elliotové. Daniel Deronda byl vychováván v privilegované vrstvě Anglie druhé poloviny 19. století a očekává se, že zaujme významné společenské postavení, během příběhu se ale musí postavit čelem k svému skutečnému, židovskému původu. Dva světy, které se mu nabízejí, reprezentují dvě ženy. Omamnou přitažlivost velkého světa pro něj reprezentuje láska ke Gwendolyn. Tato hrdinka románu je druhou hlavní postavou a rozhodně zajímavě napsanou - krásná, marnivá Gwendolyn je naprosto dětsky sebestředná a z pýchy a ambicí (aby se nezbortil její život v přepychu) volí sňatek z rozumu. Na druhé straně Mirah je dívka obestřená tragickým osudem (Daniel se s ní seznámí, když ji vytáhne z řeky, kde se chtěla utopit), který ji stejně jako židovský původ pojí s Derondou něžnou láskou. Velmi dobře udělaná adaptace. Důraz je kladen hodně na linii příběhu Gwendolyn a jejího manželství. Henleigh Grandcourt jako její cynický manžel je jedním z velkých padouchů britské literatury (úúúžasný Hugh Bonneville - viděla jsem ho hrát dobráky i padouchy, ale tohle...ladůdka).(27.8.2007)

Navzdory názvu se před průměrného Derondu dere řada "vedlejších postav" a Daniel tak zůstává pouhým zůčasněným pozorovatelem střetů lidí, kteří více či méně tápou životem. Ze samotných setkávání ale příběh neuděláte, a tak seriál tvoří spíše mozaiku, z níž nejvíce zaujme náhled do života židovské komunity v Londýně 19. století.(23.4.2011)

Veľmi kvalitná adaptácia románu z dielne BBC. Jedna z mála, ktorú odvysielala aj STV. Kiežby ich bolo viac!(22.11.2009)

• Romola Garai