Gone in 60 Seconds

Akční / Krimi / Drama

USA, 1974, 98 min

H.B. Halicki

H.B. Halicki

První polovina filmu je zajímavá (odehrává se děj a mezitím do pozadí někdo s někým nebo sám mluví), ale hlavně osti nudná (skoro nic se tam neděje, no jo kradou auta, ale jak). Ale pak příjde finále, které je naprosto jedinečné a skvostné, prostě pastva pro oči. Honička, která trvá více než půl hodiny a v takovém autu jako je "Eleanor" (1973 Ford Mustang) je prostě lahoda pro fajnšmekry.(30.9.2008)

Zajímavý film, ale především dost nápaditě režírovaný! A také dílo, kterým se bezesporu inspiroval Tarantino. Zřejmě jsem ve znatelné menšině, ale velmi se mi líbila i první část, ve které se rozvíjí "příběh". Žádný příběh tu vlastně ani není, jedná se prostě jen o scény kradení aut. V tomhle ohledu film působí jako kniha Fredericka Forsytha: žádné emoce, ale zato do detailů přesné líčení (zdánlivě nedůležitých) maličkostí. A ty maličkosti zde tvoří celý film. Z toho také vyplývá, že se snímek může kdykoliv vydat nečekanou cestou, třeba rozjet neuvěřitelně dlouhou, 40!!! minutovou honičku, která vypadá, že do děje vůbec nezapadá. Divák si řiká: kdy už asi tak skončí, a kdy se konečně vrátí film k hlavní dějové linii? Jenže to je ono, tady žádný příběh není, takže se není k čemu vrátit. Honička může pokračovat nekonečně dlouho. Především tou honičkou mi film připomínal také výborný Vanishing Point, ale tam je mnohem víc kladen důraz na řidiče a jeho psychiku. Zde je záběrů na řidiče minimálně, režisér se spíš soustředí na scény havárií, toho jak se mačká plech všech těch hranatejch americkejch bouráků, čirá destrukce... PS: Tak jako byl Vanishing point dvouhodinovou reklamou na 1970 Dodge Challengera, tohle je 100 minutová reklama na 1973 Ford Mustang.(17.4.2010)

Předem bych rád upozornil, že auta jdou naprosto mimo mě, nevyznám se v nich a nevidím jediný důvod, proč bych je měl obdivovat nebo za ně platit horentní sumy. Takže pokud se mi náhodou film nebo pořad o autech líbí, znamená to buď to, že má i jiné kvality, nebo v něm o rozbor aut vůbec nejde (zdravím pány z Top Gearu). Pokud ovšem žádnou ze zmiňovaných vlastností v díle nenajdu, pak to většinou znamená, že se budu pekelně nudit. Podle výsledného hodnocení se sice může zdát, že jsem se u Gone in 60 Seconds pekelně nenudil, ale věřte mi - nudil. Film má to štěstí, že obsahuje vcelku solidní 40minutovou honičku s policií, která se sice nechytá na současné šílené akční jízdy typu Rychle a zběsile 5, ale zase musím ocenit, že je natočená takříkajíc v autentických podmínkách. Bohužel jí však předchází tak neuvěřitelně zdlouhavá hodina plná prázdných plků a celkově nezajímavého dění, že jsem vážně přemýšlel nad tím, jestli to nemám radši vypnout. Nevěřil jsem tomu, ale remake s Cagem je zhruba stejně „zábavný“. Ještě se podívám na Two-Lane Blacktop a na jaře si, doufám, užiju Linovo už podle trailerů přepálené Rychle a zběsile 6 a myslím, že co se filmů s auty v hlavní roli týče, mám zase na pár let vystaráno.(31.3.2013)

Prvni pulka filmu je celkem o nicem, skoro se tam nemluvi, jen se obcas ukradne nejaky auto. Nekdy po pulce ovsem zacne snad nejdelsi a asi i nejlepsi (i kdyz trochu futuristicka - to auto by to neprezilo...) honicka, jakou jsem kdy videl (kam se hrabe snad i slavnejsi Bullituv pripad) a ta to cely zachranuje - 100%. Film ovsem jako celek nic moc, ale libily se me ty jejich straslivy kotlety a to jak kradou strasny sunky (tehdy ovsem nabuseny auta). No a ten remake s Cagem nebyl zase az tak spatnej...(17.12.2009)

Asi budu hodnotit spíš kvalitu automobilové honičky a výkon auta, protože hodnotit film by působilo možná až nepatřičně. Dle mého názoru se vyskytují ve filmu jen samí neherci, kámoši hlavního kápa filmu H.B. Halickiho. Děj tvoří z jedné poloviny jakýsi příběh o velké krádeži aut, kterou se posléze více zabýval remake s Cagem. V remaku se tvůrci pokusili dodat postavám charaktery, motivaci a já nevím co všechno ještě, ale trochu vojebali závěrečnou honičku, která v remaku z roku 2000 při svých 10ti minutách vyzní oproti původnímu skvostu jako tichý psí pšouk. 30ti minutová honička je naprostým unikátem. Bohužel ji trochu degraduje místy nesnesitelný soundtrack let sedmdesátých, občas také zmatený střih. Moc se mi ale líbilo, jak Halicki během honičky zdůrazňuje, že ve všech autech sedí lidé - zranitelné bytosti. Během akčních scén zobrazuje i úrazy a neštěstí, ke kterým by taková nebezpečná honička v ulicích města vedla ve skutečnosti. Vůbec celý film má takový zvláštní dokumentární nádech.(14.11.2007)

• - Kaskadér H.B. Halicki napsal scénář, chopil se režie, film produkoval a zahrál si hlavní roli. (Tony.cs)

• - „Eleanor“ je krycí kód pro jedno z aut na seznamu. V tomto snímku je „Eleanor“ Mustang Mach 1, v pozdějším remaku z roku 2000 je „Eleanor“ upravený Mustang Shelby GT 500. (Tony.cs)

• - Skok s "Eleanor" byl dlouhý 39 metrů. Byl natočen (stejně jako celá honička) bez triků a Halicki si při něm pohmoždil páteř. (Tony.cs)