Karlos80

Nadprůměrná násilná zločinecká detektivka (poliziotteschi) od jednoho z předních režisérů tohoto žánru Stelvia Massiho ("Emergency Squad" nebo "Highway Racer"). Film je očividně ovlivněn v některých drobných elementech westernovými klasikami "Yojimbo", "Pro hrst dolarů" nebo "Tenkrát na západě" (hlavně to finále). V tomto filmu se však klasický příběh odehrává v továrním městě někde v severní Itálii a nutno podotknout, že výroba a vůbec poutavost příběhu první dva zmiňované filmy místy dokonce předčí. Těmi patrně nejlepšími prvky filmu jsou skutečně nádherné a opravdu uvěřitelné charaktery. Hlavní roli si zde zahrál mně neznámý Carlos Monzón, exboxer a muž s velmi tragickým koncem ve svém osobním životě, zde coby charakter à la Charles Bronson a jedinečný Luc Merenda (à la Clint Eastwood) v báječné záporné roli psychopatického, ale na druhou stranu velmi elegantního darebáckého šéfa Rica Manzettiho, snad jediné podobné roli, kterou v té době, tedy v 70. letech, vytvořil. Hodně realistický film s krásnou prací kameramana ze života mafie, o válce dvou znepřátelených mafiánských klanů Manzettů a Belmondů a jednom tulákovi, exžoldákovi, který po svém příchodu do města se mezi oba gangy zaplete, později je dokonce poštve právě proti sobě, což ho může brzy stát i život. Jaká je však jeho motivace? Je to čistě finanční věc nebo je tam něco víc? Třeba vyrovnání nějakého starého učtu? Všechny scény ve filmu jsou natočeny do toho nejposlednějšího možného detailu, opravdové, násilné, krvavé, akční, ale i zábavné (scéna ve stripklubu). Dílko, které zejména v druhé polovině nepoleví ze svého úžasně nastartovaného tempa, film tak stojí určitě za pozornost, doporučuji nejen fandům, ale i všem ostatním..Od Massiho jsem toho viděl dost, ale tento film teď nově považuji za jeden z jeho nejlepších a filmařsky nejzdařilejších. ()

Martin741

Pre mna bol reziser Stelvio Massi /Squadra Volante, Na Plny Plyn, Osamely Rozzlobeny Policista/ hlavne tvorca perfektnych a aj par kultovych poliziotteschi filmov. Il Conto e Chiuso sice nie je kult, ale do vysokeho nadpriemeru rozhodne patri. Nasilne poliziotteschi, dej sa odohrava kdesi v severnom Taliansku, Massi sa totiz vyhybal zasranej talianskej amerikanofilii. Vybuchy, nahanacky, rvacky, sceny su nasilne, krvave a drsne. Nepravom zabudnute poliziotteschi . 75 % ()