Giallo a Venezia

• USA Gore in Venice (neoficiální název) (více)

U řeky ve městě Vezia policie nalezne mrtvý pár. Muž je ubodán neznámým předmětem a žena utopena, ovšem leží vedle něj na zemi. Nevysvětlitelná okolnost těchto vražd vede k vyšetřování, ovšem brutálních vražd začíná přibývat. Jsou vražděny ženy i muži a to velice krutými způsoby. Je jasné, že měli se smrtí těch dvou milenců něco společného, ale kdo je vrah a jak se co přesně událo – to už musí objasnit detektiv. (Flipnic)

Karlos80

"GIALLO A VENEZIA" je jedno z nejvíce ultra-sleazy-low-cost, ohavných, zkažených a šokujících giall, které jsem kdy viděl. Viz "New York Ripper" (82) a "L'assassino ? ancora tra noi" (86) i když do gialla spadá samotný film jen částečně, spíš jde o takový méně povedený softcore/gore erotický thriller s typicky taliánskými zvrácenostmi a špinavostmi všeho druhu. Celý skript byl opravdu nemocný a oplzlý od A až do Z. Pokud rády typické krásné romantické Benátky, město bohaté kultury a elegance, pak se tomuto filmu vyhněte velkým obloukem, tady vás krom romantického hudebního doprovodů, moc romantiky nečeká, spíše pak špíny a jednotvárnosti, které mění Benátky k nepoznání. Giallo Venezia je tedy především filmem, který měl za úkol nejspíš šokovat (kritiky na tento film v té době musely být opravdu veliké, a nešetří se jimi až dodnes), protože nic jiného tady moc dobře nefungovalo (neexistující nebo zmatený děj, neuspokojující tajemství, slabé napětí a spíše pak nesmyslné finále). Grafický sex a sexuální zvrácenosti všeho druhu (stupňující představy o sexuálním násilí, které vedou přes stále sexuální ponižování, různé S & M hrátky, voyeurismus, až po naprostou sexuální degradaci hlavní hrdinky, to vše tu máte, bohužel kolikrát ve velmi nemotorném a spíše pak nebo nudném provedení), nadměrné gore a explicitní násilí, na tomto poli film celkem bez problémů uspěje (opravdu nevídané a zcela bez zábran, občas to bylo fakt na horkou sprchu, film se honosí 2-3 velmi památnými scénami, které tu jsou naprosto mimo ale doslova šokují, zmiňovat se tu o nich už nebudu, ale stoprocentně jsem si jist tím, že jsou bezpochyby tím nejlepším co v této kategorii filmů v oné končící dekádě vzniklo). S tím dalším je to ale horší, za zmínku stála ještě parádní Pisaniho lahodná hudba, které se tu však trochu minula z účinkem, zaznít přeci jen v lepším filmu, tak to bude naprostý skvost. Velká nahá Fani v roli sexuálně ponižované ženy (její onanie byla docela šťavnatá a scéna v kině parádně zvrhlá), celkem dobrý maniakální Dei, dementní sexuální fanatik, závislý na drogách (oba ale šíleně patetičtí), a spíše pak slabší a nevýrazný komisař Blynn s jeho vařenými vejci. Deie pak doporučuji v o rok starším hororu "Patrick". Pro milovníky raritního eurotrash a eurosleazy (tento film dodnes nevyšel na officiální DVD), pro lidi se špatným vkusem doporučuji, u jiných může film zanechat velké znechucení a můžou se i nudit, film na mně působil mnohdy až amatérským dojmem, bohužel podobné kousky se už dnes netočí:-). 3,5/5* (2,5* za gore, 1* za hudbu). ps: Zrcadlovky jsou nezapomenutelné:-) ()

Slasher

Bídné vyšetřování vraždy, ochucené o nějakou tu nahotu, sex a nechutnosti (ohořelá mrtvola koulející očima, ubodání do vagíny, upilování nohy, vkusně narafičená mrtvola v ledičce). Jenže tyhle ingredience tady na mě vůbec nezafungovaly. Možná je to ale také tím, že jsem chytnul verzi té nejhorší kvality (prý ale jedinou momentálně dostupnou), s hrozným obrazem a zvukem, co šel napřed (nebýt těch anglických titulků, jsem už úplně vedle). Takže hodnotím stejně, ale berte to s rezervou. ()

Flipnic

Tak musím uznat, že po dlouhém shánění tohoto až často diskutovaného kontroverzního gialla, jsem mohl zhodnotit, jak se to s tímto italským nechvalně známým filmečkem vlastně má ... Název filmu je v podstatě zavádějící, nejedná se o klasické giallo. Giallo je to maximálně tak v uvozovkách. Spíše bych to zařadil do drsných explotation thrillerů 70. let. Každopádně ve své podstatě je film svým provedením a obsahem tak jedinečný (nezaměňovat s pojmem vyjímečný!), že mu můžu těžko něco připodobnit. Pak se mi film obtížněji popisuje. V podstatě jde o drsný, extra drsný explotation trash, který obsahuje hromadu nahoty, sexu (a to v podobě "softcore", žádné muchlování pod duchnou se nekoná, tady se pěkně přiráží, honí, masturbuje atd. ... ale mimo kameru, a to dlouhé minuty), k tomu přilepené násilí, zneužívání, znásilnění dvěma hovadama a k tomu pak ještě přiložené brutální vraždy. A ty jsou opravdu detailní a dost hnusné ... v podstatě se útočí v detailu na intimní místa, ale také střílí a upaluje. Tohle je základ filmu a proto ho osobně považuji za (hodně) krutý exploťák. Ale aby to nebyla jen snůška prasáren ( i když ve skutečnosti je ...), musíme sem přidat detektiva, který se snaží vyšetřit, kdo je vrahem. Detektiv mi přišel vůbec zábavný, na rozdíl od všech detektivů, které jsem kdy v giallech a kriminálkách viděl, tento ne aby rozvážně a decentně vystupoval, ale pořád pobíhá sem a tam, ze všeho si dělá srandu a je tak jaksi nad věcí. Prostě jako by vyšetřoval krádež v samoobsluze jen ho štve, že nedokáže případ vyřešit do konce. Mám takový pocit, že ne vrah, ale detektiv (tedy herec, který ho hrál) si trochu frčel na kokainu při natáčení, protože jeho vystupování bylo pro tuhle v Itálii oblíbenou drogu naprosto typické... Ale to jsem odbočil, chtěl jsem tím říci, že detektiv je sympaťák, je s ním sranda a tak nějak je až moc velký optimista, ale v rámci toho, co se ve filmu děje, vystupuje totálně nereálně. Film je technicky velmi špatně zvládnut, hlavně střih apod. Jako giallo naprosto propadá, ale v rámci brutálního erotického thrilleru ze 70. let mu jako příznivce těchto žánrů ty 4* dám... Každopádně tohle není pro nikoho, kdo nemá rád brutalitu a násilí ve filmech... ()

Bloody13

Dokonalý příklad toho, že giallo není jen o krásných ženách v lechtivým scénách a o hrátkách s výraznými barvami. Gore in Venice je neuvěřitelně špinavý trash, trochu giallo, trochu sexploitation. Divákovi ukazuje totiž abnormální množství nahoty a pyšní se nebývale perverzním obsahem, v němž veškeré sexuální násilí putuje na adresu hlavní hrdinky: sadomaso, voyerismus, ale i znásilňování a masturbace. Všechny tyhle hrátky zastupují dobrou polovinu filmu, v té druhé je to o klasické hře detektiva s vrahem a vyšetřování extrémně brutálních vražd. Ty jsou zvláště perličkami, ale o nich se už dostatečně zmínili "kolegové z branže". Škoda, že chybí i sebemenší náznak napětí, většinou je to hlavně nuda. ()

darkrobyk

Více erotické drama, než čistá kriminálka, o giallu nemluvě. Po většinu času se souloží, byť v soft kabátě, i když na hard momentky také dojde (onanie v kině). Samotné vraždy jsou poměrně brutální, po trikové stránce ale poněkud nedokonalé, což já mám na těchto filmech rád. Jedna připomene budoucího Rozparovače z New Yorku. Akorát se mi nepozdává, že když někoho budete masakrovat v rozkroku, začne mu téct krev z pusy, ale vypadá to drsněji. Nu a pak ruční pilka! Upižlat s ní nohu chvíli trvá, a tak si to užijí vrah i oběť. Jednoznačným plusem jsou Benátky, co nikdy nezklamou. Film je z větší části krutý, těžko se s nějakou postavou ztotožnit. I přes ponurost děje převládají denní scény za plného slunce. 3,5* ()

JohnnyD

Neslávne známe extra sleazy giallo, ktorého jediným cieľom je v kulisách Benátok naservírovať čím viac nechutného násilia a explicitného sexu. Mimo snahu šokovať Giallo a Venezia nemá žiadnu pridanú hodnotu, ale pravdou je, že som videl aj o dosť horšie gialla. V jednej lige so soft-porno talianskymi horormi ako Play Motel, Sex of the Witch, či The Sister of Ursula. ()

Paldini

Velice průměrná kriminálka, kde není všechno tak jednoznačné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vzhledem k nedostupnosti tohoto filmu, o něm kolují všemožné přehnané legendy, čímž se stalo toto dílko kultovním. Legendy celkem přehánějí. Jedna scéna (už rykardem zmiňované odřezávání nohy) by mohla slabšími povahami otřást, ale divák, který ve zdraví přežil např. Saw, přežije v klidu i tohle. Jinak je děj okořeněn několika erotickými scénami s erotikou podanou tak, jak můžete očekávat od filmu z konce 70. let. Upozorňuji, že o žádné porno se nejedná. ()

pornogrind

Italskej název filmu Giallo a Venezia je naprosto zavádějící. Tohle má s čistokrevným giallem jen pramálo společnýho. Film se určitě nebojí nahoty. Nahota mi nevadí a nahý ženy už vůbec ne. Tady ty erotický hrátky nebyly ani sexy ani vzrušující a hlavně bylo jich tam moc a byly zbytečně dlouhý. Co se týče vražd tak ty jsou celkem drsný(na rok vzniku určitě) ale není jich moc. Celkem mě pobavil i komisař "vejcožrout". průměr. ()

giallo

Režisér Mario Landi patřil mezi italské filmaře nejhrubšího zrna a jen rok předtím než načil fenomenální gore-horror Patrick vive ancora se pustil také do giallo vod. I zde se jeho rukopis opravdu nezapře a nebojím se označit právě tento kousek tím nejbrutálnější a nejnechutnějším, co na poli tohoto žánru vzniklo. Giallo a Venezia je v tomto ohledu opravdu pověstné a obklopuje ho až kultovní aura, kterou si rozhodně zaslouží. Příběh je vystaven okolo dvou hlavních postav, manželského páru Flávie a Fabia. Ti jsou hned v úvodu filmu zavražděni a komisař DePaul pak pomocí flashbacků rozpletá jejich příběh. A ten je opravdu peprný, divák se dočká hodně soft erotiky včetně masturbace, znásilnění, mučení atd. Zároveň se odvíjí druhá dějová linie, kdy sledujeme komaře DePaula, jak se snaží vraždícího maniaka zastavit. Tato linie je tvořena již zmiňovanými brutálními gore scénami a nebojím se tvrdit, že nejeden filmař se zde inspiroval (minimálně Lamberto Bava ve svém Macabre). Nelze se tak v tomto směru nezmínit o legendární amputaci nohy pilkou nebo "ledničkovou scénu". Giallo a Venezia je díky tomu nádherný giallo trash a to se vším všudy a pokud máte alepoň minimálně rádi italskou horrorovou školu, tak neváhejte vstoupit. PS: Vrámci žánru neblíže k Delirio Caldo, The New York Ripper. ()

borsalino

Tak tohle byla klasická italská tvorba sedmdesátých let, které však nějak nemohlo nabrat dech. Především komisař byl takový žoviální, jako by vyšetřoval ukradený pytlík bonbónů. Na druhou stranu některé momenty byly velmi drsné a syrové, že až běhal mráz po zádech. Škoda jen, že se obě roviny sobě více nepřiblížily, výsledek mohl být mnohem lepší. ()

eraserhead666

No, tohle se mělo jmenovat spíše Sex v Benátkách. Vystříhat z toho těch pár neerotických scén, vražd a kecání, byl by z toho slušný retro hard erotický, nebo spíše soft pornografický film. V tomhle ohledu zřejmě nejotevřenější giallo, co jsem zatím viděl. Naštěstí je to všechno (detektivní linie, zajímavé krvavé scény - ať už bodání nůžkami do intimních sfér nebo domácí čtvrcení zaživa - a hodně otevřené sexuální scény různého ražení) namícháno do zajímavě pojatého filmu, kde se jeho pointa v té detektivní sféře odvíjí hodně pomocí retrospektivních flashbacků a není tak hloupá jako u většiny giall. Ba právě naopak, je velmi zajímavá. A film sám o sobě důkazel, že koncem sedmdesátých let dech giallům zase až tak nedocházel. Tohle je naprosto stylová žánrová ukázka. Jednu z hlavních rolí si střihla sympatická a schopná Leonora Fani, která překvapila o dva roky dříve v Pensione Paura. ()

Gary

Největší záhadou bylo, kde bral ten neschopnej inspektor pořád ty vajíčka natvrdo... Zábavná hudba, dvě nechutný scény, jedna hoňka v pornokině, spousta zdlouhavýho sexu... To dělá celkem dvě benátský hvězdičky. ()

corpsy

Ono to vlastne má všetky známky žánru, ale paradoxne ani jeden. Chýba tu gýčovito farebný filter širokoúhlej kamery, zabijak v maske, jeho vražedné nástroje a erotika. A predsa je tu z každého niečo ( až na tú kameru a masku ). Poteší snaha tvorcov šokovať, vytvoriť kultovú postavu ( milujúcu vajíčka na tvrdo ) a vlastne niečo, čo nezapadá. Aj keď v tomto prípade by to neškodilo. ()

Astaroth12

Tak toto je veľmi zvláštne giallo, je tu veľmi veľa erotiky, viacej ako som v gialle zvyknutý. Neviem čo si mám myslieť o policajných zložkách, ktoré vyšetrovali zločiny na čele s inšpektorom, ktorý evidentne má rád vajcia. Ale som nepochopil, že ich jedol aj u svedkov doma, ale nevšimol som si, že by mu ich pani domáca varila. Zapracovanie flasbackov do príbehu bolo dokonalé. Len ma až trhalo, keď som videl hlavnú hrdinku sexuálne a fyzicky ponizovanú aj keď vedela, že ju jej manžel len sprosto zneužíva a používa ju na jeho sexuálne úchylky , jej to vobec neprekážalo-naivka alebo hlupaňa,no asi oboje. Je to neskutočne rozťahané giallo s porno scénami, ale ako dejovo tam boli skoro všetky zbytočné, ale režisér chcel zaujať extravaganciou a aj sa mu to v tomto prípade podarilo. Niektoré vraždy boli slušný masaker. ()

kaylin

„Giallo a Venezia“ rozhodně není špatný film, určitě se jedná o kontroverzní kousek, ale to jen v případě, pokud nemáte mnoho nakoukáno. I v evropské produkci se dají najít drsnější a hlavně uvěřitelnější snímky, kde nebudete mít pocit, že jsou ty scény vraždění takové toporné. Tohle se mi u snímku stalo několikrát, což nejvíce zamrzelo u finální scény, kde jste čekali, že by to mohlo být dokonaleji provedené, protože ta scéna je jinak dobrá. ()

rykardo

Landiho GIALLO A VENEZIA zcela urcite nikdy nebude patrit mezi to nejlepsi, co kdy italska giallo scena do sveta vypustila.., od toho jsou tu flicky jako treba Dallamaniho WHAT HAVE YOU DONE TO SOLANGE, Martinovo TORSO nebo Polselliho DELIRIO CALDO... Co vsak plati o tomto dilku bezvyhradne, ze je to bezpochyby jeden z nejsilenejsich a nejzvracenejsich giallo-trash filmu, kterej kdy byl natocen...Tuto reputaci si film vyslouzil hlavne diky odporne-misogynnim scenam, kdy je kuprikladu jedna z hlavnich predstavitelek pripoutana hlavnim zaporakem ke kuchynskemu stolu a nasledne je ji velice pomalu, ale jiste odrezavana prava dolni koncetina..., ci dalsi scena, kdy tentyz zaporak v jednom nestrezenem okamziku nekolikrat bodne jednu mistni prostitutku primo do rozkroku..., vsechny tyto zabery nam Landi zprostredkovava pekne nahrubo, bez jakychkoliv prikras, takze nemusim zduraznovat, ze film ke shlednuti doporucuju jenom tem nejtroufalejsim... Dej u tohoto exemplare neni zas az tak podstatny a pokud mam byt alespon trochu objektivni, tak spise nez klasicke giallo mi film celkovou stavbou hodne pripomina obskurni, XXX roughies-thrillers, ktere se v te dobe pomerne hojne tocily ve Státech, viz napr. ENEMA BANDIT nebo FORCED ENTRY. Pokud je mi znamo, film je k mani pouze v DVD-R bootleg verzi /zdrojem je italska original VHSka, ktera vysla buhvikdy.../, zkratka a dobre raritka..., urcena pouze a jenom fandum toho nejhrubsiho zrna...!! ()

Gorehound

No, ako giallo sa to ani veľmi nesnaží, príbeh je jednoduchý, aj keď sa to na konci cca pekne vyrieši a pretne. Hlavný policajt s vajíčkom a soľničkou vždy po ruke je "cheestaticky" nezabudnuteľný, vizuálne je to taká normálka, kompetentné, ale žiadna jedinečnosť velikánov "žltej". O príbeh, ani štýl tvorcom očividne nešlo. O čo im šlo, to bol "sleaze faktor", kontroverznosť a gore. Niektoré t&a scény by som kľudne skrátil, úchylákov "dick" v kine som videť nemusel, a gore nie je na úrovni Stivalettiho, alebo Rossiho, ale obstojí, a stále šokuje. To aj celkovo celý film, aj po rokoch. Prostedie Benátok je nezabudnuteľné, a hudba typická a perfektná, nie som si istý, či sedela všade, ale to už k týmto filmom patrí. Ako fanúšik podobných záležitostí som si celú tu kontroverznosť vychutnával, pretože tá atmosféra "zakázaných" raritiek z ušmudlaných vhs-iek tu jednoznačne je. Neberte to smrteľne vážne, film sa za každú cenu snaží šokovať, nemusí sadnuť každému, ale pre fandov obskúrneho Talianska je to povinnosť. Aj keď si na to urobia svoj názor. ()

JohnMiller

Nebolo jednoduché zohnať tento film. Trvalo mi to pomerne dlho ale čakanie sa vyplatilo. Pretože som natrafil na predĺženú (Extended) verziu. Ide o najnechutnejšie sleazy giallo aké bolo podľa mňa natočené, všetky aspekty tu sú lacné, šokujúce a zvrhlé. Je tu plno lacného krvavého gore, jedna zvrhlá sexuálna scénka za druhou, je to jedna obrovská morálna ohavnosť. Čo ma však zarazilo bolo to že to malo vo svojej skazenej podstate skvelí scenár. Klasická zapletená vyšetrovačka o psychicky narušenom vrahovi ktorý vraždil ženy, prostitútky a kadečo iné. Takisto sa tu nachádzajú charizmatické postavy ktoré hrali celkom podarený herci. Obľúbil som si svojrázneho hlavného inšpektora ktorý neustále jedol varené vajíčka. Bavil ma jeho suchý humor. Obrazová kvalita nepotešila, ripnutá véháeska na ktorej bola nahratá nevyčistená verzia. Vystrihnuté nechutné scény ktoré boli s oficiálnej verzie vystrihnuté sem boli pridané s ešte horšej VHS kazety. Ale človek si pri takých RARE filmoch zvykne na takúto kvalitu. Záverečné rozuzlenie super. Tvár vraha síce divák počas sledovania uvidí hneď nazačiatku ale vysvetlenie na konci po toľkých násilnostiach poteší viac akoby iba strhli vrahovi masku s tváre. ()

Kangax

Giallo a Venezia. Film, o ktorom som vedel už dlho, a taktiež už veľmi dlho som zberal odvahu si ho pozrieť? Prečo? Preto lebo vznikol na sklonku 70.rokov, teda v dobe keď sa "žltý" žáner vyčerpal a všetci kvalitný režiséri (Argento, Fulci, Martino) poutekali do iných žánrov, hlavne do čistého hororu - to že sa neskôr v 80 rokoch všetci traja nakrátko k žánru vrátili v novej kvalitnej "postgiallovej" vlne, je už druhá vec... Faktom však zostáva, že koncom 70 rokov zostalo miesto po týchto velikánoch prázdne a obsadili ho oveľa menej talentovaní režiséri, ktorý rezignovali na posunutie žánru niekam hore ale skôr sa snažili zaujať lacnou nálepkou "zakázaného zvrhlého filmu". a ešte sa trochu na upadajúcej sláve giall priživiť. Takže v giallach tejto doby máme často buď hrubé násile... alebo erotiku na hranici čistého porna. Landi hral na istotu a tak vo filme uvidíme obe tieto zložky..:) Videl som necenzurovanú verziu so zopár odvážnejšími scénami navyše a musím povedať, že keby som videl tú zostrihanejšiu tak je to lepšie. Hlavne prvá sexuálna scéna medzi architektom a jeho ženou je neúnosne dlhá (a vôbec nie erotická) takže som sa vrtel na stoličke, že čože to budem musieť ešte do konca pretrpieť. Keby som prihliadol na prílišnú porciu erotiky a dosť chabé herecké výkony (hlavne inšpektor je slabo vykreslený a nejaký moc apatický) tak toto bude asi prvé giallo v živote, ktorému dám "odpad"! Nakoniec to tak vôbec nie je a hneď zdôvodním prečo: Našťastie film má aj dej a celkom zaujímavý... Giallo a Venezia má totiž skutočne zaujímavú pointu, ktorú som začal odhadovať až úplne pred koncom filmu, má fakt parádnu lahodnú hudbu od Berta Pisana ktorú ako keby skomponoval pre nejaké lepšie giallo z roku 1971, a nakoniec film obsahuje viacero dobrých scén, na ktoré nezabudnem a ktoré sú v rámci žánru vysoko nadpriemerné: Napr. upálenie za živa je skvelé (ten zúfalý pohľad oškvareného úbožiaka je výborný nápad!), rezanie nohy s pílkou je presvedčivo nakrútené. Suma-sumárum, beriem proste tento film na milosť...:) ()

dyfur

...spočiatku skôr ľahké erotično,neskôr trocha brutality,ale všetko v rámci doby vzniku - taký "lajt" vo všetkých smeroch.Vcelku nuda - jedna hviezda len za tie Benátky....neviem či je to moc či málo,ale na viac to nevidím :( ()