Konec Čingischána

Carlo Savina

Kostýmy:

Vera Marzot

• curunir

Tento film som videl asi dva krát keď som bol malý a vtedy sa mi celkom páčil i keď už vtedy som vedel, že je historicky dosť nepresný. Jedná sa o stálaninu všetkého možného, čo sa tvorcom páčilo a film sa tak zviezol na vlne béčkových dobrodružných filmov, ktoré boli v tích rokoch veľmi v obľube. Príbeh sa odohráva niekedy v 13. storočí v Poľsku ovládanom krvilačnými hordami Džingischána (Roldano Lupi), ktorý je však už na sklonku života. Odpor proti Mongolom sa vedie veľmi ťažko, až dokým sa na stranu Poliakov nepostaví hrdinný silák Herkules (áno dobre počujete, navyše podobnosť s hrdinom gréckych báji nie je len náhodná) a ich snaha vyvrcholí bitkou o Krakov v závere filmu, kedy sú Mongoli porazení. Medzitým sa k slovo samozrejme dostane aj láska a aj boj s príšerou. Z historického hľadiska je film absolútny blud, Džingischán (vo filme sa objaví asi iba v dvoch záberoch) za svojho života nikdy nebol v Poľsku ani v týchto oblastiach a ani tam nezomrel. Jedná sa teda o béčko najväčších rozmerov, len ťažko by sa dal k nemu prirovnať obsahovo podobný film so súčasnej produkcie (možno ešte samotný seriál Herkules), takže sa praktický jedná o unikát. Film som videl naposledy pred nejakými 10 rokmi, takže by som ho mohol len veľmi ťažko ohodnotiť, vtedy sa mi celkom páčil v dnešnej dobe by sa jeho ohodnotenie pohybovalo niekde medzi 1-2*, alebo by ma možno po rokoch opäť príjemne prekvapil. (1. komentár k filmu)(5.4.2008)