Sbohem, parto z mojí čtvrti

Proščaj, špana zamoskvoreckaja

Proshchay, shpana zamoskvoretskaya

(Sovětský svaz)

Прощай, шпана замоскворецкая

(Sovětský svaz)

Drama / Romantický

Sovětský svaz, 1987, 103 min

Film z prostredia biednych ulíc, spoločných kúpeľní, nájomných bytíkov a neúplných rodín povojnového Ruska. Napriek záplave príbehov z podobného prostredia o žiadny tuctový výrobok nejde. Už preto, že patrí k perestrojkovo odvážnym dielam sovietskej kinematografie ako bola Malá Viera či Chladné leto 53. Prelamovali kinematografické i politické tabu filmového jazyka. Samozrejme, aj iné ruské umelecké filmy predtým sa odvážne vyjadrovali k dobe, no ich posolstvá boli väčšine divákov ťažko dešifrovateľné. Naproti tomu spomenuté filmy sa vyjadrili otvorene a kriticky k realite života v Sovietskom zväze. Alkoholici, zlodeji, partie výtržníkov, vojnoví invalidi ovládajúci mestskú perifériu a školáci uprostred nich hľadajúci vlastné vzory. Biedu prostredia prehlušujú silné hlasy výrastkov, naštvaných opilcov a mám, snažiacich sa umravniť svoje deti. Rozvíjajúci sa milostný románik i jeho vyústenie len dotvárajú celkovú ničotnosť budovania novej spoločnosti uprostred stalinského totalitarizmu. Záver filmu naznačuje nádej prepustenia nespravodlivo odsúdených, pozatýkanie vinníkov a celkove lepšie časy. Takéto vyústenie bolo znakom perestrojky, pripúšťajúcej zlyhanie za Stalina, no obrovské zlepšenie v nasledujúcich rokoch. Po rokoch vieme, že zlepšenie sa síce dosiahlo (ubudlo gulagov, politických väzňov aj rozsudkov smrti), no celkove k masívnemu zlepšeniu kvality života nedošlo. V mocenskom zmysle sa totalita jedného muža premenila na totalitu ústredného výboru strany.(25.3.2014)

V ČT odvysíláno v druhé polovině devadesátých let pod názvem Sbohem, parto z mojí čtvrti. Režie Alexandr Pankratov.(18.5.2010)

Úžasné herecké výkony, úžasná réžia, pre mňa ešte lepšie ako Malá Viera, s ktorou má tento film pomerne dosť podobných čŕt.(16.8.2011)