Urbania

Thriller / Drama

USA, 2000, 103 min

Rozpočet $225,000Tržby USA $1,032,075Tržby Celosvetovo $-(27.4.2010)

V první řadě bych chtěl podotknout, že zdejší obsah je mírně řečeno zavádějící. K filmu: Tedy musím uznat, že jsem měl ve své filmotéce utajený poklad, na který se prášilo dobrý rok. Urbania je zpočátku velice těžko uchopitelná, mně samotnému neprůhlednost té vší symboliky trochu vadila. Možná to bylo tím, že jsem byl rozčarován už z mnoha titulů, které se tvářily podobně a ve výsledku se jednalo pouze o zastírací manévr vratkého scénáře. Ale i tak jsem si nechal se zaujetím dál vyprávět příběh jedné noci o hledání „pana neznámého“, plné zvláštních příhod, vidin, dialogů. A dočkal jsem se. Tedy, vše docvaklo a já smekám před scénáristou za správně načasované rozuzlení, které mě fakt položilo. Neméně chvály si zaslouží velice osobitá režie Jona Matthewse (zde pod pseudonymem Jon Shear) a představitel hlavní role Dan Futterman. V průběhu filmu se mnohokrát objevuje motiv historek…Urbania o jedné takové historce vlastně je a právem si zaslouží být zhlédnuta.(27.1.2010)

Je to celé tak nějak.. zamotané. Dobře zamotané.(6.3.2012)

• lubospoti

Přiznám se, že jsem film nedokoukal. Příběh, atmosféra i forma pro mě velmi nestravitelné. Možná to není až tak špatný film, ale mně vůbec "nechutnal".(9.10.2018)

WITTYS si myslím vzal trošku velké sousto.... Jak tedy film vidím já. Dean (potetovaný bad boy z baru) a jeho banda několik měsíců předtím, než se film odehrává přepadli Chrise a Charlieho na ulici. Dean Chrise ponižoval a nakonec zavraždil. Charlie je od té doby mimo, nespí, má deprese a trpí halucinacemi. Na konci filmu nachází rozhřešení a (snad) dochází k vnitřnímu klidu. Mně Urbania přišla lehce překombinovaná, nicméně myšlenka, kterou nese, je podle mě hodně zajímavá.(10.12.2010)

První čtvrtina filmu byla trochu zmatená, psychedelická a velmi težko jsem se orientoval v "historkách" i lidech. Pak, když už mi bylo trochu jasné, o co tam jde, mě to začalo hodně bavit. O to více jsem byl překvapen nečekaným závěrem. Pěkný, trochu složitý film, u které se nejde nudit.(13.2.2012)