Barevný maďarský film o tělovýchově na závodě Na závodě "Rudý traktor" mají výbornou fotbalovou jedenáctku se skvělým středním útočníkem Telekim. Téměř celá továrna chodí "fandit", ale to je jediná sportovní činnost závodu. Poměry se změní, když se funkce spor-tounílio referenta ujme mladý Pišta Racz, který dříve neměl rád sport, ale vlivem svého děvčete Mariky své názory změnil. Organisuje na závodě MRK (maď. TOZ) za hromadné účasti pracujících, takže v lehkoatletické soutěži budapeštských závodů získá pak "Rudý traktor" prvé místo. Film se snaží řešit otázku, která je dnes i u nás aktuální, otázku činnosti závodních tělovýchovných organisací a převýchovy representantů. (FILMOVÝ PŘEHLED 5 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Nedávné usnesení strany a vlády postavilo naši tělovýchovu na novou platformu. Ničíc poslední přežitky kapitalistického pojetí sportu, dalo tělovýchově místo, jaké ji po právu náleží. Sport nemá byt již nadále na závodech popelkou, nýbrž se musí stát organisovanou složkou celozávodní práce, zájmem všech pracujících, kteří pomoci tělovýchovy budou zvyšovat svou brannou schopnost pro obranu vlasti. Vynikajícím sportovcům je dáno za úkol důstojně representovat naši vlast a být vzorem naší mládeži jak na hřišti, tak na pracovišti. Maďarský film "Civil na hřišti" nás poučuje o tom, že i maďarská tělovýchova stojí před podobnými problémy jako naše. Film se snaží tyto problémy řešit. Ale aby je mohl opravdu přesvědčivě vyřešit k tomu se mu nedostává především jednoho - živých postav; tu upadá do schematismu a tu, zvláště v postavě úkoláře, do operetní šablony. Opravdu škoda, že slibný námět, tak aktuální a důležitý, autoři filmu nedovedli ztvárnit s větší uměleckou silou. Filmový přehled 5/1953 ()