• ripo

Nedávné usnesení strany a vlády postavilo naši tělovýchovu na novou platformu. Ničíc poslední přežitky kapitalistického pojetí sportu, dalo tělovýchově místo, jaké ji po právu náleží. Sport nemá byt již nadále na závodech popelkou, nýbrž se musí stát organisovanou složkou celozávodní práce, zájmem všech pracujících, kteří pomoci tělovýchovy budou zvyšovat svou brannou schopnost pro obranu vlasti. Vynikajícím sportovcům je dáno za úkol důstojně representovat naši vlast a být vzorem naší mládeži jak na hřišti, tak na pracovišti. Maďarský film "Civil na hřišti" nás poučuje o tom, že i maďarská tělovýchova stojí před podobnými problémy jako naše. Film se snaží tyto problémy řešit. Ale aby je mohl opravdu přesvědčivě vyřešit k tomu se mu nedostává především jednoho - živých postav; tu upadá do schematismu a tu, zvláště v postavě úkoláře, do operetní šablony. Opravdu škoda, že slibný námět, tak aktuální a důležitý, autoři filmu nedovedli ztvárnit s větší uměleckou silou. Filmový přehled 5/1953(17.6.2008)