Výtah do pekla

Bottled Fools, The

Hellevator

Horor / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 96 min

No, po většinu doby fakt děsný psycho a hned od začátku sem v podstatě nevěděl na čem sem, vůbec sem se nemol pořádně zorientovat v ději, protože film v podstatě nic moc nevysvětlí a rovnou vás šoupne do prostředí temnýho sci-fi, který mi trošku připomínalo mix mezi 12 opic a Blade runner a začne se odehrávat zmatenej a nic neříkající děj a to až do doby než do výtahu nastoupí ty dva vězni, teprve pak začne to co sem od tohohle filmu očekával, oba dva sou fakt neskutečně super drsný a jde z nich opravdu strach, tahle část filmu je opravdu brilantní a celkem pěkně krvavá vyvražďovačka v mini prostoru. To co se filmu taky nedá ubrat je dokonalá atmosféra, ale i tak, že jsem si nakonec přišel na svý, nemůžu překousnout ten děsně nepochopitelnej děj, i když na konci se to aspoň trošku vysvětlí(16.12.2006)

Prostředí podzemního světa lehce evokuje postapokalyptickou uzavřenost 12ti opic, ale na rozdíl od nich vás nečekají fantastické výlety v čase, ale psychodrama několika lidí zavřených v zaseklém výtahu. Že nejde o lidi obyčejné je jasné od prvního pohledu, a právě v odhalování jejich traumat a úchylek projevujících se právě v tomto uzavřeném prostoru tkví největší část kouzla filmu. Vytknout bych mu mohl jen pár věcí, z nichž nejvýznamější je od počátku malá uvěřitelnost některých postav u kterých si nebudete jistí jestli je autoři opravdu mysleli vážně, a pak také to že jsem měl neodbytný pocit že jsem něco podobného už dřív viděl - ať už ve výše zmíněných 12ti opicích, v Kostce, a v samotném závěru zase v jedno nejmenovaném polském filmu. I přes tyto výtky se ale jedná o velmi dobrý film.(7.12.2006)

Podobnu temu - hrstka individui uveznena v uzavretom priestore - spracovala uz americka Cube. Temna vizia buducnosti v ktorej funguje uplne rozdielna spolocnost a hierarchia - ta je spracova velmi podobne ako v Gilliamovom 12 monkeys. Vo vysledku je film vsak aj tak velmi svojsky a na vlastnych pravidlach fungujuci film, stojaci hlavne skvelom vizualnom spracovani a samotnom "svete". Jednak zaujme posobivy konflikt roznych typov ludi, tak isto aj velmi posobive pozadie na ktorom sa pribeh odohrava. Film tak isto nechava, ba priam nuti divaka, aby zapojil svoju predstavivost a namiesto odpovedi ponuka len naznaky, male voditka a nezodpovedane otazky. Mam velmi rad ked, film po dopozerani zanecha taky ten zahadny pocit. Tomuto sa to naozaj podarilo. Vo vsetkych ohladoch skvele. (9/10)(14.11.2007)

Originální a zajímavé sci-fi drama okořeněné krvavými efekty a výtečnými hereckými výkony. Uprchlí vězni byli skvělí, zvláště úchylný kanibal byl hodně slušný psychouš. Ze začátku mi to také připadalo jako děsná ptákovina, ale když se děj přesunul do výtahu, náhle se z toho stala bezchybná podívaná. Vzhledem k nízkému rozpočtu filmu, jeho působivosti, umístění v nedaleké budoucnosti a faktu, že se větší část děje odehrává na jednom místě, se nabízí paralela ke The Cube. Akorát mi toto dílko připadá, hlavně díky hercům a dramatičnosti scén, o dost lepší.(26.8.2005)

Výborná japonská šílenost... Ze začátku jsem byl docela zmatený (tipuji asi jako všichni), ale po nějakých desíti, patnácti minutách mě film neuvěřitelně vtáhl, nemohl jsem skoro odtrhnout oči od obrazovky... Skvěle natočené, skvěle zahrané, proto je obrovská škoda, že tomuhle kusu ke konci citelně dochází dech a tempo opadá... Ale i tak, tenhle kus musím každému rozhodně doporučit...(16.12.2012)