17 sui de tian kong

Yin-jung Chen

Hui-Sheng Chen

Tze-li Hung

Aileen Li

Bavil jsem se, takže dobrý. Škoda že jsem moc nepobral děj, protože jsem přibližně prostřední půlhodinu prospal. Ale ty kluci byly fakt pěkný:)(3.12.2006)

V době začátku nového století, kdy se tchajwanskému filmovému businessu příliš nedaří (málokterý domácí film neprodělá), si jedna nová filmová společnost stanovila pro svůj první film bezelstný cíl: "Nechceme točit umění, jen chceme, aby se nám vrátily náklady," tvrdila novinám producentka Michelle Yeh. Tak vznikla konverzační utopická gay komedie Formula 17, která stála zhruba sto tisíc dolarů, skutečně není žádným uměním ani hlubokým filmem, ale je z ní barevný, pozitivní snímek plný hezkých Asiatů ve značkovém oblečení, jenž si navíc na nic si nehraje - a vydělal dvojnásobek. Nezdá se to moc, ale stačilo to, aby se Formula 17 stala oním komerčním trhákem roku 2004 (nejvíce prodaných vstupenek) a jedním z mála domácích filmů, který za poslední léta neprodělal. Taipei v něm vypadá jako zaslíbené město gayů (jiné postavy ve filmu nejsou = utopie 1), kde nikdo není zlý (= utopie 2), jen se snaží najít lásku, jíž i přes nepřízeň osudu za pomoci přátel nakonec najde (= utopie 3?). Čili dostatečně univerzální téma, jímž se i díky vhodnému jazykovému mixu (mluví se mandarínskou i kantonskou čínštínou, anglicky i trochu francouzsky) podařilo teprve 23leté (!) režisérce oslovit i ne-gay publikum. Jistou daní tomu je nepříliš originální děj, ale za to občas nápaditě zpracovaný (brilantní scéna zmateného hlavního hrdiny těsně po rozchodu) a obstojně zahraný výborně typově vybranými herci. Koneckonců hlavního 17-ti letého hrdinu-vesničana si vystřihla místní seriálová TV hvězda Tony Yang (ve skutečnosti o pět let starší), který za tento svůj filmový herecký debut získal hlavní tchajwanskou filmovou cenu za objev roku a okamžitě se stal asijskou celebritou. Není to jistě nejlepší tchajwanský gay film (viz aspoň The Outcasts /1986/ či The Wedding Banquet /1993/), ale své místo má: gayové zde jsou snad poprvé happy, bezstarostní a nezobrazeni jako transvestité.(18.7.2007)

Kravina, ale lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se nebavil. Celé se to vůbec nebere vážně. Jen je třeba mít smysl pro specifický asijský humor. Velké vyzdvihnutí si zaslouží Yu. Ty jeho obličejové grimasy byly k nezaplacení.(1.2.2011)

Neměl jsem nikdy rád romantický filmy, ale po zhlédnutí Formuly začínám chápat proč. Ale to si nechám pro sebe. Tohle je trochu střelený film a vlastně mi vůbec nedošlo, že se zde objevují jen muži. Nejvtipnější jsou asi ty dynamicky vyprávěné příběhy jednotlivých postav - zpodobení teplých s city. Žádná pozitiva však nepřebijí to, že se jedná o veskrze průměrně natočený snímek se spoustou nesympatických míst. HUDBA: George Chen, Tze-li Hung - vcelku se mi líbila, pohodovka, žádný dojemný klavíry a orchestříky.(7.10.2009)

Yu byl sladký. Typická postava, která v podobných filmech prostě nemůže chybět a jsem ráda, že i tady byla. Hlavní hrdina mi příliš neseděl, ovšem Bai byl dobrý, vtipný a určitě to nebylo jen scénářem. Žádný výrazý herecký talent, žádná nová zápletka. Film, kterých je mnoho,avšak vím, že v hetero podání je televize běžně dávají jako hlavní večerní program.(28.11.2009)