Stíhací piloti z jedné letky se během bitvy o Británii za druhé světové války sejdou na základně RAF, aby se pustili do boje s nepřátelskými letadly. (Netflix)

Volodimir2

Tento takmer propagandistický a dokumentárny film bol natočený na motívy románu „Teraz sú vaši Anjeli“ (What Are Your Angels Now?) anglického spisovateľa Johna Pelhana Groona, ktorý bol zároveň aj pamätníkom týchto leteckých bojov o Britániu. Išlo o prvý film po vojne s námetom vzdušnej bitky o Britániu. Z historického hľadiska nemám žiadnu pripomienku, vykresľované udalosti boli ešte pred vstupom USA do vojny a Nemecko malo leteckú prevahu v lietadlách v pomere 1:5 až 6. Film nie je o brutalite vojny, nie je príbehom hrdinského sebaobetovania, nie je príbehom jedného individualistu na úkor ostatných spolubojovníkov, nejde o príbeh zobrazujúci zodpovednosť za hrôzy vojny ale sa ponára do psychiky pilotov a veliteľského zboru kedy najväčšie straty na životoch a materiálu v RAF boli práve v tých prvopočiatkoch. Mladí piloti nemali skúsenosti, tvrdý výcvik ale ani disciplínu. A tak, ako som písal aj v obsahu bez statočnosti týchto mladých chlapcov by padla Hitlerovi k nohám aj Británia. ()

majo25

Film patrí do radu tých vojnových filmov, ktoré majú za úlohu vzdať úctu letcom RAF a tiež leteckým operačným strediskám. To sa mu viacmenej darí. Príbeh je až na druhom mieste, aj keď aj ten nie je ktovieako silný a občas nudí. Nudia aj časté scény z operačného dispečingu, ktoré divákovi nič nedajú. Z hercov výraznejšie osloví len Hawkins. Záver sa nesie v patetickejšom duchu, keď žena majora necháva rozsvietenú lampu ako znamenie pilotom, hoci celý dom je od bomby v troskách. ()

Svadbos

Anglický vojnový pilot, potrestaný kvôli leteckému nešťastiu, rebeluje proti vedeniu a priateľom, aby mohol opäť lietať. Nič nové pod slnkom. ()