Staršij syn

• Sovětský svaz

Starshiy syn

(Sovětský svaz)

Sovětský svaz, 1975, 140 min

Aleksandr Vampilov (divadelní hra)

Dej: Dvaja mladici zmeskaju posledny spoj. Jedneho napadne, ze povie starsiemu ovdovenemu hudobnikovi z tretotriednej kapely, ze je jeho nemanzelsky syn - aby mohli u neho prespat do nasledujuceho dna. Tym obrati spokojnu rodinu hore nohami. "Mladsi syn" sa citi uz aj tak nemilovany a nepochopeny, dcera ma za snubenca, no a novy "otec" nie je spociatku spokojny so situaciou. A neveri. Ale nakoniec sa zzije s predstavou, ze ma starsieho syna, ktory ovela viac zodpoveda jeho predstavam, nez jeho vlastny syn. A dcera zisti, ze je nestastna, pretoze novy "brat" by jej bol ako partner ovela sympatickejsi, nez jej aktualny snubenec. Vlastny syn chce utiect pred tvrdou konkurenciou z domu, dcera ma tiez mysllienky na odchod z domu, aby nemusela byvat s mladikom, ku ktoremu citi ovela viac, nez by mala ako spravna sestra. Napokon, ked sa po urcitych zvratoch falosny "starsi syn" prizna k podvodu, otec rodiny je nestastny! Ved prave toto bol syn podla jeho predstav. Happy end sa dostavi, ked otec vidi, akymi ocami sa na seba pozera jeho dcera a jej falosny brat. "Tak a predsa budes mojim synom!" Trochu klasicky rusky do dlzky natiahnuty komorny pribeh. Kto dokaze pozerat filmy, kde dej plynie ako Volga, kde mensie akcne sceny su vzacnostou, kde ide predovsetkym o sfilmovane city a pocity - ten bude urcite spokojny. A vykony hercov su vynikajuce - predovsetkym Jevgenija Leonova v ulohe otca rodiny. Trochu vysekat nejake prilis natiahnute pasaze - a bolo by hviezdiciek 5.(29.10.2015)