Svatba Krečinského

• Sovětský svaz Svadba Krečinskovo (více)
všechny plakáty
Sovětský svaz, 1953, 166 min

Zfilmované divadelní představení komedie Alexandra V. Suchovo-Kobylina v podání Moskevského dramatického divadla A. S. Puškina. Prohnaný moskevský dobrodruh Krečinskij chce rychle zbohatnout, a rozhoduje se proto k sňatku s Lidočkou, dcerou zámožného statkáře Muromského. Vydává se přitom za velkého boháče, je však nucen opatřit si peníze na zásnubní hostinu podvodem, který se prozradí. Lidočka sice Krečinského zachraňuje před zatčením policií, se svatby ovšem sejde. (FILMOVÝ PŘEHLED 5 / 1954) (oficiální text distributora)

ripo

Osobnost ruského dramatika a filosofa Alexandra V. Suchovo-Kobylina (žil v letech 1817—1903) je u nás poměrně málo známa, třebaže jeho dílo — byť nerozsáhlé — je velmi pozoruhodné. Klasikem ruského dramatu minulého století se Suchovo-Kobylin stal svou trilogii „Obrazy minulosti'', jejíž úvodní díl tvoří právě komedie „Svatba Krečinského", napsaná autorem v roce 1854. — Druhé dva díly „Proces" a „Smrt Tarelkinova" byly napsány mnohem později, censurou okamžitě zabaveny, a inscenovány s podstatnými censurními škrty teprve ke konci autorova života, kdy se mu dostalo i oficiálního uznání zvolením čestným členem Akademie. Z trilogie je nejúspěšnější komedie „Svatba Krečinského", která od svého uvedení téměř před sto lety zaujímala v Rusku i v Sovětském svazu vždy jedno z předních míst v divadelním repertoiru a je poměrně často hrána i u nás. Suchovo-Kobylin v ní vynikajícím způsobem postihuje všechnu faleš, pokrytectví a amorálnost „vyšších" moskevských společenských kruhů té doby a nemilosrdně usvědčuje Krečinského jako jednoho z typických představitelů této parasitní společenské vrstvy. K zfilmování divadelního představení „Svatby Krečinského" pro televisi bylo zvoleno provedení Moskevského dramatického divadla A. S. Puškina s pozoruhodnými hereckými výkony hlavních představitelů. Filmový přehled 5/1954 ()