Judith

Sol Kaplan

Peter Taylor

Scénografie:

Wilfred Shingleton

Filmový príbeh je založený na nepublikovanom románe Lawrenca Durrella a je umiestnený do obdobia tesne po 2. svetovej vojne a zároveň tesne pred vznikom izraelského štátu. V Palestíne krátko pred koncom britského mandátu, členovia Hagana (židovská polovojenská organizácia v dobe britského mandátu v Palestíne 1921 až 1948, ktorá sa stala základom novej izraelskej armády) zistili, že bývalý nemecký veliteľ tankovej divízie, generál Gustav Schiller, učí Arabov bojovú taktiku. Pre nich je to zároveň aj vojnový zločinec, ktorého hľadajú od vojny 4 krajiny. V roku 1941 vo Francúzsku zrovnal zo zemou dediny a usmrtil stovky žien a deti v Nizier, Vercors, La Mare a Chapelle. V Severnej Afrike v roku 1942 nechal postrieľať guľometmi britských vojnových zajatcov. V roku 1943 sa v Poľsku podieľal na likvidácii Varšavského geta. Jedinou osobou, ktorá by ho mohla identifikovať je jeho bývala židovská manželka Judith, ktorú kvôli pôvodu zavrhol a nechal zavrieť do koncentračného tábora aj so svojim synom.Tieto koprodukčné príbehy o holokauste, o živote v 2. svetovej vojne a v dobe po jej skončení v období šesťdesiatych rokov minulého storočia boli veľmi populárne. Stačilo film obsadiť niekoľkými filmovými hviezdami, ako tu Sofiou Lorenovou a divácky úspech bol zaručený.Vo filme mi vadili nepresné historické a ľudské fakty. Film je o židovskej žene, ktorá prežila vyhladzovací nacistický tábor smrti Dachau a žeby krásna a dobre živená Sofia spĺňala túto základnú podmienku???? Spôsob života, oblečenie a zvyky v Kibicoch boli trochu odlišnejšie, ako to bolo podané vo filme aj Sofiou.(23.11.2016)

Byla jsem zvědavá, proč taková filmová hvězda, téměř modla italského filmu je ve filmu Judith, téměř zapomenutá. Tak ona není zapomenutá, to je jisté, ale ten film je zapomenutý a to jsem pochopila už po chvíli. Po scénáristické stránce to bylo k pláči a Sophia Loren tam měla minimální prostor pro svojí osobnost a že jí je, to bylo parné z její chůze například v krátkých kalhotách. Ale sem se na moje gusto prostě nehodila. V tom bílém kostýmu, klobouku a černých brýlích, to ano, tam to byla ta má Sophie. Se smutkem v duši dávám trojku.(30.5.2016)

Pěkný záměr, nepříliš zručně napsaný scénář a trošku naivní provedení. Vlastně (i přes Sophii Loren) zklamání.(12.6.2016)