Filmové zpracování známého stejnojmenného románu Kálnáma Mikszátha. Pán hradu Nedec Pongrácz István je podivín, který nemá rád svou dobu a proto se chová, jako by žil ve středověku. Okolí se už s jeho výstřelky smířilo a toleruje je. Jako ve středověku vede dobyvačnou válku proti okolnímu městu, radní města na jeho hru přistoupí a v zájmu obrany města mu vydají jako rukojmí sirotu Apolku. Hrabě Pongrácz změní Apolce život, zahrne ji bohatstvím, svojí láskou a učiní ji dědičkou celého svého majetku. Bohužel jak se zdá, Apolka už své srdce dala jinému. (topr harley)

majo25

Mikszáthov román nepoznám a tak to nemôžem porovnať s predlohou. Podstatné je, že mi film prišiel príliš komický, miestami až grotesktný, s väčším počtom komických postáv, ktoré sa do takéhoto snímku nehodili. Ťažko ho nazývať aj historický, keďže tá historickosť sa odohráva iba v hlave jedného narušenca - hradného pána, ktorý obdobne ako Don Quijote bojuje proti veterným mlynom - v tomto prípade modernite  okolitého sveta. Záver je zasa preromantizovaný. Väčšinou nuda. ()