Hrdinové Šipky

Heroes of Shipka

Drama / Válečný

Sovětský svaz / Bulharsko, 1955, 123 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(24.8.2006)

• ripo

Vynikající film režiséra S. Vasiljeva „Hrdinové Šipky" zachycuje historické události z let 1877 — 1878, kdy ruská armáda vkročila na Balkán, aby osvobodila bulharský lid ze staletého tureckého otroctví. Film líčí, jak se v hrdinských bojích rodilo a utužovalo nerozborné přátelství dvou bratrských národů, jak bylo dosaženo vítězství, jež přineslo Bulharsku svobodu. Ve filmu jsou zachyceny čtyři nejdůležitější etapy boje: blesková přeprava Rusů přes Dunaj, slavná epopej bojů o Šipku, obléhání Plevna a grandiosní překročeni balkánského pohoří v zimě. Tento film, jenž byl vytvořen spoluprací sovětského studia „Lenfilm" a bulharského studia uměleckých filmů, je zářným příkladem rozšiřujících se a upevňujících se vztahů mezi Sovětským svazem a zeměmi lidových demokracií. Celý rok natáčela velká skupina sovětských filmových pracovníků v Bulharské lidové republice a po celou tu dobu byla všude srdečně a pohostinsky přijímána. Bok po boku sovětských filmových pracovníků se zúčastnili natáčení mladí bulharští režiséři, kameramani a umělci, z 50 filmových postav bylo 20 obsazeno bulharskými herci. V masových scénách účinkovali vojáci bulharské lidové armády a obyvatelstvo. Snímky byly pořizovány v místech skutečných historických událostí. Za nejobtížnějších podmínek, v horách, ve vichřici, za 30 stupňových mrazů i ve 45stupňových vedrech plnili účastníci natáčení všechny režisérovy pokyny. Filmový přehled 33/1955(8.10.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes - Najlepšia réžia (Sergej Vasiljev)(25.7.2012)

Dostal jsem přesně to, co jsem očekával (chtěl dostat) epický výpravný bulharsko-sovětský válečný historický velkofilm s nádhernou přírodou a skvělými bitevními scénami. http://www.youtube.com/watch?v=7XgyPAsb5Vo(31.5.2013)