Neznámý voják

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Juha Nevalainen

Ahti Sonninen

Kosti Klemelä, Heikki Savolainen, Veikko Sinisalo, Reino Tolvanen, Åke Lindman, Pentti Siimes, Kaarlo Halttunen, Leo Riuttu, Matti Ranin, Jussi Jurkka, Pentti Irjala, Tauno Palo, Vilho Siivola, Martti Romppanen, Olavi Ahonen, Tapio Hämäläinen, Tarmo Manni, Veli-Matti Kaitala, Kale Teuronen, Vili Auvinen, Sakari Halonen, Saulo Haarla, Osmo Harkimo, Anja Hatakka, Ekke Hämäläinen, Aimo Hiltunen, Erkki Häsänen, Jukka Jaakonkari, Markku Inkilä, Kalevi Kahra, Topi Kankainen, Eino Kaipainen, Kalervo Kumpulainen, Arvo Kuusla, Matti Kuusla, Aarne Laine, Leevi Linko, Eikka Lehtonen, Mikko Niskanen, Pertti Palo, Veijo Pasanen, Antero Ruuhonen, Olavi Pajunen, Vilho Ruuskanen, Osmo Pöntinen, Taneli Rinne, Lilja Salmi, Tauno Söder, Veikko Uusimäki, Olavi Tuomi, Alpo Vammelvuo, Helena Vinkka, Kaarlo Wilska, Pertti Weckström, Seppo Sännälä, Heikki Heino, Leo Torkko, Martti Kuningas, Risto Ryti (a.z.), Sirkka Breider, Eero Ikävalko, Leevi Kantee, Urho Lahti, Jaakko Lätti, Arvo Murtokallio, Veikko Mård, Hannu Nenonen, Juha Partanen, Rauno Penttinen, Martti Tschokkinen, Viljo Voipio, Kai Öhman, Robert Koskelainen, Kalevi Löfgren, Jorma Nerkko, Risto Hyrylä, Ville Laulainen, Martti Penttilä, Jorma Räisänen, Aulis Tynkkynen, Aarni Valtonen, Lauri Ilmari, Valle Rautio, Kari Rahkamo

Již jsem viděl novější verzi téhož, ale tato o 30 let starší se jí přinejmenším vyrovná. Vskutku, natočit 10 let po válce, kdy rány ještě nebyly zcela zahojeny, tak neokázalý film (neokázalý na padesátá léta), to je obdivuhodné. Syrovost, jen skrovný patos na začátku a konci filmu u scén podmalovaných hudbou Sibeliovou, a černý humor.(29.5.2016)

Nejlepší finský válečný film vůbec (Ano, filmy - Talvisota, Tali-Ihantala 1944,Framom främsta linjen a Rukajärven tie jsem viděl, ale žádný mu nesahá ani po kolena a to že jsou to velmi kvalitní válečné filmy) * Jinak film se odehrává během Pokračovací války (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka). S Talvisotou tvoří skvělé ucelené průvodce po historii Finska během 2. Sv. války.(1.6.2013)

Aj fínska kinematografia má svoj klenot. Film Edvina Laineho podľa románu Väinö Linna je nekompromisnou obžalobou vojnového šialenstva. Je podávaná sofistikovaným spôsobom, kde mnohé výbuchy majú za obeť viac stromy, kde svojský humor dokáže odľahčiť akúkoľvek situáciu, hoci sa treba určite naladiť na fínsku mentalitu. Spočiatku viac komorný príbeh plný dialógov rieši presuny členov guľometnej roty, ku koncu však príde i na boje toľko žiadané vo vojnových filmoch. Vzhľadom k minutáži som očakával hutnejší dej a priamočiarejší útok na diváka.(14.5.2018)

Celkově na mě film nějak skvěle nezapůsobil. Je spíše tvořen malými drobnými kapitolami jedné jednotky z pokračovací války. Nutno asi přiznat, že válka se z těchto drobných příhod skládala. Na druhou stranu, tato válka asi takto probíhala, nejdřív slavný nástup s Němci a pak rychlý ústup pro Rusům. Líbila se mi technická stránka filmu, kde je znát, že ve Finsku je lesů dost a když se jich pár vystřílí, tak se vlastně nic nestane.(2.9.2016)

Zde je opravdu vidět,že film je točen 10 let po válce.Veškeré výbuchy,zbraně,uniformy,technika to vše je velmi povedené. Herecké zpracování se mi líbilo též. Přec jen Talvisota mě přímo pohltil proto dávám tři což neznamená že film je průměrný ba naopak,určitě doporučuji příznivcům válečných filmů-neměli by jste o to přijít!!(26.10.2015)

• - Rokka (Reino Tolvanen), Hietanen (Heikki Savolainen), Lahtinen (Veikko Sinisalo) a Koskela (Kosti Klemelä) jsou jediné postavy, u kterých bylo zmíněno i jejich křestní jméno. Celá jejich jména zní Antero 'Antti' Rokka, Urho Hietanen, Yrjö Lahtinen a Vilho 'Ville' Koskela. (Cheeker)

• - Téměř všichni herci byli o 10 až 20 let starší než postava, kterou hráli. (Cheeker)

• - Film byl vydán pouze rok po knižní předloze. (Cheeker)