Letiště 1975

• Česko Letiště 2 (více)

Boeing 747 společnosti Columbie, let 409, letící z Dallasu do Los Angeles se zdá být bez větších problémů. Jenže cesta se komplikuje, protože počasí v Los Angeles není dobré, a tak je let 409 odkloněn na letiště v Salt Lake City. Obchodník Scott Freeman letí se svým soukromým Beeachcraftem na obchodní schůzku v Boise do Idaho. Ale protože počasí zablokovalo celé západní pobřeží Spojených států, i on je odkloněn do Salt Lake City.  Řízení letového provozu v Salt Lake informuje Columbii 409, že na přistání má přednost před Freemanovým Beechcraftem. Když se Columbia 409 začne chystat na přistání, netuší, že se blíží tragédie. Obchodník Freeman je ve svém letadle postižen infarktem a nekontrolovatelně stoupá do letové hladiny Columbie 409. Beechcraft narazí do Boeingu 747 těsně nad sedadlem druhého pilota, vytrhne otvor, kterým je druhý pilot vytažen z letadla, zatímco trosky zabijí palubního inženýra a oslepí pilota letadla, kapitána Stacyho. Stacy je schopen ještě zapnout autopilota a spínač udržování letové hladiny předtím, než ztratí vědomí. Nancy Pryorová, letuška, pomůže kapitánovi z kokpitu a sama se vrací do pilotní kabiny. Informuje řídící věž v Salt Lake o stavu posádky a o tom, že v letadle není nikdo, kdo by ho řídil. Také informuje o škodách v kokpitu. Joe Patroni, viceprezident společnosti Columbia, je informován o situaci letu 409. Požádá o pomoc kapitána Ala Murdocka, hlavního leteckého instruktora společnosti Columbie, který je, shodou okolností, Nancyiným přítelem, i když jejich vztah je právě na bodu mrazu. Patroni a Murdock odlétají proudovým letounem do Salt Lake. Cestou komunikují s Nancy a dozví se, že autopilot udržuje letadlo ve vodorovném letu, ale nereaguje na zatáčení. Letadlo míří do hor Wasatch Range... (TV Nova)

Karlos80

Velmi slabý film ani skvělý herci jako byli Charlton Heston a George Kennedy to tu nezachránili. Filmu jak už zde bylo napsáno chybělo očividně více napětí, neočekávaných a nečekaných zvratů tu také moc nebylo, a už od samého začátku vám bylo vlastně jasné jak to zřejmě nakonec i dopadne. Dlouhé minuty od samého začátku se tu nic nedělo, jakoby se jen čekalo na osudnou srážku, pak zde byla tedy ta srážka nějaké malé bum bum, a pak už ale zase nic, potom jedna nezdařená akce o záchranu pilotující stewardky, a pak už jen vydařené a samotné poklidné pilotování až do samotného méně vzrušivého přistání a to téměř bez škrábance. Samotné pokračování zdařilého Letiště z roku 1970 se tady tedy nezdařilo ani nevyvedlo a zřejmě se možná ani nečekalo. Avšak oproti dnešním leteckým katastrofickým snímkům to stále ještě jde. Sami víme čím vším nás dnešní katastrofičtí tvůrci oblbují a co pak z toho vzniká. ()

Djkoma

Letiště funguje na stále stejném principu vycházejícím z knihy a který po jistém čase stálého opakování určitě začne působit nudně a nepomohou tomu ani sebelepší herci. Původní letiště působilo originálně a celkově atmosféra byla věrohodnější než u pokračování. Tento film vám stejně jako žádný z trojice letišť nezvedne adrenalin, ale chvíli může působit dramaticky. ()

Rob Roy

Charlton Heston je můj oblíbenec a tak jsem si tohle Letiště nemohl nechat ujít. Bohužel je to jen hodně slabá variace na Haileyho Letiště z roku 1970. Napětí skoro nikde, pořád jen čekáte až se přibližně po 50 minutách srazí ty letadla, aby mohla začít "nemožná" záchranná akce. Prostě klišé. A charaktery nejsou moc dobře vykreslené. Zajímavost: Gloria Swansonová tu hraje sama sebe. ()

RHK

Slaďák, nebýt té díry v pilotní kabině a tří nepoužitelných pilotů. Z něčeho podobného jsem měl jako dítě noční můry... Naštěstí Boeing 747 má dvě třetiny drátů a čudlíků v pilotní kabině úplně zbytečných a tak pro řízení letadla vůbec nevadí, když je vytrhne nejprve náraz malého letadla a zbytek pak vrchní stevardka... Charlton Heston a George Kennedy mají létání v malíku a Boeing chtějí zachránit i přes přítomnost své manželky a milenky v letadle, jenže jsou v době havárie stovky kilometrů daleko na letišti. Stačí se ale dvakrát proletět speciály a pak na laně za letu vlézt do poškozené kabiny dírou velkou tak akorát pro vstup nového pilota a zbytek už je běžná rutina... ()

EdaS

Ano, expozice zbytečně dlouhá, protože charaktery pasažérů nejsou na rozdíl od prvního Letiště důležité pro děj, ale záchranná akce funguje velice dobře. Obsazení malých roliček neskutečné - Myrna Loy, Nancy Olson, Dana Andrews, Linda Blair (zdroj vtipů v Připoutejte se, prosím) a především Gloria Swanson hrající sebe samu! 70% ()

Wacoslav1

Tak letiste slo druhym dilem lehce nahoru tentokrat se nastesti uz od 30 minuty neco deje je to celkem napinavy i kdyz trochu nerealisticky a taky ta stopaz je rozumnejsi Heston je sympatak a komu prisla ta zachrana akce nerealna doporucuji Katastrofu letu cislo 19 to byla blbost na podobny tema tohle jeste uslo a zajimavosti je ze vsechny zabery na letici letadlo i prechod Hestona do nej vykradl trashak Rodney mc donald do svyho transportu to jenom potvrzuje teorii ze vsechny kvalitni filmy na toto tema jiz byli natoceny a dneska uz se holt jenom vykrada kazdopadne urcite o hvezdu lepsi nez prvni film nic svetobornyho ale aspon jsem se neunudil k smrti ()

Big Bear

Tak jsem si tak tuto neděli ke kancelářské práci pustil na ytb můj oblíbený kanál American Airlines Popular Music Tape. Na tomto kanále Chrise Cromwella docela ujíždím. Jede tam pecky ze sedmdesátek a všechno to má feeling své doby a zlaté éry amerického letectví z dob, kdy nebi kralovaly ječící stříbrné čtyřmotorové tryskáče Boeingy 707 a na projekčních prknech chytrých hlav už pomalu vykukovala finální podoba legendárního jumba  747. Tenhle film je vlastně i docela poctou tomuto krásnému stroji, protože jeho přednosti několikráte zmiňuje a v době natáčení již Boeing 747 pět let brázdil oblohu nejen nad USA.  Jo Gréto, v téhle době  by tě někde na letišti  z toho normálně miglo ! :-).  Při tom poslechu jsem si uvědomil, že se co nejkomfortněji cítím ve dvacátém století a to nejen po hudební stránce. A zase jsem si položil otázku čím to je, zda tím že stárnu, nebo zkrátka proto, že svět zejména na západě byl o poznání  normálnější. A když jsem dokončil papírování, dostal jsem chuť na film z té doby a v podobném duchu. A jelikož jsem tohle letiště už dlouho neviděl, rozhodl jsem si to zase pěkně pustit. Hned ten začátek a fantastická hudba Johna Cacavase vás šoupne do amerických sedmdesátek jak já říkám éry Kojaka. Kennedy se v prvním Letišti osvědčil, takže si tu zahrál znovu. Heston v té době kraloval nejednomu stříbrnému plátnu a své ostruhy zde získané pak uplatnil v dalších katastrofických filmech jako třeba ten o potopené ponorce Gray Lady Down. A nesmíme zapomenout i na jeho roli v Battle of Midway. Záhadou mi je účast Karen Black. Ať mi všichni prominou, ale obsadit takhle ošklivou herečku do hlavní role... Chápu, má oči blízko sebe, nemůže za to. Ale zrovna u filmu, kde většinu času dělá vyděšené výrazy, vykuluje oči... Eh... To už byla hezčí i ta jeptiška co hrála na kytaru nemocné dívce, nebo kterákoliv z dalších letušek letu Columbia ... Film používá na svoji dobu docela dobré triky byť samozřejmě dnes to může působit lehce úsměvně. Ale tehdy byly možnosti jiné a nadupané PC s grafickými programy byl vlhký sen vizionářů představujících si časů příštích. Milovníci letadel se dosyta nabaží krásného Jumba a následně i záchranného CH-53 , což je fakt nádhernej vrtulník. Já jsem prostě na tyhle velké mašiny :-). Letiště je klasickým katastrofickým filmem u nějž se nesmí přemýšlet. Ale zase je to celkem neškodné. Krev je kečupová, napětí by se dalo krájet, ale vy víte, že to dobře dopadne. Aerolinky té doby fakt nepotřebovaly reklamu v podobě nějakého filmu, kde všichni reálně zařvou, protože šilhající stevardka by asi jen těžko mohla řídit mašinu, kterou v kabině za normálních okolností ovládají 3 chlapi.  Námětově je to podobné prvnímu Letišti a takový už Hailey prostě je.  Seznámení s cestujícími, pár napínavých vsuvek v podobě špatného počasí či nemocné holčičky co musí být včas na transplantaci ledviny v cílové destinaci a vy víte, že o zábavu bude postaráno. Pak už to tak nějak běží a vy jen sledujete kdo se osvědčí a kdo ne. Co jsem chtěl jsem ale dostal a tak i ze sentimentu dávám za  3 lomcováky. * * * () (méně) (více)

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 5/10/// +herci -bez napětí a dějových zvratů/// Film, který svým pomalím tempem a zastaralím vzhledem dnes už nemá téměř co nabídnout./// Celkem 60%/// ()

Snorlax

Nejslabší z čtveřice Letišť. Běžná šeď mezi záplavou všech těch možných i nemožných katastrofických snímků. Od Hestona bych čekala víc. ()

Goldbeater

Pokračování Letiště se řídilo schématem kratší stopáž - delší akce. A přestože tato akce z dnešního pohledu působí spíše úsměvně, je třeba vyzdvihnout snahu tvůrců udržet diváky na hraně sedačky po co nejdelší dobu. Překvapením filmu budiž, že hlavní hvězdou ani zdaleka není Charlton Heston, ale spíše Karen Black. ()

dopitak

Mustr: letadlo poletí a něco se asi stane, pojďme si představit pasažéry - s některými se sblížíme víc, budou v našem příběhu "důležitější", jiní důležití nebudou, ale potřebujeme omáčku - letadlo startuje - někdo z cestujících má předtuchu něčeho zlého (ačkoliv k tomu není důvod) - natahujeme kaši, protože to, co se stane, se nemůže stát hned - stane se to - místo rychlého (a především nutného) řešení se zabýváme poplácáváním po ramenou, brečení, případně odhánění dotěrných novinářů - letadlo má sice v pilotní kabině díru jak vrata do garáže, ale stačí pár sponek do vlasů a skoro ani není vidět, že tam trochu fouká - nejneuvěřitelnější řešení je to nejlepší, bude nejlíp vypadat na plátně a tak ho provedeme - Charlton Heston se zrovna vrátil z Planety opic a v tomhle filmu si ještě moc nezahrál, tak šup šup, na plac. A dabing několika herců na zhruba čtyřnásobek postav má za následek, že třeba takový Pavel Soukup v hlavní roli si střihne ještě tři čtyři další. ()

5150

"Mám za sebou dvacet seskoků ve Vietnamu pane, ale to k čemu se chystáte mi nahání husí kůži." "Mě taky."____Přestože mám katastrofické filmy 70. let hodně rád, tohle byla celkem nuda a v paměti nezůstal snad jediný výrazný moment. Jako zajímavost uvedu, že George Kennedy si roli Joe Patroniho zahrál v celé "sérii Letišť". ()

Tommassi3

"Šetři energií !! Večer to má údajně hodně házet.." - "Znal jsem letušku, která to měla ráda.." ;) Velká očekávání, která jsou vzbuzována skvělými snímky, většinou působí ještě větší zklamání v případě jejich pokračování, která naše naděje nedokáží naplnit, potvrzujíce pravidlo velkého poklesu kvality sequelů, což v případě této nevyrovnané filmové série inspirované velmi dobrou knižní předlohou válečného pilota a spisovatele Arthura Haileyho platí bezezbytku.. Nadobro se vytratily atmosféra, kouzlo i nadhled prvního filmu, když byly všechny tyto jeho přednosti nejspíš vycucnuty trhlinou v pilotní kabině spolu s oběma piloty, a tak nakonec vše, co zbylo, působí stejně jako letuška ohyzdy Karen Blackové, která převzala v krizi řízení letadla, a s níž bohužel stojí a padá síla celého filmu, totiž dokonalou křečí a až nechtěně sebeparodujícím dojmem.. Navíc celá neodmyslitelná seznamovací první polovina této katastrofické, ve všech smyslech tohoto slova, záležitosti nudí k smrti, irituje šroubovanými dialogy, a divák tak s povděkem alespoň kvituje účast Charltona Hestona a maskota série George Kennedyho, bez nichž by Let 1975 tradičně sterilního režiséra Jacka Smighta byl jen naprostou ztrátou času.. ()

Blofeld

Poměrně slušný katastrofický film upoutá účastí hereckých hvězd dob dávno minulých: Glorie Swansonové, známé to hvězdy němých filmů, a Myrny Loyové, známé to hvězdy zvukových filmů. Obě dámy vypadaly i v roce 1975 skvěle, hlavně Myrně Loyové by sedmdesátku nikdo netipoval... ()

corpsy

Pokračovanie, ktoré bolo točené z čisto komerčného hľadiska. Má však niektoré svoje momenty, ale v dobe keď bol katastrofický žáner na vrchole popularity, málo spektakulárne. ()

curunir

Film, ktorý by si zaslúžil aby ani radšej nebol pokračovaním tak prvotriedneho katastrofického filmu, akým ,,Letisko" bolo. V tomto filme je všetko odvedené len s polovičným, či ešte menším efektom ako tomu bolo v ,,jednotke". Prvé ,,Letisko" mohlo zo začiatku pôsobiť naťahované, diváka dokonale zoznámilo s postavami, ktorým potom snímka získala svoj emocionálny náboj. Tu nič také nie je, síce akcia nastupuje už zakrátko po úvodných titulkoch, postavy sú k divákovi hodené, ako keby ich už dobre poznal z nejakého predchádzajúceho filmu a množstvo zaujímavých scén je zničených demolačným strihom. Pokiaľ ide o Chartona Hestona, pôsobil na mňa skôr nesympaticky a jeho postava sa istú chvíľu neobjaví na plátne tak dlho, až zabudnete, že je hlavným hrdinom. Ničím už potom neprekvapí šialená operácie záchrany lietadla. Veď kto iný ho môže úspešne priviesť späť na zem, ak nie sám Heston? V druhej polovici len film viacej akčnejším a pridáva na tempe aj napriek absurdnosti mnohých scén. Ďalšie filmy s touto tématikou sa asi viac inšpirovali týmto filmom, než verziou z roku 1970. (napísané 1. 11. ´08) ()

kaylin

Jasně, že tohle není tak dobře rozpracované jako první film, ale nemůžu si pomoct, jako akční film to docela funguje, pokud odhlédneme od toho, že je letadlo možné pilotovat s tím, že má pořádnou díru v kabině pilotů a jedině, jak by se to projevilo, by byla trochu zima. Beru tohle jako béčko a jako béčko mě to bavilo. ()

Zemřel herec Jerry Stiller

Zemřel herec Jerry Stiller

11.05.2020

Ve věku 92 let dnes ve Spojených státech zemřel komediální herec Jerry Stiller. Zprávu na svém twitterovém účtu zveřejnil jeho syn, hollywoodský herec a režisér Ben Stiller. Podle příspěvku zemřel… (více)