Na rok vzniku tohto filmu je to v celku fajn podívaná, hlavne deju ladí slušne prepracovanie kulís a ich samozrejmé devastovanie pri zemetrasení, ked padajú trosky budov, rozmáhajú sa záplavy a šľahajú s poškodených budov plamene, herecké výkony sú v medziach, dej je priamočiary ale nenudí a nesmiem ešte opomenúť prepracované modely budov a mrakodrapov, ktoré viac zapasujú než tie dnešné robené počítačovo. ║Rozpočet $7,000,000miliónovTržby USA $79,666,653Tržby Celosvetovo $-(6.12.2007)

,,TOTO KEDYSI BÝVALO PARÁDNE MESTO." __ Z katastrofických filmov ten lepší priemer. Samotný dialógy (scenár napísal Mario Puzo) za veľa nestoja a zrážajú film skôr do béčkovosti, dostatočne však všetko zachraňujú herci a to, že hlavne v druhej polovici sa je načo pozerať. Samotný Heston a jeho polovička Ava Gardner nie sú obzvlášť úžasní, prekvapia však George Kennedy a opilecká rola Waltera Matthaua, ktorý dokonale predvádza aké veľké šťastie vedia mať opití ľudia. Tu ani humorná stránka filmu nijak neškodí a stabilizuje a odľahčuje celý film. Čo ma na Zemetrasení predovšetkým zaujalo, že režisér nedal na zaužívaný princíp priamočiareho deja kde sa postavy po katastrofe musia dostať z bodu A do bodu B, ale následky kataklizmy približuje komplexne a tak je ukázané i rabovanie či vyčíňanie narušených jedincov. Špeciálne efekty majú čím zaujať aj dnes, kamera je taktiež vydarená (kameraman Philip H. Lathrop pracoval aj na sérii filmov Letisko), vlastne na sa filme podieľalo veľa popredných odborníkov a svoju prácu zvládli dobre.(15.11.2008)

Ďalšia superklasika katastrofického žánru, aj keď jej najväčší problém tkvie v tom, že bola v tieni SKLENENÉHO PEKLA z toho istého roku. Naozaj vynikajúce triky a efekty ( niektoré scény boli o niekoľko rokov použité aj v seriály GALACTICA 1980, keďže seriál, rovnako ako aj film produkoval Universal ), opäť výdatný herecký ansámbel, dokonalá kulisa spustošeného mesta. Katastrofická pecka, ktorá u mňa nikdy nezostarne.(16.10.2010)

Kupa katastrofických filmů sedmdesátých let prakticky vyřešila všechny smysluplné rovnice, které se v této oblasti nabízejí, a proto jsou současné pokusy již jen hrátkami o to, kdo nabídne lepší efekty, více mrtvých nebo větší plochu zničené země. To však vůbec neznamená, že by se ve filmech sedmdesátých let nedalo rozlišovat. Zůstala nám halda nudy, pár skvostů a řada zábavy na vysoké úrovni. Zemětřesení patří příběhem do třetí skupiny, ale především hereckým obsazením silně aspiruje na vyšší příčku. Především Charlton Heston si zavzpomínal na svá bohatší léta a vystřihl docela silný charakter.(3.4.2005)

Zemětřesení už dneska nepřesvědčí Oscarovým zvukem ani grafickými efekty, ale pořád dokáže zaujmout po herecké stránce. Atmosfericky film drží kvalitu sedmdesátkových katastrofických filmů a buduje atmosféru pomalu a nenápadně, podobně jako tomu bylo např. ve Skleněném pekle nebo o rok později v Čelistech. Jak jsem ale již zmínil, hlavní kvalita filmu je v hereckém obsazení - mohl bych tu vyjmenovat aspoň 10 lidí, kteří ztvárnili svoje postavy zajímavě a o nichž bych mohl něco napsat, ale bylo by to asi zbytečný. Vyzdvihnu tak jenom George Kennedyho, na kterýho jsem nedávno nadával v jiném filmu, protože tahle role mu naopak vážně sedla. PS: Byl jsem rád, že psychozelinář ty zmrdy postřílel :D(23.8.2016)

• - Ava Gardnerová překvapila režiséra Marka Robsona tím, že byla odhodlána sama přeskakovat betonové bloky a těžká potrubí. (džanik)

• - Hollywood Dam (Hollywoodská přehrada) z filmu je ve skutečnosti známá Mulholland Dam, pojmenovaná po slavném inženýrovi Williamu Mulhollandovi. Takřka identická St. Francis Dam, nedaleko současné Valencie v Kalifornii, se v důsledku geologické poruchy skutečně 12. března 1928 protrhla. Při neštěstí přišlo o život více než 450 osob, což jsou (po zemětřesení v San Francisku v roce 1906) dosud druhé největší ztráty na životech v historii Kalifornie. (džanik)

• - Zvláštní shodou okolností postihlo lokalitu, kde se první den točilo, zemětřesení. Ještě zvláštnější však bylo, že se zemětřesení objevilo i v místě posledního dne natáčení. (džanik)