Chartúm

Khartoum

Drama / Válečný / Historický / Dobrodružný

Velká Británie, 1966, 134 min

Historické filmy mám moc ráda, ale přesto mě tenhle tolik nezaujal. Charleton Heston a Lawrence Olivier mě tentokrát nedostali až tak, jak by si jako velké postavy filmového plátna zasloužili. Milovaný Súdán generála Gordona, který se rozhodne bránit město Chartúm proti fanatickému vůdci Mahdímu i za cenu toho, že britská vláda s opatrností sobě vlastní váhá poslat svoji armádu, která dlí v Egyptě, jemu na pomoc. Nějak bilo do očí přehrávání vedlejších postav, kterých bylo v tomhle velkofilmu požehnaně a pak ten tmavý makeup Oliviera....tak jen za tři:-)(14.4.2013)

Presvedčivý Heston v úlohe britského generála a veľvyslanca, povereného obranou sudánskeho Chartúmu pred fanatickými hordami islamského vojvodcu (Olivier s už menej presvedčivým počerným make-upom, navyše vždy snímaný len vo svojom stane, takže očividne nevytiahol päty z anglického štúdia, zatiaľ čo Heston si aj zajazdil na ťavách a zhltol trochu piesku). Nevyhne sa to istému zjednodušovaniu a postavy sa v záujme dramatického efektu miestami nechovajú príliš logicky (prečo Mahdí Gordona pri návštevách v stane jednoducho nezahluší?), ale výsledný dojem je aj tak príjemne realistický a unhappy-end (to nie je spoiler, ono to proste takto martýrsky dopadlo) tiež poteší.(1.1.2010)

Výborná historická záležitost, na které je v pozitivním smyslu vidět, že byla natočená v 60. letech. Dneska totiž skoro každý historický film montuje na tehdejší kladné hrdiny současná měřítka toho, co je a není správné. Zatímco tady je to prostě britský koloniální důstojník, který se bez pomoci své vlády postaví místnímu ručníkáři ve válce o Súdán.(16.8.2008)

Nestrhlo mě to tolik jako jiné filmy s Hestonem v hlavní roli (Ben Hur, El Cid nebo Ve službách papeže), ale i tak to byl velice působivý velkofilm, bavila mě hlavně druhá půle, kde přeci jen nebyla nouze o nějakou tu bitvu a rovněž se na plátně dvakrát setkaly dvě hlavní hvězdy - Heston a Olivier.(22.12.2008)

Muž a "jeho" město - aneb výpravný střet dvou světonázorů, které ve své podstatě nejsou zase tak odlišné, jak by se snad mohlo na první pohled zdát ... ve stínu velké politiky, která evidentně neví - nebo spíš NECHCE vědět kudy kam (jak typické !) ... a tak se snaží problém řešit dle známého úsloví o vlku a koze, které bohužel (jak záhy uvidíte) nelze aplikovat vždy a všude. Neboť velice lehce může nastat poněkud trapná situace, kdy politické hrátky nepřežije žádné ze zmiňovaných zvířátek ... 4,5*(15.9.2016)