Chartúm

Khartoum

Drama / Válečný / Historický / Dobrodružný

Velká Británie, 1966, 134 min

Výborná historická záležitost, na které je v pozitivním smyslu vidět, že byla natočená v 60. letech. Dneska totiž skoro každý historický film montuje na tehdejší kladné hrdiny současná měřítka toho, co je a není správné. Zatímco tady je to prostě britský koloniální důstojník, který se bez pomoci své vlády postaví místnímu ručníkáři ve válce o Súdán.(16.8.2008)

Súdán 1881: islamistický vůdce Mahdí (Laurence Olivier) vyvolá krvavé povstání. Zničí armádu plukovníka Hickse (Edward Underdown) a zmocní se tak těžkých zbraní. Vyhlašuje svatou válku egyptským vojákům, britským důstojníkům i jejich súdánským spojencům. Přesto se britský ministerský předseda Gladstone (Ralph Richardson) zdráhá reagovat silou. Posílá pouze do Chartúmu generála Charlese Gordona (Charlton Heston), aby město evakuoval. Gordon je nebojácný idealista, ale i on brzy pozná, že situace je opravdu zlá...Výborný film o jednom z největších mučedníků britských dějin. Avšak nezaujatý - se spoustou kritiky kolonialismu.Z filmařského hlediska nabízí především velkorysé krajinné i bitevní scenérie a výborné herecké výkony ústřední dvojice Heston - Olivier.(24.7.2005)

Náramně romantický spektákl, který má k historické pravdě (vím, že tento termín je do značné míry spekulativní) dále než Vávrova Husitská epopej. Oba hlavní sokové jsou zde idealisováni, takže z britského odborníka na špinavou práci v koloniálních válkách se stal sympaťák a mučedník civilisace, a z otylého bezskrupulózního tyrana a náboženského fanatika stal se švarný šlankovní a charismatický vůdce s jakýmsi smyslem pro fair play, který je nakonec zhnusen krvelačností vlastních bojovníků. Zřejmě i Sienkiewiczův dobrodružný příběh Pouští a pralesem (nezastíraně dětské čtivo) zachycuje více z historické reality daného období než tento "historický" film. Ale pominu-li otázku historické hodnověrnosti, je to dobrý dobový dobrodružný snímek.(27.3.2014)

Muž a "jeho" město - aneb výpravný střet dvou světonázorů, které ve své podstatě nejsou zase tak odlišné, jak by se snad mohlo na první pohled zdát ... ve stínu velké politiky, která evidentně neví - nebo spíš NECHCE vědět kudy kam (jak typické !) ... a tak se snaží problém řešit dle známého úsloví o vlku a koze, které bohužel (jak záhy uvidíte) nelze aplikovat vždy a všude. Neboť velice lehce může nastat poněkud trapná situace, kdy politické hrátky nepřežije žádné ze zmiňovaných zvířátek ... 4,5*(15.9.2016)

Hestonovi silné charaktery vždy šli a ne jinak tomu je i v případě pouštního Chartůnu. Film je postaven na jeho velikosti a ta funguje, přestože je mu za protivníka neméně kvalitní Olivier. Jeho postava však neopustí interiéry stanu a dokola opakuje to samé, "jsem očekávaný". Čímž se pro mne stal dokonalou karikaturou, podobných náboženských fanatiků. Film má celkem slušnou výpravu, ale úchvatné scenérie se nekonají, což je vidět hlavně při detailních záběrech na postavy s namalovaným pozadím. Dokonalé podaní, jako tomu je v případě Lawrence tedy nečekejte. Potěší zručně natočené akční scény, ale není jich mnoho a tak je tento válečný snímek spíše konverzační záležitostí.(2.10.2016)