Můj otec Mengele

János Kende

Marco Quintili

Kostýmy:

Bia Salgado

Napriek tomu, že sa zaujímam o históriu a dejiny, tak mi pred zhliadnutím tohto celkom vydareného filmu (od taliansko - maďarsko - brazílskych tvorcov) meno Josef Mengele nič nehovorilo... Pre tých z vás, ktorí sa však chcú dozvedieť viac o "Anjelovi smrti" dávam do pozornosti tento odkaz na článok - Doktor Josef Mengele.(10.2.2012)

Thomas Kretschmann opäť v roli, ktorá má nejakú spojitosť s vojnovým nacistickým Nemeckom. Príbeh musím pochváliť, je naozaj zaujímavý je len škoda, že sa nedokázal zaryť hlbšie pod kožu. Napätý vzťah syna a otca, ktorým je sám Mengele dáva mnoho priestoru na rozbor i dobré scény s tým spojené. Neľahké detstvo, zmena priezviska a rozhovory na tému "Kto vlastne kurva si a čo si tam robil?" sú najlepšie momenty vo filme. Ch. Heston bol naozaj skvelá voľba a spolu s Kretschmanom sú ideálny predstavitelia, ale stále mi tu chýbala hĺbka . Máme tu veľký a zaujímavý príbeh, ktorému stačilo málinko pomôcť a oživiť ho možno nejakými spomienkovými scénami z Osvienčimu alebo podobne. Nevadí, každopádne som vďačný i za tento jemne nadpriemerný film. Možno sa k príbehu niekto v budúcnosti vráti a podarí sa to o niečo lepšie. Slabšie štyri hviezdy. 70%.(1.2.2014)

Na noc se ten film moc nehodil, ale jinak ho vřele doporučuju. Zprvu se mi zdálo, že Charlton Heston nebyl ta správná volba na Josefa Mengele, ale nakonec mě vyvedl z omylu. Podařilo se mu zachytit jak jeho laskavost k dětem, k přátelům, jeho přirozené charizma a zdání "normálnosti", tak méně časté, ale o to víc mrazivé poodhalení jeho pravé zvrácené osobnosti, prosté jakýchkoliv výčitek svědomí. Povedly se i ty ospravedlňující proslovy, kterými syna nahlodával. Velmi děsivě vyznívají taky prostřihy na známé fotky čtyř dětí, staré televizní záznamy nebo pohledy na zarostlou Osvětim. Ponurá hudba k tomu jen přispívá. Zvláštní je rovněž způsob natočení, kde je scéna mlčícího člověka doplněná tím, co řekl třeba o pár minut později (zní to haluškoidně, ale ve filmu to funguje). Korunuje to přesvědčivý výkon Thomase Kretschmanna i menší role F. Murray Abrahama. Možná by se to dalo natočit trochu okázaleji, ale přece jen film má svou sílu hlavně v námětu a obou hlavních postavách. 80%(10.3.2012)

Hodně, hodně drsná záležitost. Jaké to asi je nést jméno samotného ďábla - Mengele. Jaké to asi musí být, být synem někoho takového. Neznat ho celé dětství, nevidět ho a přitom nést cejch toho jména a trpět příkořími od těch co vědí.... Jaké to pak asi musý být, vidět poprvé svého otce. Nejhledanějšího válečného zločince, vraha, doktora, který prováděl selekce a pokusy na lidech.....A co pak ? Udat ho, nebu mu být ztraceným synem a snažit se ho pochopit? . Tahle né moc známá záležitost rozhodně stojí za vidění. Z legendárního Ben Hura - Charltona Hestona mi fakt spadla čelist dolů a v zádech mě mrazilo, když choval holčičku s dortem. Mengeleho zahrál ve svém stáří neskutečně. Stejně jako Hermann jsem čekal, že se na závěr konečně dozvíme něco víc. Ale stejně jako on i já jsem pochopil, že tento stařec do poslední chvíle věřil tezím o nadřazenosti rasy, árijském původu a právu likvidovat ty o nichž se domníval, že jsou méněcení. Z toho jde na člověka hrůza. Je škodou, že se on a kupa dalších nedostali před Norimberský tribunál a do rukou kata Alberta Pierrepointa. Nezbývá než věřit, že snad je někde skutečně to peklo, kde se vystaví konečný účet všem grázlům na něž moc světská byla krátká. Za ty všechny lidi, za ty všechny děti umučené a zavražděné v nacistických táborech smrti. ---- Těžký, ale skvělý film! * * * *(19.12.2012)

Nesmírně zajímavý film. Nejenže slouží jako dokument o posledních létech života Mangeleho, ale pouští se na obtížnou půdu úvah o zatížení vinou i v následující generaci, o svízelnosti žít v poválečném světě jako Mangeleho syn, o střetu povinnosti udat válečného zločince s povinností synovské loajality. Ničemu se autoři nevyhnuli a se vším se vypořádali poctivě.(29.5.2011)

• - Ve filmu si nechal Josef Mengele (Charlton Heston) přivézt vieokazetu s filmem Zlaté město, který byl natočen roku 1942 a odehrává se v protektorátní Praze a na Šumavě. (Rollo_Tomasi)

• - Film je natočený podľa knižnej predlohy na základe skutočného príbehu. (MikaelSVK)

• - Natáčanie prebiehalo na 4 miestach, a to v maďarskej Budapešti, brazílskych mestách Rio de Janeiro a Manaus, a tiež v meste Belém, ktoré sa nachádza v severnej časti Brazílie. (MikaelSVK)