poster

Můj otec Mengele

 • Itálie

  My Father, Rua Alguem 5555

 • Itálie

  Papà Rua Alguem 5555

  (Itálie)
 • Brazílie

  Josef Mengele - My Father - Rua Alguém 5555

  (Brazílie)
 • anglický

  Rua Alguem 5555: My Father

Drama / Válečný

Itálie / Brazílie / Maďarsko, 2003, 100 min

Režie:

Egidio Eronico

Scénář:

Antonella Grassi

Kamera:

János Kende

Producenti:

Marco Quintili
(další profese)
 • Aluska88
  ****

  Thomas Kretschmann, který ztvárnil snad nejvíce filmových nacistů, si v tomto snímku podle skutečných událostí zahrál syna jednoho z největších válečných nacistických zločinců, "Anděla smrti," Josefa Mengeleho. Mému oblíbenému německému herci to zde nadmíru sluší (fešný jak sviňa:) a ani nemusí mít uniformu:) F. Murray Abraham si zde střihl zapáleného novináře. Charlton Heston ztvárňuje Dr. Mengeleho a je děsivé a mrazivé, jak "obyčejně" v tomto filmu vlastně působil. Jak si nepřipouštěl absolutně žádná selhání, neměl nejmenší pochyby o zvěrstvech, která prováděl, ani o zvěrstvech, která prováděla celá Třetí říše. Neměl výčitky, ničeho nelitoval. Scéna, kdy mu jeho syn v zápalu odvykládá vše, co se o něm říká a on ho jen s nepředstíraným klidem sleduje a pak mu na to řekne pouze: "Nikdy jsem nezabil, ani neublížil jediné lidské bytosti," je opravdu síla. Taková jsou monstra mezi námi. Nejsou to ošklivé, hrůzu nahánějící stvůry. Jsou to lidé, kteří vypadají jako kdokoliv z nás. Obyčejně, na ulici byste si jich ani nevšimli. A v tom je právě ta největší síla, hrůza a nebezpečí. Co se skrývá za laskavým a přívětivým obličejem souseda od vedle, nebo co skrývá člověk, jehož každý den třeba potkáváte? Takoví jsou často lidé, kteří v sobě skrývají zlo a zvrácenost. Člověk by si během sledování snad i mohl pomyslet, že to nějakým šíleným způsobem vlastně dává smysl. On chtěl jen chránit vlastní rasu. A díky tomu se rozhodl jít proti zákonům přírody a vytvořit si k tomu vlastní, nelidské prostředky. "Svět mého otce umřít nenechá, protože nedokáže přijmout, že byl lidskou bytostí." - "Svět hlavně nepřijme fakt, že unikl spravedlnosti.", "Spravedlnost není pomsta."(30.8.2015)

 • Rocky62
  ***

  Velmi potenciální námět byl výtečně zkurven formou vyprávění. Režisér měl dle mě v tomto případě zvolit celistvý příběh, zbytečně se nepřesouvat z minulosti do současnosti a narušovat tak napětí mezi hlavními protagonisty. Mengeleho charakter je celkem dobře vystihnut a úsměvná obhajoba jeho zrůdných činů v Osvětimi má patřičný emotivní dopad na diváka. Herecké výkony nadprůměrné, atmosféra kolem nálezu ostatků Mengeleho je též ucházející. Pokud by to vše nebylo pohřbeno nemocným způsobem vyprávění, byl by výsledek daleko působivější. 65%(17.8.2014)

 • majo25
  ***

  Pátranie po bývalých nacistoch bolo vždy v kurze. A táto dráma sa dotýka jednej z najvýraznejších postáv temnej tretej ríše. Chvalabohu za obsadenie takých hercov ako Heston a Abraham, ktoré vyrovnajú zvyšný herecký ansábel a tiež niekedy kolísavú kvalitu spracovania. Hlavne obsadenie Hestona v roli, ktorá je úplne posledná v jeho živote, bol super krok - starý herec, ale veľmi charizmatický a rázny. Ale na to, že je film natočený podľa skutočného príbehu, mu predsalen čosi (alebo viac ako len čosi) chýbalo. Odpovedať na ťaživé filozofické i historické otázky si tvorcovia netrúfli.(17.10.2017)

 • Morholt
  ****

  Říkám si, že pouhá klasická konverzačka doplněná autentickými záběry by byla vhodnější. I přesto film působivě ukazuje, jak se Mengeleho syn snaží vyrovnat se stigmatem potomka válečného zločince tím, že se s ním osobně setká. Počáteční překvapení z toho, že otec není takovou nestvůrou střídá znovuobjevování jeho zvrácenosti. Výborně obsazené. 80%(1.4.2012)

 • Big Bear
  ****

  Hodně, hodně drsná záležitost. Jaké to asi je nést jméno samotného ďábla - Mengele. Jaké to asi musí být, být synem někoho takového. Neznat ho celé dětství, nevidět ho a přitom nést cejch toho jména a trpět příkořími od těch co vědí.... Jaké to pak asi musý být, vidět poprvé svého otce. Nejhledanějšího válečného zločince, vraha, doktora, který prováděl selekce a pokusy na lidech.....A co pak ? Udat ho, nebu mu být ztraceným synem a snažit se ho pochopit? . Tahle né moc známá záležitost rozhodně stojí za vidění. Z legendárního Ben Hura - Charltona Hestona mi fakt spadla čelist dolů a v zádech mě mrazilo, když choval holčičku s dortem. Mengeleho zahrál ve svém stáří neskutečně. Stejně jako Hermann jsem čekal, že se na závěr konečně dozvíme něco víc. Ale stejně jako on i já jsem pochopil, že tento stařec do poslední chvíle věřil tezím o nadřazenosti rasy, árijském původu a právu likvidovat ty o nichž se domníval, že jsou méněcení. Z toho jde na člověka hrůza. Je škodou, že se on a kupa dalších nedostali před Norimberský tribunál a do rukou kata Alberta Pierrepointa. Nezbývá než věřit, že snad je někde skutečně to peklo, kde se vystaví konečný účet všem grázlům na něž moc světská byla krátká. Za ty všechny lidi, za ty všechny děti umučené a zavražděné v nacistických táborech smrti. ---- Těžký, ale skvělý film! * * * *(19.12.2012)

 • - Film je natočený podľa knižnej predlohy na základe skutočného príbehu. (MikaelSVK)

 • - Poslední filmová role pro hollywoodskou legendu a držitele Oscara Charltona Hestona. (Hejtmy)

 • - Natáčanie prebiehalo na 4 miestach, a to v maďarskej Budapešti, brazílskych mestách Rio de Janeiro a Manaus, a tiež v meste Belém, ktoré sa nachádza v severnej časti Brazílie. (MikaelSVK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace