Můj otec Mengele

Egidio Eronico

Antonella Grassi

János Kende

Marco Quintili

Říkám si, že pouhá klasická konverzačka doplněná autentickými záběry by byla vhodnější. I přesto film působivě ukazuje, jak se Mengeleho syn snaží vyrovnat se stigmatem potomka válečného zločince tím, že se s ním osobně setká. Počáteční překvapení z toho, že otec není takovou nestvůrou střídá znovuobjevování jeho zvrácenosti. Výborně obsazené. 80%(1.4.2012)

Napriek tomu, že sa zaujímam o históriu a dejiny, tak mi pred zhliadnutím tohto celkom vydareného filmu (od taliansko - maďarsko - brazílskych tvorcov) meno Josef Mengele nič nehovorilo... Pre tých z vás, ktorí sa však chcú dozvedieť viac o "Anjelovi smrti" dávam do pozornosti tento odkaz na článok - Doktor Josef Mengele.(10.2.2012)

Thomas Kretschmann, který ztvárnil snad nejvíce filmových nacistů, si v tomto snímku podle skutečných událostí zahrál syna jednoho z největších válečných nacistických zločinců, "Anděla smrti," Josefa Mengeleho. Mému oblíbenému německému herci to zde nadmíru sluší (fešný jak sviňa:) a ani nemusí mít uniformu:) F. Murray Abraham si zde střihl zapáleného novináře. Charlton Heston ztvárňuje Dr. Mengeleho a je děsivé a mrazivé, jak "obyčejně" v tomto filmu vlastně působil. Jak si nepřipouštěl absolutně žádná selhání, neměl nejmenší pochyby o zvěrstvech, která prováděl, ani o zvěrstvech, která prováděla celá Třetí říše. Neměl výčitky, ničeho nelitoval. Scéna, kdy mu jeho syn v zápalu odvykládá vše, co se o něm říká a on ho jen s nepředstíraným klidem sleduje a pak mu na to řekne pouze: "Nikdy jsem nezabil, ani neublížil jediné lidské bytosti," je opravdu síla. Taková jsou monstra mezi námi. Nejsou to ošklivé, hrůzu nahánějící stvůry. Jsou to lidé, kteří vypadají jako kdokoliv z nás. Obyčejně, na ulici byste si jich ani nevšimli. A v tom je právě ta největší síla, hrůza a nebezpečí. Co se skrývá za laskavým a přívětivým obličejem souseda od vedle, nebo co skrývá člověk, jehož každý den třeba potkáváte? Takoví jsou často lidé, kteří v sobě skrývají zlo a zvrácenost. Člověk by si během sledování snad i mohl pomyslet, že to nějakým šíleným způsobem vlastně dává smysl. On chtěl jen chránit vlastní rasu. A díky tomu se rozhodl jít proti zákonům přírody a vytvořit si k tomu vlastní, nelidské prostředky. "Svět mého otce umřít nenechá, protože nedokáže přijmout, že byl lidskou bytostí." - "Svět hlavně nepřijme fakt, že unikl spravedlnosti.", "Spravedlnost není pomsta."(30.8.2015)

Thomas Kretschmann opäť v roli, ktorá má nejakú spojitosť s vojnovým nacistickým Nemeckom. Príbeh musím pochváliť, je naozaj zaujímavý je len škoda, že sa nedokázal zaryť hlbšie pod kožu. Napätý vzťah syna a otca, ktorým je sám Mengele dáva mnoho priestoru na rozbor i dobré scény s tým spojené. Neľahké detstvo, zmena priezviska a rozhovory na tému "Kto vlastne kurva si a čo si tam robil?" sú najlepšie momenty vo filme. Ch. Heston bol naozaj skvelá voľba a spolu s Kretschmanom sú ideálny predstavitelia, ale stále mi tu chýbala hĺbka . Máme tu veľký a zaujímavý príbeh, ktorému stačilo málinko pomôcť a oživiť ho možno nejakými spomienkovými scénami z Osvienčimu alebo podobne. Nevadí, každopádne som vďačný i za tento jemne nadpriemerný film. Možno sa k príbehu niekto v budúcnosti vráti a podarí sa to o niečo lepšie. Slabšie štyri hviezdy. 70%.(1.2.2014)

Hodně, hodně drsná záležitost. Jaké to asi je nést jméno samotného ďábla - Mengele. Jaké to asi musí být, být synem někoho takového. Neznat ho celé dětství, nevidět ho a přitom nést cejch toho jména a trpět příkořími od těch co vědí.... Jaké to pak asi musý být, vidět poprvé svého otce. Nejhledanějšího válečného zločince, vraha, doktora, který prováděl selekce a pokusy na lidech.....A co pak ? Udat ho, nebu mu být ztraceným synem a snažit se ho pochopit? . Tahle né moc známá záležitost rozhodně stojí za vidění. Z legendárního Ben Hura - Charltona Hestona mi fakt spadla čelist dolů a v zádech mě mrazilo, když choval holčičku s dortem. Mengeleho zahrál ve svém stáří neskutečně. Stejně jako Hermann jsem čekal, že se na závěr konečně dozvíme něco víc. Ale stejně jako on i já jsem pochopil, že tento stařec do poslední chvíle věřil tezím o nadřazenosti rasy, árijském původu a právu likvidovat ty o nichž se domníval, že jsou méněcení. Z toho jde na člověka hrůza. Je škodou, že se on a kupa dalších nedostali před Norimberský tribunál a do rukou kata Alberta Pierrepointa. Nezbývá než věřit, že snad je někde skutečně to peklo, kde se vystaví konečný účet všem grázlům na něž moc světská byla krátká. Za ty všechny lidi, za ty všechny děti umučené a zavražděné v nacistických táborech smrti. ---- Těžký, ale skvělý film! * * * *(19.12.2012)

• - Poslední filmová role pro hollywoodskou legendu a držitele Oscara Charltona Hestona. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film je natočený podľa knižnej predlohy na základe skutočného príbehu. (MikaelSVK)

• - Ve filmu si nechal Josef Mengele (Charlton Heston) přivézt vieokazetu s filmem Zlaté město, který byl natočen roku 1942 a odehrává se v protektorátní Praze a na Šumavě. (Rollo_Tomasi)