poster

Výbušnina

 • španělský

  Goma-2

 • španělský

  Máquina de matar, La

 • slovenský

  Výbušnina

 • anglický

  Killing Machine, The

  (neoficiální název)

Akční / Drama

Španělsko / Mexiko, 1984, 102 min

Komentáře uživatelů k filmu (10)

 • vitekpe
  ****

  Nakladakar msti smrt svych blizkych, zavinenou odbojarema proti dovozu jablek. Samozrejme za tim stoji nekdo zhora, arcipadouch v obleku. Jednoduche, bez hluchych mist a s peknou holkou. :-) Spokojenost.(14.6.2014)

 • Karlos80
  ****

  Málo známé, ale jinak naprosto úžasné trucker/revenge akční béčko. O muži-řidiči kamionu a bývalém profesionálním zabijákovi, který se mstí za zničení svého kamionů a za nešťastnou a násilnou smrt své ženy. On nemá co ztratit...protože spravedlnost je slepá, lépe řečeno podplacená tamní mafií. Jednoduchý film s běžným spiknutím, silná úvodní scéna davového běsnění - napadení, ztráta své milované osoby, vztekem naplněný člověk na pokraji všech svých sil, pozdější nelítostná pomsta-jednoznačně to nejlepší z celého filmu, ještě společně s temnou atmosférou y typicky 80s hudbou. Film obsahuje řadu pěkných a překvapivě násilných scén, výbuchů, honiček, přestřelek, jedním slovem jde o parádní akční jízdu, navíc poměrně dobře obsazenou. Viděna americká verze v rámci tzv "Sybil Danning's Adventure Video line of VHS".(24.4.2012)

 • Madsbender
  ****

  Snímka Goma-2 španielskeho režiséra José Antonio de la Loma môže vyvolať nejedno šokované prekvapenie. Jedná sa totiž o spracovanie skutočných udalostí, vsadené do rámca a narácie akčného filmu 80. rokov, respektíve "revenge movie". Na prvý pohľad je možné odtušiť zámerné kroky k budovaniu diváckej obľuby filmu, ktorý svojim dejovým nástenom v mnohom pripomenie slávne americké proťajšky ako Death Wish alebo Rambo: First Blood. Príbeh bývalého člena španielskej teroristickej organizácie ETA, ktorého pri pokuse prekročiť francúzske hranice s kamiónom naloženým potravinami napadnú francúzski pestovatelia a nechtiac zabijú jeho ženu, vykazuje estetické znaky práve týchto filmov (milostné scény, odľahčujúci humor a budovanie idylickej atmosféry, ktoré predchádza postupnému stupňovaniu surového násilia, dôkladná expozícia hrdinu, veľavýznamné detaily tvárí postáv). Zároveň je primitívna zápletka obohatená a ozvláštnená ako motívom muža, utekajúceho pred vlastnou minulosťou, tak reálnou situáciou a napätím medzi španielskymi a francúzskymi dodávateľmi potravín v 80. rokoch. Film je zaujímavý taktiež tým, že obsahuje niekoľko prekvapivo dlhých a explicitných brutálnych scén, no i samotným obsadením. Zatiaľ čo hlavného hrdinu stvárnil "mexický Charles Bronson" Jorge Rivero, rolu úhlavného záporáka získal ikonický predstaviteľ zloduchov v spaghetti westernoch Lee Van Cleef. Žánrový zážitok dopĺňa typická hudba a likvidácia zloduchov za pomoci plastickej trhaviny, ktorá vyvoláva pocit patričnej katarzie a zadosťučinenia spravodlivosti. Nutno dodať, že tento polozabudnutý film nestratil rokmi nič zo svojej zábavnosti, naopak, s odstupom je ešte zábavnejší. 75%(13.1.2015)

 • curunir
  ***

  ,,POMÔŽ MI, DÁME HO NA ZÁCHOD." __ Paradoxne filmu dáva akýsi punc zvláštnosti či rarity slovenský dabing ČST. Na konci 80. rokov museli byť televízni diváci určite vďační za takýto akčný trhák, avšak v dnešnej dobe ide skôr o taký čajík, kde aj drsnejšie scény streľby pištoľou do úst pôsobia takmer parodicky. Ani slávny drsniak Lee Van Cleef už na staré kolená (aj keď nemal ani 60 rokov) veľa vody nenamúti a napriek svojej charizme nie je hlavnému protagonistovi dôstojným protivníkom. V tuzemsku ,,Výbušnina" zatiaľ nezapadla do úplného zabudnutia iba vďaka spomínanému dabingu. Ak by bol totiž otitulkovaný (navyše iba nejakým súčasným prekladateľom), ostal by absolútne neznámym a nezaujímavým dielom. (53. hodnotenie, 9. komentár k filmu)(25.1.2015)

 • majo25
  **

  Tak toto bolo iné kafe. Akčný film je síce plný streľby a výbuchov, ale aj neskutočne stupídnych postáv a veľmi lacného spracovania. Nasilu vyvolávané emócie sú tak prehnané a explicitné, že sa skoro nechce veriť, že ich tvorcovia aj tak zamýšľali. Potešilo aspoň zaradenie amerických hercov ako Lee Van Cleef a Richard Jaeckel, fajnový 80-tkový oldschoolový hudobný motív (aj keď v jednom kuse opakovaný) a fakt, že som sa pri filme nenudil. Ono nudiť sa ani nejde, keď sa človek celý čas diví, čo sa do euroakčného snímku dá narvať.(8.10.2017)

 • raduna01
  ****

  Sice se slovenským komentářem, ale díky za to. Krásná vzpomínka na dobu, kdy jsme jako náctiletí na tyhle filmy chodili do kina.(21.10.2014)

 • Rawar
  ***

  Na film jsem se rozhodl podívat, z důvodu Van Cleefa, zajímají mě všechny filmy kde se mihne. Jeho role tady byla záporná a mě sedí více kladné, ale pořád to byl on, se svým obličejem smrtky. Jinak měl film slušný spád a i když se v kamionech vůbec neorientuji, podle toho co jsem viděl soudím, že to tenkrát bylo divoké. Dějovou linku proto hodnotím kladně, protože jsem se něco dozvěděl. Hlavní hrdina byl na můj vkus ale až moc velký seladon a ženy v tomto filmu byly dost šeredné. Proto jsem musel hodnocení snížit na průměrné tři. Neurazilo, ale podruhé se k němu asi nevrátím.(18.6.2013)

 • sadlokan
  ****

  Slušnej masaker z doby,kdy občani ještě nevěděli,že se všechno pěstuje ve Španělsku a nejtvrdší chlapi nosili krásný kníry.(28.8.2013)

 • Ygnor
  ****

  Film jsem hledal dlouho v análech čsfd, buď tam nebyl, nebo jsem byl slepý... ,ale o to nejde. Záporáka Lee Van Cleefa (Hodný, Zlý a Ošklivý) mám vraženého hluboko do paměti. Snímek běžel u nás v kinech, krátce po době vzniku, pod českým názvem "Výbušnina“. Klasická zápletka: láska,smrt, bezpráví, osamělý hrdina a pomsta. Ano. Jen ještě jedna malá věc chybí dodat, snímek je natočen podle skutečných události (!) Nevím kolik již byla scénáristova fantazie, ale každopádně francouzští zemědělci se nezachovali zrovna „en ligne“. V tomto období vůbec docházelo k obrovským nepokojům u řidičů kamiónů, nejen mezi Španělskem a Francií, ale i Německem a státy Beneluxu. Tento negativní střípek, který zamával lidskými osudy, byl možná dílem preqelu nastávajícího Schengenského protokolu. "Paradoxem" je, že Španělsko se stalou plnohodnotným poživatelem zóny až v roce 1992. Po splnění své mise nebyl nikdy skutečný Chema, po šťastném útěku za hranice, vydán francouzské justici. Jestli budete mít štěstí Vy a film se někdy někde objeví ( na co bych si zrovna moc nevsadil) a máte rádi apokalyptický temné dramata, tak už jen jedním slovem: doporučuji.(25.6.2009)

 • aannemer
  ****

  Jo, tohle jsem kdysi strááááášně dávno viděl... a moc se mi to líbilo!(28.11.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace