• mchnk
  ***

  Budu se zde opakovat, ale musím to napsat. Opravdu vynikající námět, který má pár chybiček. Ta první je rozhodně nezkušenost režiséra, který se rozhodl přelézt Mont Everest a skončil v základním táboře. Další je jednojazyčnost snímku. Nacisti sice občas prohodí pár jejich klasických výrazů, nicméně plné využití němčiny, která v těchto táborech vládla, a kterou měli přeživší vězni zarytou v hlavách jistě ještě dlouho po válce, by atmosféře filmu výrazně pomohla. Děj je bohužel také trochu jednoduchý a pro znalce a milovníka československé válečné kinematografie, nemůže být dostačující. Film rozhodně respektuji, ovšem zasloužil by si daleko silnější zpracování.(12.2.2013)

 • Robbi
  ****

  Snímek byl natočen podle knihy Psí komando a rozhodně bych ho řadil k tomu lepšímu ze žánru válečných filmů. On totiž tak docela válečný není, vězeň Mareš (Adolf Filip) po útěku z nacistického střediska pro výcvik psů potkává norského chlapce (Vladimír Dlouhý), který v témže prostředí přežil krvavou "ukázku". V patách mají ale fanatického velitele střediska (Karel Hlušička), který jejich lapení bere jako osobní prestižní záležitost. Nemalou úlohu tu hrají psi, takže je to spíš film o útěku a stíhání, ve kterém na první pohled jasný poměr sil není vždy konečný.(23.6.2008)

 • Pitryx
  odpad!

  Možná kdyby tam nenacpali toho kluka, nevyznělo by to tak hloupě. Navíc je potíž v tom, že mi pan Dlouhý nesedí. Navíc je tahle smyšleninka také hloupá. Tím narážím na toho psa. Autoři snímku zřejmě v životě neviděli a neslyšeli, jak se provádí výcvik a a jak dlouho trvá. Proto by nedopustili takovou pitomost, že si NO vycvičil vězeň v lágru. Fašisté byli svině, ale ne slepí blbci. A tohle může sloužit jako narážka na scénu, že Hauptsturmführer Dörner netrefí na dva metry sedícího psa. A to, že nacisté se i v soukromí baví česky se snad ani komentovat nedá. U mne film tedy vůbec neuspěl. Mimo těch nádherných psů., ti uspěli s vyznamenáním.(13.5.2019)

 • MickeyStuma
  ***

  Řekl bych, že se jedná o jediný snímek ukazující výcvik psů pro strážní účely v koncentračních táborech. Je fakt, že tak pouze příběh začíná, ale přesto se jedná o zajímavou ukázku. Hlavně toho, jak se takový psi po ukončení výcviku zkoušeli. Český vězeň Mareš si jednu fenku ochočí a ta vlastně způsobí při jedné takové zkoušce útěk holandského chlapce. Mareš během toho také uteče a ihned se jejich cesty zkříží. Němci jim jsou však na stopě. Celý snímek se tedy věnuje honbě za dvěma vězni. Vzniklo tak prachobyčejné drama, jejichž překvapením je účast dětského herce Vladimíra Dlouhého. Zahrál si onoho chlapce a opravdu dobře. Zcela pochopil jeho osobitý charakter. Snímek není nejhorší, ale přeci mi v něm chybí více toho vyobrazení oné drsné doby. Možná je to i tím, že se do toho trochu vkrádá poetika.(28.2.2014)

 • And09
  ***

  Velmi silný příběh o hrůzných činech z koncentračního tábora, které jsou pro nás naprosto něčím nepředstavitelným. Námět je velmi zajímavý a vypovídá o hrdinských počinech obyčejných lidí, boje o přežití, národní hrdosti a fanatizmu a v neposlední řadě psí oddanosti. Vladimír Dlouhý naprosto uvěřitelně ztvárnil roli malého chlapce a vyjádřil natolik věrohodně, co člověk (natož malé dítě) musel cítit a prožívat. Zpracování by si zasloužilo určitě lepší i nějak propracovanější dialogy, kterých tam příliš není. Film je ale napínavý a velmi dramatický do posledního okamžiku. Diváka nejvíce dojme linie oddaného psího hrdiny, kterému je přednější život svého pána. Pozn.: za připomenutí stojí natáčecí místo, které je poměrně opomenuto - slatiňanský hřebčín(4.11.2018)

 • - Filmovanie prebiehalo v Pelhřimove, Jablonci nad Nisou, Mladej Boleslavi a Železnom Brode. (dyfur)

 • - Adolfa Filipa nadaboval Jiří Holý. (M.B)