Zákon trhu

(festivalový název)

Francie, 2015, 93 min

Eric Dumont
  • Aljak

Námet skvelý, ale spracovanie nesmierne nudné bez akejkoľvek dynamiky a poriadnej zápletky, ktorú si sociálna dráma na takúto tému rozhodne priam žiada. Popis k filmu znel viac než len dobre, no celkový dojem zostal ďaleko za očakávaniami. Škoda! Je mi ľúto, keď je potenciál filmu tak v ústraní ako v tomto prípade. A to som čakal, že práve francúzska produkcia nebude takáto márnotratná...(14.2.2017)

Film působí jako dokument o naprosto obyčejném muži 50+, který ztratil práci - scény z všedního života, hledání práce, nová práce. Vincent Lindon je skvělý a ten film je dobrý, byť možná místy zdlouhavý. Hořký náhled do pracovního systému supermarketu, který plíživě křiví morální charakter zaměstnanců.(21.5.2015)

Film, který ukazuje, že i když člověk klesá ve spirálách, pořád může zůstat člověkem. Lindon opravdu hraje výborně, polo dokumentární zpracování se k výpovědi hodí. Na druhou stranu příliš nevybočuje z klasické festivalové výpovědi o neřádech doby a je tak zašlapán exotičtějšími filmy. Možná si ale zaslouží větší pozornost.(11.7.2015)

Jistě, že nejde o dardenneovské sociální drama, ale to není nutné chápat jako zápor. Oproti takřka thrillerovým Dvěma dnům jedné noci je Zákon trhu spíš přehlídkou situací, které různým způsobem odhalují dehumanizující praktiky současného korporátního kapitalismu. Pohovory přes skype, ponižující reflexe od ostatních uchazečů (maskované pochopitelně za roušku neustálého sebezdokonalování), obracení lidí proti sobě, automaticky podezřívavá perspektiva bezpečnostních kamer. Nebýt trochu rozpačitého závěru (vzhledem ke skladbě filmu ale pochopitelného), šel bych možná ještě výš.(8.7.2015)

• Mr.curry

Poctivě jsem se na mezinárodním frontovém festivalu proseděl až ke shlédnutí filmu, abych zjistil, že dvě hodiny venku záživností hravě překonávají hodinu a půl uvnitř. Typicky francouzské drama, které usiluje o vykreslení neduhů doby, ve skutečnosti si však nevidí za špičku nosu. A dílčí témata? Jako by toho jeden neměl dost z všedního života..(9.7.2015)