Zákon trhu

Zákon trhu

(festivalový název)

Francie, 2015, 93 min

Eric Dumont

Zákon trhu nabízí pohled na zoufalého, ale obyčejného muže, který potřebuje získat práci, aby mohl uživit svou rodinu. Obcházení nejrůznější poradců, však nevede k žádnému zlepšení a představuje tak, že ani propracovaný sociální systém nemusí fungovat. Po delší době Thierry úspěšně získává práci hlídače v supermarketu. Avšak toto jeho nové zaměstnání ukazuje, že existuje hranice mezi mechanickým plněním pracovní náplně a osobními zásadami. Bude nakonec sebeuvědomění a vlastní identita silnější než finanční tlak? Celkově 72 %.(6.7.2015)

Veristické sociální drama složené z trýznivého kolotoče hledání práce / vykonávání práce, která výrazně atakuje hranice lidské důstojnosti. Brizého metoda připomene bratry Dardennovi, bohužel mu chybí jejích dynamika, načasování i schopnost příběh završit nejsilnějším možným způsobem. Důležitý, ale do ztracena vyznívající film o tom, jak nelítostně se dnes měří hodnota člověka. [Cannes 2015](19.5.2015)

• Mr.curry

Poctivě jsem se na mezinárodním frontovém festivalu proseděl až ke shlédnutí filmu, abych zjistil, že dvě hodiny venku záživností hravě překonávají hodinu a půl uvnitř. Typicky francouzské drama, které usiluje o vykreslení neduhů doby, ve skutečnosti si však nevidí za špičku nosu. A dílčí témata? Jako by toho jeden neměl dost z všedního života..(9.7.2015)

• Aljak

Námet skvelý, ale spracovanie nesmierne nudné bez akejkoľvek dynamiky a poriadnej zápletky, ktorú si sociálna dráma na takúto tému rozhodne priam žiada. Popis k filmu znel viac než len dobre, no celkový dojem zostal ďaleko za očakávaniami. Škoda! Je mi ľúto, keď je potenciál filmu tak v ústraní ako v tomto prípade. A to som čakal, že práve francúzska produkcia nebude takáto márnotratná...(14.2.2017)

Jistě, že nejde o dardenneovské sociální drama, ale to není nutné chápat jako zápor. Oproti takřka thrillerovým Dvěma dnům jedné noci je Zákon trhu spíš přehlídkou situací, které různým způsobem odhalují dehumanizující praktiky současného korporátního kapitalismu. Pohovory přes skype, ponižující reflexe od ostatních uchazečů (maskované pochopitelně za roušku neustálého sebezdokonalování), obracení lidí proti sobě, automaticky podezřívavá perspektiva bezpečnostních kamer. Nebýt trochu rozpačitého závěru (vzhledem ke skladbě filmu ale pochopitelného), šel bych možná ještě výš.(8.7.2015)