Zákon trhu

(festivalový název)

Francie, 2015, 93 min

Eric Dumont
  • Aljak

Námet skvelý, ale spracovanie nesmierne nudné bez akejkoľvek dynamiky a poriadnej zápletky, ktorú si sociálna dráma na takúto tému rozhodne priam žiada. Popis k filmu znel viac než len dobre, no celkový dojem zostal ďaleko za očakávaniami. Škoda! Je mi ľúto, keď je potenciál filmu tak v ústraní ako v tomto prípade. A to som čakal, že práve francúzska produkcia nebude takáto márnotratná...(14.2.2017)

Veristické sociální drama složené z trýznivého kolotoče hledání práce / vykonávání práce, která výrazně atakuje hranice lidské důstojnosti. Brizého metoda připomene bratry Dardennovi, bohužel mu chybí jejích dynamika, načasování i schopnost příběh završit nejsilnějším možným způsobem. Důležitý, ale do ztracena vyznívající film o tom, jak nelítostně se dnes měří hodnota člověka. [Cannes 2015](19.5.2015)

Jistě, že nejde o dardenneovské sociální drama, ale to není nutné chápat jako zápor. Oproti takřka thrillerovým Dvěma dnům jedné noci je Zákon trhu spíš přehlídkou situací, které různým způsobem odhalují dehumanizující praktiky současného korporátního kapitalismu. Pohovory přes skype, ponižující reflexe od ostatních uchazečů (maskované pochopitelně za roušku neustálého sebezdokonalování), obracení lidí proti sobě, automaticky podezřívavá perspektiva bezpečnostních kamer. Nebýt trochu rozpačitého závěru (vzhledem ke skladbě filmu ale pochopitelného), šel bych možná ještě výš.(8.7.2015)

Prilis dlhe zabery statickych scen, prilis roztrasena kamera, prilis nerozpracovane postavy.. Nemali to tak zosiroka rozpytvat (invalidny syn ide studovat, pohreb problematickej kolegyne, tanecny vecierok..) a radsej sa sustredit na menej a potom ist na hlbku. I David Blake sa mi viac pacil. Nebolo to vyslovene zle, len vyslovene priemerne, presne na 3*.(27.2.2017)

Ten film má zajímavá námět - hlavně pro ty, co se blíží důchodovému věku, ale má jednu podstatnou nevýhodu. Je plný scén, které by mohly být třeba i o 2 minuty kratší (jako příklad uvádím jakousi lekci v tanečních pro dospělé, kdy hlavní hrdina tančí, je to beze slov a to, že to trvá tak dlouho, nemá vůbec žádný smysl, akorát to nesmyslně prodlužuje děj. Takže to byla taková uspávaná, i když Vincent Lindon hrál chlápka bez práce hodně přesvědčivě.(5.10.2016)