Ztracený svět

• USA The Lost World (více)

Specialista na katastrofické filmy Irwin Allen natočil jako svůj druhý režijní počin adaptaci románu Arthura Conana Doyla Ztracený svět. V něm se výprava dobrodruhů vydá na náhorní plošinu, na které údajně žijí prehistoričtí tvorové. Lord John Roxton, reportér Malone, dva neustále soupeřící profesoři Challenger a Summerlee, dívka Jennifer a její bratr David jsou do Ztraceného světa dopraveni pilotem Gomezem a jeho pomocníkem Costou. Krátce po přistání je jejich tábor navštíven prvním druhohorním ještěrem, posléze je jejich helikoptéra zničena a jsou pronásledováni krvelačnými domorodci. A ještě ke všemu má Gomez v plánu pomstít se Roxtonovi za smrt svého bratra… (mahler)

vitekpe

Dalsi z prispevku na tema "dobrodruzna vyprava nekam"... zde na nahorni plosiny Ztraceneho sveta, kde prebyvaji praveke zrudy, napr. krokodyl nebo varan, a take domorodci pod vedenim "Klekih-petry"... Tim chci ironicky naznacit, ze jde o zalezitost prevazne studiovou, naivni, beznou a trikove nicim neprekvapujici. Cesta do praveku a Jursky Park se teto konkurence bat nemusi. :-) 2+ ()

Lima

Plakátové info: NÁHLE, V ZÁHADNÉM SRDCI AMAZONIE, UVIDÍTE BITVU DINOSAURů NA ŽIVOT A NA SMRT, ČERSTVÉ VYLÍHNUTÉHO TYRANOSAURA, MOŘSKÉHO HADA, VYNOŘIVŠÍHO SE Z HLUBIN LÁVOVÉHO JEZERA, PASTI MASOŽRAVÝCH ROSTLIN A PAVOUKY, PRONÁSLEDUJÍCÍ LIDSKÉ OBĚTI!!! ___ Skoro by se chtělo říci, že dobová plakátová vábnička to všechno hezky shrnula, ale samozřejmě realita je trošku jiná. Předně, tohle není plnohodnotná adaptace Doyleova románu, spíše jen taková jednohubka s jednoduchými triky, které nabízel zlatý hollywoodský věk. První třetina, kdy se dění prolíná s reálnými záběry Amazonie, lehce navozuje dojem, že tam prostě „jsme“, v srdci mohutné džungle, zbytek je čistě studiová práce. Takže modely skal, stromů, flóry a do toho se mrcasí leguáni (a jeden malý aligátorek), kteří mají na těle nalepeny kostěné ozdoby, aby vypadaly jako pravěcí ješteři. Když je kamera zabírá, lezou mezi modýlky stromů, které se klepají a padají na zem, ale jinak proti trikům – hlavně zadní/přední projekci – nemohu říct křivého slova, na svojí dobu vypadají docela pěkně a uvěřitelně, zkrátka vyšší rozpočet se musel nějak projevit. Dojde i na „bitvu dinosaurů“, tj. aligátorek a leguán se freneticky hryžou, nechybí ani pravěká divoška s tuny make-upu a její divošští souputníci z kmene, milostné tokání a nenávist mezi dvěma členy výpravy (jeden v podání tehdejší herecké hvězdy, charismatického Michaela Rennie), excentrický vědec, obří pavouk v přední projekci a to by asi bylo všechno. Je fakt, že i pouhé čtení komiksu ´Druhá výprava´ v časopisu ABC mi dalo více zážitků a náhledu do Doyleova stěžejního díla, ale kvůli tomu se na tenhle film zlobit nebudu, bylo to docela příjemné pokoukání. ()

Jirka_Šč

Cesta do pravěku je o 5 let starší a dinosauři v ní jsou dinosauři a ne převlečení varani, aligátor a v extrémním případě gekon obrovský. Prostě trochu naivní i na svou dobu. Nicméně jsem jako dítě hltal Challengera v ABC a jsem rád za možnost nahlédnutí do Ztraceného avěta. 65%. P.S. Kdyby něco sežralo toho čokla, dal bych o hvězdičku víc :). ()

PanCitron

Kdysi dávno jsme tenhle film viděl, ovšem nedokázal jsem si vzpomenout na jeho název, tudíž jsem se k němu vrátil čistě náhodou. Vybavoval jsem si jen scénu s pavoukem, s lávou a potom bitku dvou ještěrů, kteří ačkoliv namaskovaní byli opravdu nádherně, samotný souboj mě dnes spíše zarážel svou krutostí vůči zvířatům, než ohromoval (stop motion animaci bych bral radši). Po stránce adaptace místy dost mimo, ale tak to se dalo snést a alespoň se do 'Ztraceného světa' dostali brzo a ne až v půlce filmu jak tomu většinou bývá. ()

zelvopyr

Před padesáti lety zřejmě odvaz a vrchol dobrodružství, dnes divný a trochu kulhající sled scének s neskutečně klišovitě pojatými postavami. Jinak jde o sympaticky aktualizovaného Doyla, až na tu naivitu... že dorazí jakýsi profesor zoologické společnosti a na letišti se o něj rvou reportéři, jako by byl sportovní hvězda. Inu, staré časy. ()

• Režisér Irwin Allen chtěl pro tento film použít stop-motion dinosaury, ale z rozpočtových důvodů musel jako dinosaury použít ještěry – hlavně varany. K nim byly připevněny plastové rohy a hroty, aby vypadali jako dinosauři. (Marek06)