Ztracený svět

• USA The Lost World (více)

Specialista na katastrofické filmy Irwin Allen natočil jako svůj druhý režijní počin adaptaci románu Arthura Conana Doyla Ztracený svět. V něm se výprava dobrodruhů vydá na náhorní plošinu, na které údajně žijí prehistoričtí tvorové. Lord John Roxton, reportér Malone, dva neustále soupeřící profesoři Challenger a Summerlee, dívka Jennifer a její bratr David jsou do Ztraceného světa dopraveni pilotem Gomezem a jeho pomocníkem Costou. Krátce po přistání je jejich tábor navštíven prvním druhohorním ještěrem, posléze je jejich helikoptéra zničena a jsou pronásledováni krvelačnými domorodci. A ještě ke všemu má Gomez v plánu pomstít se Roxtonovi za smrt svého bratra… (mahler)

Lima

Plakátové info: NÁHLE, V ZÁHADNÉM SRDCI AMAZONIE, UVIDÍTE BITVU DINOSAURů NA ŽIVOT A NA SMRT, ČERSTVÉ VYLÍHNUTÉHO TYRANOSAURA, MOŘSKÉHO HADA, VYNOŘIVŠÍHO SE Z HLUBIN LÁVOVÉHO JEZERA, PASTI MASOŽRAVÝCH ROSTLIN A PAVOUKY, PRONÁSLEDUJÍCÍ LIDSKÉ OBĚTI!!! ___ Skoro by se chtělo říci, že dobová plakátová vábnička to všechno hezky shrnula, ale samozřejmě realita je trošku jiná. Předně, tohle není plnohodnotná adaptace Doyleova románu, spíše jen taková jednohubka s jednoduchými triky, které nabízel zlatý hollywoodský věk. První třetina, kdy se dění prolíná s reálnými záběry Amazonie, lehce navozuje dojem, že tam prostě „jsme“, v srdci mohutné džungle, zbytek je čistě studiová práce. Takže modely skal, stromů, flóry a do toho se mrcasí leguáni (a jeden malý aligátorek), kteří mají na těle nalepeny kostěné ozdoby, aby vypadaly jako pravěcí ješteři. Když je kamera zabírá, lezou mezi modýlky stromů, které se klepají a padají na zem, ale jinak proti trikům – hlavně zadní/přední projekci – nemohu říct křivého slova, na svojí dobu vypadají docela pěkně a uvěřitelně, zkrátka vyšší rozpočet se musel nějak projevit. Dojde i na „bitvu dinosaurů“, tj. aligátorek a leguán se freneticky hryžou, nechybí ani pravěká divoška s tuny make-upu a její divošští souputníci z kmene, milostné tokání a nenávist mezi dvěma členy výpravy (jeden v podání tehdejší herecké hvězdy, charismatického Michaela Rennie), excentrický vědec, obří pavouk v přední projekci a to by asi bylo všechno. Je fakt, že i pouhé čtení komiksu ´Druhá výprava´ v časopisu ABC mi dalo více zážitků a náhledu do Doyleova stěžejního díla, ale kvůli tomu se na tenhle film zlobit nebudu, bylo to docela příjemné pokoukání. ()

zelvopyr

Před padesáti lety zřejmě odvaz a vrchol dobrodružství, dnes divný a trochu kulhající sled scének s neskutečně klišovitě pojatými postavami. Jinak jde o sympaticky aktualizovaného Doyla, až na tu naivitu... že dorazí jakýsi profesor zoologické společnosti a na letišti se o něj rvou reportéři, jako by byl sportovní hvězda. Inu, staré časy. ()

darkrobyk

Ač jde o americký snímek, nechybí mu typický anglický humor, a tak má člověk pocit, že se skutečně dívá na příběh ze staré dobré Anglie. Jde sice o volnou adaptaci, ale to mně vůbec nevadí. I po dlouhých letech mě film opět bavil. Má solidní herecké výkony, půvabnou bondgirl a skvělou výpravu, která, především při sestupu horou, připomene Cestu do středu země (1959). Člověk si uvědomí, jak bylo třeba vše vyrobit a kolik práce na filmu bylo - rozsochaté stromy, masožravé rostliny, svatyně domorodců, obří kostra coby most (zřejmě budoucí inspirace pro Rudou Sonju), jeskynní prostory... Jasně, namaskovaní ještěři jsou z dnešního pohledu poněkud komičtí, ale stejně jako u zmiňované Cesty do středu země a dalších filmů zjm. z 50. let sem tak nějak zapadnou, byť úžasnější by samozřejmě byli od R. Harryhausena. Dnes by nejspíš ochranáři skutečný souboj ještěrů nezvládli, ale i tohle je znak dřívější doby. Za pochvalu stojí i skvělé barvy a obstojný dabing. Samozřejmě z nostalgie musím hodnocení navýšit o jednu zlatou*. ()

Anderton

Niečo v štýle Journey to the center of the world, alebo 20000 leagues under the sea. Čiže číre rozprávkové dobrodružstvo s patričným kúzelným efektom. Špeciálne efekty sú myslím v pohode, hlavne je ale v pohode výprava. Logika sa už bohužiaľ utopila v tonách lávy a zmizla v tyranosaurovej tlame a to na úplne všetkých úrovniach. Príbeh postupne graduje až do veľkého finále, akonáhle ale skončí, nasleduje ihneď stopka, i keď by sa patrilo ukázať dovetok v Londýne. Nepochybujem, že mnohým by sa tento film, ak by naňho náhodou natrafili, páčil viac, ako rovnomenný Spielbergov film. Komentár č. 5555 ()

Jirka_Šč

Cesta do pravěku je o 5 let starší a dinosauři v ní jsou dinosauři a ne převlečení varani, aligátor a v extrémním případě gekon obrovský. Prostě trochu naivní i na svou dobu. Nicméně jsem jako dítě hltal Challengera v ABC a jsem rád za možnost nahlédnutí do Ztraceného avěta. 65%. P.S. Kdyby něco sežralo toho čokla, dal bych o hvězdičku víc :). ()

Oktavianus

Až v samotném závěru jsem si uvědomil, že jsem film musel vidět někdy jako kluk - když hrdinové prchají před divokými domorodci, bylo mi to stále povědomější, až přišel otvor ve skále, v němž se po lidech vztahovala popínala žahavá chapadla, která vždy zahnali pochodní, aby mohli proběhnout, došlo mi to: Jo, to jsem viděl stoprocentně, vzpomínám si i kdy (TV Nova, která tehdy teprve začínala vysílat, neděle odpoledne... jo, až takový detaily :-). Ale to byla jen vzpomínka. I proto film hodnotím shovívavěji než jiné, je to čistě dobrodružná zábava s lookem zlatého hollywoodského věku. Dinosauři jsou normální dnešní plazi, jen mají na sobě přivázané různé rohy a štíty a vůbec jako dinosauři nevypadají, zadní projekce je taky hodně vidět, motiv s nenávistí Gomeze k lordu Roxtonovi je úplně zbytečný a dost překáží v ději, ale to všechno je úplně jedno. Je to okouzlující, krásně naivní, má to atmosféru, potěší Claude Rains coby prof. Challenger v jedné z posledních rolí, podobně i Jill St. Johnová (ani se mi nechce věřit, že pozdější Bond girl tu bylo teprve dvacet) či Vitina Marcusová jako domorodá kráska v sexy oblečku. Jo, normálně bych dal tři hvězdičky, ale prostě z té nostalgie dám víc. Nejlepší Ztracený svět pro mě navždy bude ten z roku 1925, ale jako klukovsky dobrodružný příběh se tento film nemá za co stydět. ()

PanCitron

Kdysi dávno jsme tenhle film viděl, ovšem nedokázal jsem si vzpomenout na jeho název, tudíž jsem se k němu vrátil čistě náhodou. Vybavoval jsem si jen scénu s pavoukem, s lávou a potom bitku dvou ještěrů, kteří ačkoliv namaskovaní byli opravdu nádherně, samotný souboj mě dnes spíše zarážel svou krutostí vůči zvířatům, než ohromoval (stop motion animaci bych bral radši). Po stránce adaptace místy dost mimo, ale tak to se dalo snést a alespoň se do 'Ztraceného světa' dostali brzo a ne až v půlce filmu jak tomu většinou bývá. ()

corpsy

Lacné, ale určite efektnejšie ako dvojdielna televízna, z prepáčením sračka z roku 1992. Triková stránka nieje na veľmi dobrej úrovni a to všetko kazí v tej dobe nejako populárne maskovanie súčasných jašterov na tie praveké ( ešte napr. CESTA DO STREDU ZEME z roku 1959 ). Ako nostalgická spomienka je to však dobrý film na zhliadnutie. ()

curunir

,,BUDE ŽIŤ DOSŤ DLHO, ABY BOL VEĽKÝ AKO DOM A DESIL CELÝ LONDÝN.“ ,,A ČO UROBÍME POTOM?“ ,,NO, VYSŤAHUJEME SA Z LONDÝNA AKO NAJRÝCHLEJŠIE BUDEME MÔCŤ.“ __ Jedna z najznámejších filmových verzií slávneho Doyleovho príbehu, ktorému je verná sotva z polovice. Na prelome tisícročí išlo o film často uvádzaný vo víkendovom poobednom vysielaní a dnes je divácky dostupný iba sprostredkovane zo súkromných zdrojov. Zasadenie príbehu do súčasnosti – teda do obdobia prelomu 50.- 60. rokov minulého storočia – príbehu vo výsledku vôbec neuberá na hodnote, keďže v civilizovanom svete sa jeho dej odohráva iba zo začiatku a v priebehu pol hodiny je túto skutočnosť poznať iba na niektorých odevoch alebo predmetoch ústredných protagonistov. Omnoho svojráznejšia je triková stránka. Vtedy ,,áčkovejšiu“ pracnú stop-motion animáciu dinosaurov tu nahradilo ,,béčkovejšie“ maskovanie súčasných leguánov alebo menších krokodílov do chybnej pravekej podoby napr. tyranosaura rexa, čo zrejme vyšlo produkciu lacnejšie. Táto skutočnosť mi ako mladšiemu čiastočne prekážala, dnes môžem usúdiť, že usmerňovanie pohybov plazov alebo ich súboje sú v ateliérovom prostredí zvládnuté na pomerne slušnej úrovni. Z celkového hľadiska ide skôr o rutinérsku záležitosť. Film disponuje zvládnutými dramatickými sekvenciami, scenáristickým klišé s divácky nutným ženským elementom aj uponáhľaným finále, ktoré pre mňa vždy vyznelo skôr do prázdna, pretože by si zaslúžilo pamätnejšiu bodku. Vo výsledku ide o pohodovú starosvetskú záležitosť stále sa tešiacej priazni fanúšikov obdobnej staršej kinematografie. (211. hodnotenie, 18. komentár k filmu) ()

Martin741

Ako male decko som to hltal, lebo tam boli praveke dinosaury. Dnes uz sice priserne gumenne, ale dalo sa to, ovsem, film behom casu brutalne zostarol : 30 % ()

Hans.

Až po nedávném přidání fotek do galerie jsem se konečně přesvědčil, že to je ten film, který jsem v dětství hltal asi jako každej jinej film kde se objevili dinosauři. O příběh nám ani moc nešlo... ()

Mol

Mno když jsem byl děcko, tak jsem byl vyděšenej z toho velkýho pavouka. Dneska jen úsměvná vzpomínka. ()

vitekpe

Dalsi z prispevku na tema "dobrodruzna vyprava nekam"... zde na nahorni plosiny Ztraceneho sveta, kde prebyvaji praveke zrudy, napr. krokodyl nebo varan, a take domorodci pod vedenim "Klekih-petry"... Tim chci ironicky naznacit, ze jde o zalezitost prevazne studiovou, naivni, beznou a trikove nicim neprekvapujici. Cesta do praveku a Jursky Park se teto konkurence bat nemusi. :-) 2+ ()

see_sawandrew

Velmi volná adaptace slavného románu A. C. Doylea v nádherně roztomilém podání hollywoodu padesátých let. Takhle precizní převedení velmi inteligentního románu do prostinké podoby filmového trháku snad nemá v historii adaptace obdoby. Můj oblíbenec Gomez hraje na kytaru, všichni chlapi, gentlemani jaksepatří, kouří doutníčky a hrdinně zachraňují zadek ústřední ženské postavě, tupé až hrůza a schopné si na expedici do džungle vzít pudla! Druhá ženská postava - divoška - skoro vůbec nemluví, což je super, a má sexy šatičky, což je ještě více super. Prostě film pro opravdové chlapy! Technické provedení je výborné, Allen nesázel na loutkovou animaci, ale prostě a jednoduše do dvojexpozic vrazil varany, leguány a aligátory s přilepenými rohy či kostěnými destičkami. A vypadá to uvěřitelněji než adaptace Ztraceného světa novější o třicet let. Do toho strhující úprk před lidožrouty skrze ohnivou jeskyni, což koncepčně v mnohém připomíná Verneovu Cestu do středu země. Naprostá špička dobrodružného filmu tehdejší doby, dokonale zábavná i bez nostalgie a dnes v záplavě drahých pozlátek bohužel extrémně nedoceněná. 90% ()

Han22

Pro tyhle prastarý dobrodružný filmy podle klasických románů s nádechem sci-fi či fantasy jsem měl vždycky slabost a moc jsem se těšil i na Ztracený svět. Pořádné filmové zpracování jsem nikdy neviděl, nepočítaje béčkový seriál z 90. let. A jsem zklamaný. Tvůrci přesunuli děj do "současnosti" a když se konečně děj dostane na plošinu, není moc o co stát. Efekty jsou i na rok vzniku otřesné - ještěrky s nalepenými rohy, pavouci naplácnutí na kameru aby vzbudili iluzi velikosti, papundeklové kulisy na úrovni těch největších monster béček 50. let. Navíc známí herci tu nejsou, postavy jsou buď nezajímavé, nebo rovnou na ranu (nafintěná panička co si stoupne před monstrum a začne ječet). Po ostrově pobíhají jak pitomí teenageři v lesní vyvražďovačce a ne jak vědecká expedice. Naštěstí hodně zachraňuje napínavé finále z nitra sopky, kde nechybí nic - zrady, úmrtí, obětování se, obří monstrum a šplhání nad lávou. Být takový celý film, byl bych spokojený, takhle s bídou 3*. Dobrodružný film roku 1960. ()

farfalla

Držím palce filmom, ktoré si vymýšľajú, ale tento film ma sklamal. Úvod je veľmi nudný, postavy sú nesympatické, ľahko čitateľné a detsky zahrané. Jennifer Holmes sa spočiatky zdala byť rozumná, schopná žena a platný člen výpravy, ale celý pobyt v pralese v podstate len prejačala, a tým ´poškvrnila´ priezvisko... Ale čo zabilo tento film sú triky. V súčasnosti môžu skôr poslúžiť ako návod, ako si natočiť dobrodružný sci-fi film na mobil. Už sa teším na originál tohto filmu z roku 1925. ()

zdeny99

Dinosauři natočení pomocí gekonů a varanů? Ale tak proč ne, když je to skoro 60 let starý. Na rok 1960 to je úchvatná dobrodružná podívaná. Dnes sice také, ale už jen nostalgickým způsobem. [212. hodnocení, 19. komentář, 57%] ()

Petike odpad!

Mno... V hrubých rysoch sa to aj podobá Doylovej predlohe, až na to bizarné zasadenia deja do "súčasnosti" - teda na začiatok 60. rokov 20. storočia. Ale tí dinosauri !!! To boli skôr nejaké zmutované jašterice a lá Godzilla ! Aj na dnes už zastaraných maľbách Zdeňka Buriana a v dýchavičných trikových záberoch Karla Zemana vyzerali lepšie... Ts, ts... Fauna - dôležitý postranný prvok tohto diela - absolútne nevierohodná... :-/ Na margo spomínaných efektov "ako za korunu nožík" linkujem na tento článok z TvTropes.org, ktorý hovorí za všetko: Slurpasaur Dej filmu je tiež náramne nudný a stopážovo v podstate krátky, cesta na plošinu nudná (helikoptérou, zíííív), verzie postáv z tejto adaptácie sú náramne nesympatické (hlavne tá príšerná ryšavá krava a jej pudel, ktorého si so sebou vzala až na planinu !). Kulisy divočiny sú tak očividne papundeklové, až z toho človek nevdojak chytá záchvat smiechu. Podľa mňa najhoršia adaptácia Strateného sveta, spolu s tou (nemenej "svojskou") z 98-ho. Ešte aj tá priblblá seriálová verzia z konca 90. rokov je zaujímavejšia ako toto ! Dajte na moju radu, a pozrite si radšej niektorú z jediných dvoch poriadnych adaptácií Doylovho románu : Čiernobielu nemú z roku 1926 a televíznu BBCčkársku z roku 2001. Tie mi pripadali ako jediné dôstojné spracovania tejto klasiky staršej svetovej sci-fi. ()

darthhokro

Tak tahle přehlídka bizarností fakt nemá s Doylovou knihou nic společného. Ovšem realná bitka papundeklem polepeným Varanem s Krokodýlem byla krutopřísná :D Nejvíc mě ale rozsekala zvětšená Brachypelma Smithy na 2. metry a ještě šplhající po pavučíně :D ()