lesumir

Steve McQueen na svoje útěkářské role z The Great Escape a The Getaway nezanevřel a opět se do pouští do něčeho podobného, kdy opět prchá před zákonem a opět je naprosto výborný, parťáka mu dělá ve své nejlepší roli Dustin Hoffman a celkově nemám filmu co vytknout. Jeden z mála šestihvězdičkových filmů! Franklin J. Schaffner je klasickým příkladem univerzálního režiséra. ()

cheyene

Jednoduše skvělé! Je opravdu těžké napsat sem něco, co by tu už někdo jiný nezmínil, takže se pokusím snímek popsat tak, jak jsem jej viděl svýma očima. Samotný začátek filmu již navozuje přísnou, syrovou a chmurnou atmosféru. Nelidské zacházení na lodi jen ukazuje, že s těmito vězni se nikdo "párat" nebude. V okamžiku, kdy se děj přenese na ostrov, můžeme být svědky událostí, které běžným člověkem musí zákonitě otřást. Konkrétně mám na mysli scénu, kdy si jeden z vězňů půjčí nůž od Motýlka a způsobí si zranění. Působivé je, když velitel věznice promlouvá k nováčkům shromážděným na nádvoří. Gilotina uprostřed jen zesiluje ono zlověstné mrazení v zádech. V celém filmu se toho děje příliš mnoho nato, abych tu jednotlivě rozebíral další scény, takže to trochu zkrátím. Jedním z nejdrsnějších a nejsugestivnějších okamžiků je pobyt Motýlka na samotce, kdy viditelně chřadne. Velmi poutavý a napínavý je celý útěk, který vám nedovolí si odskočit od televize, ba ani uhnout pohledem. Samotný závěr filmu nám ukazuje drsnými podmínkami zničené muže. Možná, že šlo jen o můj subjektivní pocit, ale zdálo se mi, že ani jeden z hlavních hrdinů již není v psychicky dobré kondici. Oba se chovají částečně šíleně. Musím vzdát obrovskou poctu Steve McQueenovi, který nám potvrzuje, jak dokonalý herec byl. Ten ušklebený chlapík má tak silné charisma, že může hrát jakoukoli roli a stejně si jej oblíbíte!! Dustin Hoffman je vynikajícím parťákem Motýlka, ovšem troufám si tvrdit, že jeho roli by srovnatelně zahrál i jiný herec. V případě Charriéra si nejsem ani trochu jistý, zda by to někdo ztvárnil tak přesvědčivě a dokonale jako Steve. Nezapomenutelný snímek, který krom milionu dalších věcí ukazuje i na přátelství, odhodlanost, zarputilost a nepoddajnost. Legenda, film s velkým F! ()

kinej

Motýlek má jednu nevýhodu. A tou je skvělá knižní předloha. Ta, ač její autor není žádný umělec, je nesmírně čtivá a rozsáhlá. Scénáristé Motýlka museli mít opravdu těžkosti s vyškrtáváním všeho toho neuvěřitelného, čím si autor údajně prošel. Film je dobrý. Nelze například neocenit výpravu. Ačkoliv se film natáčel na Jamajce, Hawaii a ve Španělsku, působí prostředí věznic opravdu pekelně, tak jak jsem si ho představoval v knize. Převedení toho, co se do filmu vešlo je zfilmováno slušně, čemuž vévodí například pasáže ze samotky. Ale ve filmu mi chybí větší psychologická hloubka postav. Louis Dega, ač skvěle zahraný, je jen nečitelnou komickou postavou a síla Steva McQueena spíše spočívala v jeho charismatu, než v jeho herectví. Není to úplně ono. ()

juta

Spoiler! Dobře zpracovaná touha po svobodě, o které snil hlavní hrdina, který to nevzdal ani na sklonku života. Zajímavý pohled na to, co všechno musel přetrpět a co ho to snažení všechno stálo. Jenže film není moc záživný a je zbytečně zdlouhavý, takže ve výsledku z toho nemáte moc dobré pocity. ()

paascha

Tomuto filmu by možná nejvíc slušel remake, jenže představa, že by McQueena nahradil třeba Tom Sugar nebo jiná present days stár, mi vyvolává nepříjemné chvění v krajině břišní. Mimo jiné, zde je asi nejlepší příležitost vzkázat všem, kteří klidně napíšou: Knihu jsem nečetl.... No a co ti v tom brání, pitomče? ()

ajuska

Ze srovnání s knižní předlohou vychází film jako poražený, ale přesto se jedná o skvělé vězeňské drama, kde se podařilo to hlavní zachytit, ačkoli to v některých scénách nefunguje tak, jak to fungovalo na papíře. ()

lamps

Řemeslně naprostá špička, atmosféra filmu vás pohltí a nedá vydechnout. Ovšem je to zároveň neodpustitelně zdlouhavé a místy skutečně prázdné, jako tentýž skvostný obraz od Da Vinciho visící na každé stěně galerie. Herci úžasní, myšlenka nesmrtelná, nuda občas přítomna... 80% ()

JohnnyD

Knihu som bohužiaľ nečítal, no film ma vo svojej dobe odrovnal. A ukázal mi kto je ten Steve McQueen z Electrolite od R.E.M. ()

Boogeyman

Předloha je jedna z mých nejoblíbenějších knih, na zfilmování je však extrémně pestrá a rozsáhlá, id eální materiál pro výpravný seriál. Filmu se dokonale povedlo ztvárnit část odehrávající se v uvěznění, různě úspěšné pokusy o útěk jsou ovšem zkráceny extrémně. Přesto odhlédnu-li od předlohy (film jsem ostatně viděl dříve) jedná se o výjimečný snímek s úžasně vystiženou atmosférou a geniálními výkony Stevea McQueena a Dustina Hoffmana. ()

Madsbender

Franklin J. Schaffner viac ráz počas svojej kariéry zadaptoval bestseller niektorého slávneho spisovateľa a pohyboval sa pritom v rôznych žánrových plochách - napríklad v prípade Pierra Boulleho a jeho Planéty opíc šlo o science-fiction a zároveň alegóriu ľudskej civilizácie, vo filmovej verzii románu Robina Cooka Sfinga o odpočinkový dobrodružný thriller. Z veľkej časti autobiografický Motýlik Henriho Charrièra však už bol priveľkým sústom a potvrdil mi mierne pochybnosti ohľadom Schaffnerovej režijnej metódy. Z dnešného pohľadu konzervatívny prístup fungoval v prípade Planéty opíc, ktorá je okrem niekoľkých momentov prevažne statická, zaberá relatívne krátky časový úsek a stojí mimo hercov na dialógoch a kostýmoch (respektíve maskách). V Schaffnerových odľahčenejších filmoch zasa na seba strhávajú pozornosť rýchlo sa meniace lokality, s tým súvisiace napätie a zmeny nálad. V Motýlikovi sa však ako problematický ukázal aspekt, s ktorým Schaffner až tak často nepracoval, a to je vývoj postavy. McQueenova fyzická premena je len povrchnou zásterkou toho, že sa skutočný charakter Motýlika nijak výrazne nemení a vnútornú prázdnotu zapĺňa len hercova charizma. Desivosť výjavov krutosti dementuje častý humor a vyvoláva tak rozpačité pocity. Záver, ktorý sa snaží dojímať nás nad dvoma starnúcimi mužmi je už len naťahovaný a rozhodne som z neho nemal pocit, že by som si týmto nikdy nechcel prejsť. A to by som zrejme mal mať. Stranou formy by som nemal väčšie negatíva až na už spomínanú konzervatívnosť, prejavujúcu sa i tu - jedinou relatívne zaujímavou je scéna nočného úteku, ktorá sa aspoň trochu snaží pracovať s viacerými plánmi (a ide jej to na výbornú, preto zamrzí, že je jediná). Nízkemu hodnoteniu definitívne napomohol i záverečný predtitulkový komentár. 55% ()

Indiana

Jako je to hezkej film, skvěle zahranej a s pár silnejma scénama, ale občas sem se celkem nudil a že bych si to chtěl okamžitě pustit znovu, to ne. Každopádně Hoffman a předevšim McQueen zahráli famózně. Ale radši si pustim Shawshank nebo Zelenou míli. ()

petaspur

Henri 'Papillon' Charriere byl neposeda, kterému doživotní věznění s tvrdým režimem nepřipadalo jako výhra v loterii. Neustále vymýšlel plány úniku a potom za odměnu končil v "díře". Touha po svobodě je ze snímku jasně patrná, ale jeho zpracování mne chvílemi nudilo. ()

Ruut

Skvělá záležitost. Až teprve ted jsem uznal že Steve McQueen není jen playboy ale také výborný herec. To jakou prošel během natáčení proměnou od silného zdravého muže, přes vyhladovělého mukla blouznícího na prahu smrti až po šedivého nalomeného muže je opravdu mimořádný zážitek. Atmosféře filmu hodně přispívá natáčení ve skutečných reáliích Francouzské Guinei. Jedno z nejlepších vezenských dramat všech dob, které ani trochu za 30 let nezestárlo. ()

misterz

Nechápem za čo má tento film tak vysoké hodnotenie. Ako áno, Steve McQueen podal bravúrny výkon, tá jeho premena na samotke bola neuveriteľná, ale to je asi tak všetko čím ma film upútal. Inak samá nuda, nuda a ešte raz nuda. Tri hviezdičky za Steva. Inak by to nevyšlo ani na dve. ()

mchnk

Jako jo románové pojetí filmu, dělá ze snímku celosvětovou klasiku, ale já osobně z toho nejsem tak nadšený jako bych možná měl být. Takhle to v těch věznicích prostě bylo a každý se jednoduše snažil přežít než zemřel. Steve McQueen-tak za to ty hvězdičky. Film o největším útěku všech dob :-) ()

Vančura

Výtečná klasika, která mě hodně bavila i napodruhé (byť ta směšně nevěrohodná barva"krve" ve filmu ten dojem dost sráží dolů). Sice by to asi mohlo trochu kratší a místy je u toho člověku lehce fyzicky nevolno, ale jinak je to hodně silný příběh, podpořený skvělým herectvím, výborným soundtrackem a nádhernými lokacemi. Btw. předlohu neznám, ale přijde mi zajímavé, že zde hodně lidí píše, že se filmový Motýlek nepovedl - pokud mohu soudit, ten film dokonale funguje i bez znalosti knihy, a to je podle mě jeden ze znaků dobré filmové adaptace. ()