Film podle staré pověsti vypráví o tom, jak zlý člověk byl po zásluze potrestán. Zlý mlynář, hospodařící ve větrném mlýně na vrchu kopce, se chtěl zbavit konkurenčního mlýna, který stál blíže vesnici v lese. Zapálil jej tedy a začal vesničany, kteří neměli možnost mlít obilí jinde, nelidsky vydírat. Ale mladému Jörgovi a Anně se za pomoci vesničanů podaří potají opravit vypálený lesní mlýn. Zlý mlynář se jim chce pomstít a mlýn rozbořit. Ale dobří lesní duchové poznají, že tím je naplněna míra jeho nepravostí a potrestají ho. Zlý mlynář se promění ve skálu a jeho větrný mlýn se rozpadne v prach. (FILMOVÝ PŘEHLED 19 / 1955) (oficiální text distributora)

ripo

Filmaři DEFY věnují pohádkové tvorbě — u nás i v jiných lidových demokraciích neprávem hodně opomíjené — značnou pozornost. Z jejich produkce jsme viděli v posledních letech pohádky „Chladné srdce" a „Malý Muk" a nyní přichází třetí. Problémem zůstává ovšem otázka, jak se jim daří zpracovat pohádková themata tak, aby filmy odpovídaly dětskému chápání a vkusu. V „Čertovi z Mlýnského vrchu" — právě tak jako v „Chladném srdci" — jsou některé scény řešeny příliš drasticky, neodpovídají rámci pohádky. I dějovým, dramatickým spádem zůstává film značně pozadu. Jednoduchý příběh o tom, jak byl po zásluze potrestán zlý a nenávistný člověk, je místy nevhodně vyhrocen a vymyká se pohádkovému stylu. Vysoce ocenit je však třeba techniku filmu — zejména jeho trikové záběry. O německých filmařích je dobře známo, jak mistrně dovedou v barevném filmu zvládnout i ty nejobtížnější triky. — Režisérem filmu je jeden z nejmladších režisérů DEFY H. Ballmann, dvojnásobný nositel ceny H. Greifa. Je to jeho třetí film. Autor scénáře K. Bortfeld rovněž nepracuje pro DEFU dlouho. Po válce pracoval v Hamburgu a v r. 1951 přijal nabídku DEFY ke spolupráci. Filmový přehled 19/1955 ()