Hluboké hrdlo

(festivalový název)
  • USA Deep Throat

Linda (Linda Lovelace) není spokojená se svým životem, jelikož nedokáže dosáhnout orgasmu. Jak se ukáže, příčinou problému je její nezvykle umístěný klitoris... První v USA legálně distribuovaný pornofilm, jenž se stal zároveň symbolem dekády. V poměru náklady : tržby nejvýdělečnější film všech dob. (Davered)

JFL

Na úvod rozbořme pár přetrvávajících mýtů a chybných domněnek: "Hluboké hrdlo" nebylo první celovečerní americké porno uvedené v širší distribuci (za jedny z prvních bývají označovány o dva roky starší tituly "Pornography in Denmark" a "Man and Wife"), ani nebylo první takto uvedené narativní porno (tady prvenství náleží snímku "Mona"). Nejedná se ani o žádné zjevení, které by svou genialitou uchvátilo srdce milionů diváků, ale prostě o film, který svého času zaujal částečně svou nadsázkou, ale především pak strhl pozornost veřejnosti široce medializovanou obžalobou z obscenity. Pravdou nicméně je, že právě na základě této publicity se z "Hlubokého hrdla" stala senzace, která z návštěvy projekce porna udělala společenskou událost a z patlalsky natočené srágory se tak stal nejvýdělečnější film všech dob, a to napříč všemi filmovými kategoriem. Díky tomu se "Hluboké hrdlo" stalo nejznámějším a nejvyhledávanějším porno filmem, což je ale vlastně škoda, protože se pak nevyhnutelně stává měřítkem a laťkou kvality porna. Jenže při tom se jedná pouze o průlomové dílo co do historie porna, ale v žádném případě jej nelze brát coby měřítko kvality. Právě závratné tržby a mediální pozornost tohoto řemeslně tragického, či shovívavěji řečeno ryze účelně sflikovaného počinu ukázaly jednak Gerardu Damianovi, ale i desítkám dalších režisérů, že výdělečnost a konkurenceschopnost porno filmů se od té doby nebude odvíjet od stupňování extrémů, jak tomu bylo v předchozí éře podpultové distribuce, ale naopak bude záviset na filmařských kvalitách, scénářích, nápaditosti premis a charismatu představitelů. Ačkoli v jím odstartované zlaté éře pornografie vzniklo nepřeberné množství lepších a pozornosti hodnějších titulů, a to i v rámci filmografie jeho režiséra, dodnes platí "Hluboké hrdlo" za hlavní, ale bohužel také jediný povinný porno titul pro filmové nadšence, kteří si na základě něj utvoří zcela neadekvátní obraz o zlaté éře porna. "Hluboké hrdlo" do tohoto období vlastně nezapadá, představuje spíše přechodový titul, který předznamenává charakteristické prvky zlaté éry, kdy se na porno vztahovaly kategorie jako tvůrčí ambice, osobitost a nápaditost, ale z větší části vykazuje znaky předchozího období podloudných rychlokvaškových produkcí, kdy porno představovalo ryze spotřební artikl stranou uznání veřejnosti. Vyprávění tak má spíše podobu vágní záminky pro řetězení jednotlivých sexuálních scén, kameru, zvuk a production values lze nejlépe popsat slovem fušerské a herectví zúčastněných osciluje mezi póly překvapivého komediálního talentu Harryho Reemse a zoufalou toporností Lindy Lovelace. Typickým reliktem doby je také úvodní psychologizující titulek (v souladu s rozpočtem řešený natočením pomuchlaného papíru s textem napsaným na stroji). Ten vedle toho, že přináší opomíjenou interpretaci (hrdinka podle něj nemá ve skutečnosti klitoris v krku, vše je jen součást psychiatrické terapie), tak v prvé řadě má snímku i jeho tvůrcům obstarat alibi tzv. ospravedlňující hodnoty, která film legitimizuje v očích tehdejší legislativy. V kontextu filmů, které přišly po něm, představuje "Hluboké hrdlo" spíše kuriozitu, z níž v paměti zůstanou povětšinou druhotné prvky. Například překvapí nezvykle nízký počet záběrů obnažených ňader, a to nejen z hlediska současných standardů, ale i v rámci dobové produkce. Dalším unikátem z ranku bezvýznamných zajímavostí je fakt, že Linda Lovelace byla svého času jednou ze vzácných porno představitelek, které byly vyholené. Stranou těchto kuriozit film nabízí nápaditou premisu rozvedenou do kostrbatého vyprávění lemovaného povětšinou zoufale trapnými a přímočarými fórky. Vedle historického významu v rámci pornografie nelze filmu upřít i jeho nezpochybnitelné místo v kulturním povědomí. Nejlépe to stvrzuje fakt, že zdejší expresivní znázornění orgasmu pomocí montáže vybuchujících ohňostrojů, startujících raket a zvonění zvonu se v nadcházejících desetiletích zabydlela na celém poli mainstreamu od filmových parodií po televizní seriály. () (méně) (více)

Karlos80

Hluboké hrdlo v orig. "Deep Throat "společně s "Behind the Green Door" jsou první dva pornografické-erotické snímky natočené v USA. Pozdější "Ďábel ve slečně Jonesové" ale i "Behind the Green Door" se mě však líbili víc a to hlavně co do tvrdosti a otevřenosti jednotlivých scén, včetně lepšího a ne tak banálního děje. V těch dvou je vše skutečně opravdu vidět, ne tedy jak tady jen v určitých náznacích. Sám jsem měl tu možnost tento velice okrajový snímek vidět a musím říct že jsem byl mírně zaskočen alespoň v určitém afektu. V dnešní době by se takovýto snímek už asi nechytil a pro mnohé by vyzněl jako legrační a nesmyslné dílko, v záplavě všech těch kolikrát nesmyslných pornografických filmů. Ale s odstupem času když srovnám tu dobu tenkrát jak u nás tak u nich a zamyslím se nad ní tak to muselo být značně skandální i na celou demokratickou Ameriku. Děj filmu je poněkud chatrný a nesourodý, především proto že snímek vznikl z oddělených epizod které se prý měli původně prodávat jako jednotlivé krátké filmy. Až z odstupem času na několik četných přání bylo vše dohromady pospojováno tak aby mohl vzniknout celovečerní snímek. L. Lovelace (hl. role) v něm hraje ženu kterou neuspokojuje sex přesto že už ho vyzkoušela na řadu způsobu (při jednom z dobrodružství prožila soulož se čtrnácti muži zároveň). Poté se obrátí na lékaře který zjistí že má klitoris umístěný hluboko v krku! Rozkoš jí proto může poskytovat jen orální styk kdy jí dráždí partnerův hluboko zasunutý úd. Linda navíc pacientům pomáhá při překonávání sexuálních problémů. Lékař ale samozřejmě spí se všemi svými asistentkami a ve filmu nechybí ani skupinový sex kterého se účastní Lindina kamarádka. Tolik tedy malý spoiler. Film byl pochopitelně jako jiný nízko-rozpočtový film tohoto žánru a vůbec jako vysoce skandální a velmi pobuřující po delší dobu zakázán. A potkal ho tak úplně stejný či podobný osud jako v případě filmu "Ďábel ve slečně Jonesové" nebo "Behind The Green Door". Za 2* a to ještě s odřenýma ušima. Perfektní naopak byl všechen ten dlouhý mix (který zde vyplňoval právě řadu všech těch dlouhých erotických scén), převážně psychedelické music..Nevíte náhodou od koho to bylo? Z 61 minut, čekejte tak na padesát minut sexu:-) ()

Slasher

Nadčasové porno. Z pohledu dnešního diváka, zvyklého na profi vyholený a postavou dokonalý herečky, Deep Throat většinu lidí zklame, ale je z toho cítit to pravý nadšení, atmosféra sedmdesátých let a vůbec pohodová atmosféra. Navíc vtipný příběh a ty dialogy jsou úplně největší prdel. Nebo alespoň byly, při kinoprojekci se suchým dabingem. ()

Kulmon

Kultovní film. První porno, které překonalo hranice ostychu, vkusu i biografních sálů. Přitom se ještě tvůrci snažili o trochu umělecký film, ne porno jak ho známe dnes. Tedy kouření a do toho záběry rakety, to je prostě bomba. Nemluvě o hudbě. Z dnešního hlediska asi trochu úchylnost to sledovat, samej bobr, hnusný herci s povinnýma knírkama, ale jako historická záležitost povinnost. Několik scén uchvátí. Hned ta úvodní lízací, pak ta s dialogem "You have no clitoris" :-) No a samozřejmě ty, o kterých vypovídá sám název. Linda Lovelace skutečně kouří až za mandle :-) ()

EdaS

Vzhledem k tomu, o jak moc profláklý snímek se jedná (jeden z prvních pornografických snímků v mainstreamových kinech, navíc s tržbami 600 mil. USD!!!), mě překvapilo, jak moc těžké bylo vydržet sledovat Deep Throat až do konce. Velmi nudné porno - raději doporučuji Devil in Miss Jones ze stejného roku. ()

Dadel

Historicky první americké legálně distribuované hardcore porno, to je věc, kterou jsem si (samozřejmě z filmověvědních důvodů;-) nemohl nechat ujít. I když kolektivní zážitek ze sledování tohoto filmu v kině (!) v prudérní Americe léta páně 1972 už nepoznám, pobavenému úsměvu se nevyhnete ani doma. Film je to samozřejmě velmi nablblý, občas chtěně a občas nechtěně vtipný, po technické stránce příšerný, všichni herci jsou velice hnusní, chlupatí a slizcí. Ale při jeho sledování vidíte, jak se tvoří dějiny!!! (Kdo chce, tady se může podívat na kompletní ASCII verzi tohoto filmu! : http://www1.zkm.de/%7Ewvdc/ascii/java/ ) ()

StarsFan

Čekala jsem něco jako Základní instinkt; film s dějem, který občas sklouzne do sexuální roviny. No a ono z toho vylezlo čistokrevné porno. A taky nezajímavá nuda plná mizerných (slizkých) herců. Ani jsem to nedokoukala do konce. ()

Hellboy

[LFŠ 2009] Zábavné a občas dost nechutné porno. Jako u některých dialogů jsem se zasmál, ale po druhé to vidět nemusím. ()

Radko

Úvodné tóny funky verzie Ódy na radosť Ludwiga van Beethovena a strojom napísané posolstvo o rozvinutí teórií Sigmunda Freuda vo filme presvedčili, že najslávnejšiemu pornografického filmu všetkých čias menej ako jednu hviezdu neudelím. Nakoniec sú to hviezdičky štyri. Druhá je za obetavý a zodpovedný prístup psychiatra MUDr. Younga k pacientom a ich terapii. Nielenže veľmi skoro a presne diagnostikuje hlavný problém pacientky Lindy, neschopnej dosiahnuť orgazmus klasickým pohlavným stykom, ale sa hneď chopí aj účinnej liečby. S Freudom to síce nemá nič spoločné, ale veď ide o tvorivé nadviazanie na majstra psychoanalýzy, tak čo? Tretí hodnotový bod si zaslúžia skvelé vyobrazenia orgazmov hlavnej hrdinky. Plné bronzových zvonov, malých zvončekov, ohňostrojov a vesmírnych rakiet. No a štvrtá prináleží hudbe, nahradzujúcej upotené vzdychy a výkriky pri sexuálnych scénkach, kvalitatívne stojacej o tri triedy vyššie nad štandardným hudobným porno sprievodom. A plus aj za vtipné dialógy (bodaj by ich bolo viac!). Jeden uvediem ako príklad: Linda: "Ako by ste sa Vy cítili, doktor, ak by ste mali gule v uchu?" Doktor Young: "No, aspoň by som počul, kedy to už na mňa ide.". P. S.: Frank Sinatra, Shirley Mac Laineová, Jack Nicholson a Truman Capote na kinopremiére v hľadisku - to musela byť zaujímavá skúsenosť. P. S.2: Lars von Trier v jednom rozhovore označil Hlboké hrdlo za jediný film z tejto kategórie, ktorý spĺňa aj umelecké nároky. ()

PinokKio

První porno, které jsem viděl od začátku do konce : ) Linda Lovelace byla v téhle době pěstovaných bobříků dost nadčasová, takže jí promíjím i ten předchozí psí úlet .. a ještě se s vámi podělím o nějaké ty čuňačinky ( ω Y ɷ � ȹ ) ()

Divočák

Nikdy bych nevěřil, že bych tohle mohl o pornu z roku 1972 napsat, ale je to tak - Hluboké hrdlo je opravdu kvalitní péčko;) Některé záběry jsou opravdu hardcore detailní a kdyby se vyměnila ta banda oplzlých úchylů, co tam hraje, přidalo ještě pár detailů a oholily všechny ty bobry, obstálo by klidně i dnes!!! Oproti současným pornům má navíc dvě nesporné plus - atmosféru a úžasný humor. Ducha hippies a volné lásky, která v době vzniku snímku (tedy období mezi Kinseyem a AIDS), zachvátila rozjařené Američany, cítíte snad z každého záběru a když vám k tomu navíc hraje úžasná dobová hudba (můj favorit je písnička Deep Throat;)), připadáte si pomalu jak v pornoverzi Formanových Vlasů. Už samotná zápletka je navíc úžasně humorná a když se k ní navíc přidá hláškující doktor ("Jak bylo vám, kdyby jste měl péro v uchu?" "To bych se pak slyšel, kdybych se chtěl udělat.";)), vyjde vám z toho porno snad s největší nadsázkou, jakou se kdy podařilo do filmu tohoto ražení vložit. ()

lesumir

Deep Throat zná v podstatě každej, viděl ho ale málo kdo a proto kolují fámy, jaká je to bomba. Ale ne, bomba to rozhodně není. Slizští herci, asexuální herečky, rádoby humor a erotické scény, které vlastně nejsou vůbec erotické. Místo klasických vzdechů slyšíme velice zvláštní hudbu.__ Kultovka? Možná. Kvalitka? V žádném případě. Ale přesto musím dát aspoň tři hvězdičky, protože bez týhle sračky by nevznikly jiné, kvalitnější filmy. ()

Ruut

No nedávno se mi náhodou dostal taky do rukou. A docela mě mile překvapil. Je v něm několik scén, které mají v sobě docela dost erotična. Zase na druhou stranu se současnými "P" srovnávat asi nejde. Doba se posunula uplně jinam. Takže asi záležitost pro "pamětníky". Mladší generace nemá Deap Throat čím šokovat. ()

Vančura odpad!

Žinantní a degutantní podívaná pro skutečně otrlého diváka. Hluboké hrdlo fetišisticky adoruje felaci a činí tak nesmírně diletantským a bezděčně směšným způsobem, nad kterým zůstává rozum stát. Strašně zbytečný a prvoplánově primitivní film, který je víc než čím jiným především neblahým dítkem své doby. Tenhle biják není nic jiného než hromada chlupatého vlhkého masa, které se otřásá monotónními pohyby, s občasnými prostřihy na záběry startu raketoplánu a podobné WTF?! momenty. Film, u kterého jsem kdysi v kině Aero na Festivalu otrlého diváka umíral trapností. Pokud jsem tedy zrovna nepropadal vlnám spontánnímu smíchu nad nepochopitelnou debilitou scénáře a dialogů. Hluboké hrdlo je kult, který se nikdy kultem stát neměl. ()

Jordan

kultové porno? rozhodne jeden z najprelomovejších filmov histórie nielen tohto žánru, ale kinematografie celkovo. pornografický snímok s netradičným humorom a hláškami, dokonca so soundtrackom a vlastnou titulnou skladbou ("deep throat"); všetkým samozrejme odporúčam dokumentárny film INSIDE DEEP THROAT - ten dokument som videl ako prvý a až na základe neho som si pozrel aj samotné Hlboké hrdlo... oboje stojí za to, fakticky! ()

Fingon

70% Bavil jsem se, ale trošku jinak, než jsem čekal. Bobrů se tu zas tak moc nevyskytuje (bohužel) a samotné pornoscény působí trošku nudně (navíc neslyšíme vzdechy, ale naprosto ulítlý soundtrack), ale všechno tohle vykupuje humor, kterého je tu dostatek (suverénně nejlepší postavou je doktor Young). A ty holky taky nejsou žádné obludy, sice už jim asi bylo dvacet dlouho před natáčením, ale rozhodně se to dá vydržet. Jen se obávám, že pro dnešního diváka je tahle libůstka nejen těžko sehnatelná, ale navíc i nezajímavá. ()

Seyfriedka vs. Akermanka: Souboj o hlubší hrdlo

Seyfriedka vs. Akermanka: Souboj o hlubší hrdlo

05.01.2012

Amanda Seyfried i Malin Akerman si zahrají legendární pornohvězdu Lindu Lovelace, kterou proslavilo kultovní Hluboké hrdlo z roku 1972. Každá v jiném filmu. Když se loni vynořily dva konkurenční… (více)

Kdo má hlubší hrdlo?

Kdo má hlubší hrdlo?

23.11.2010

Téměř rok byla s hlavní rolí v dramatu Inferno o vzniku legendárního pornografického snímku z roku 1972 Deep Throat spojována Lindsey Lohan. Nakonec ale bylo jejích skandálů příliš a autor scénáře a… (více)