Hluboké hrdlo

(festivalový název)
  • USA Deep Throat
Pornografický / Komedie
USA, 1972, 61 min

Linda (Linda Lovelace) není spokojená se svým životem, jelikož nedokáže dosáhnout orgasmu. Jak se ukáže, příčinou problému je její nezvykle umístěný klitoris... První v USA legálně distribuovaný pornofilm, jenž se stal zároveň symbolem dekády. V poměru náklady : tržby nejvýdělečnější film všech dob. (Davered)

Kulmon

Kultovní film. První porno, které překonalo hranice ostychu, vkusu i biografních sálů. Přitom se ještě tvůrci snažili o trochu umělecký film, ne porno jak ho známe dnes. Tedy kouření a do toho záběry rakety, to je prostě bomba. Nemluvě o hudbě. Z dnešního hlediska asi trochu úchylnost to sledovat, samej bobr, hnusný herci s povinnýma knírkama, ale jako historická záležitost povinnost. Několik scén uchvátí. Hned ta úvodní lízací, pak ta s dialogem "You have no clitoris" :-) No a samozřejmě ty, o kterých vypovídá sám název. Linda Lovelace skutečně kouří až za mandle :-) ()

JFL

Na úvod rozbořme pár přetrvávajících mýtů a chybných domněnek: "Hluboké hrdlo" nebylo první celovečerní americké porno uvedené v širší distribuci (za jedny z prvních bývají označovány o dva roky starší tituly "Pornography in Denmark" a "Man and Wife"), ani nebylo první takto uvedené narativní porno (tady prvenství náleží snímku "Mona"). Nejedná se ani o žádné zjevení, které by svou genialitou uchvátilo srdce milionů diváků, ale prostě o film, který svého času zaujal částečně svou nadsázkou, ale především pak strhl pozornost veřejnosti široce medializovanou obžalobou z obscenity. Pravdou nicméně je, že právě na základě této publicity se z "Hlubokého hrdla" stala senzace, která z návštěvy projekce porna udělala společenskou událost a z patlalsky natočené srágory se tak stal nejvýdělečnější film všech dob, a to napříč všemi filmovými kategoriem. Díky tomu se "Hluboké hrdlo" stalo nejznámějším a nejvyhledávanějším porno filmem, což je ale vlastně škoda, protože se pak nevyhnutelně stává měřítkem a laťkou kvality porna. Jenže při tom se jedná pouze o průlomové dílo co do historie porna, ale v žádném případě jej nelze brát coby měřítko kvality. Právě závratné tržby a mediální pozornost tohoto řemeslně tragického, či shovívavěji řečeno ryze účelně sflikovaného počinu ukázaly jednak Gerardu Damianovi, ale i desítkám dalších režisérů, že výdělečnost a konkurenceschopnost porno filmů se od té doby nebude odvíjet od stupňování extrémů, jak tomu bylo v předchozí éře podpultové distribuce, ale naopak bude záviset na filmařských kvalitách, scénářích, nápaditosti premis a charismatu představitelů. Ačkoli v jím odstartované zlaté éře pornografie vzniklo nepřeberné množství lepších a pozornosti hodnějších titulů, a to i v rámci filmografie jeho režiséra, dodnes platí "Hluboké hrdlo" za hlavní, ale bohužel také jediný povinný porno titul pro filmové nadšence, kteří si na základě něj utvoří zcela neadekvátní obraz o zlaté éře porna. "Hluboké hrdlo" do tohoto období vlastně nezapadá, představuje spíše přechodový titul, který předznamenává charakteristické prvky zlaté éry, kdy se na porno vztahovaly kategorie jako tvůrčí ambice, osobitost a nápaditost, ale z větší části vykazuje znaky předchozího období podloudných rychlokvaškových produkcí, kdy porno představovalo ryze spotřební artikl stranou uznání veřejnosti. Vyprávění tak má spíše podobu vágní záminky pro řetězení jednotlivých sexuálních scén, kameru, zvuk a production values lze nejlépe popsat slovem fušerské a herectví zúčastněných osciluje mezi póly překvapivého komediálního talentu Harryho Reemse a zoufalou toporností Lindy Lovelace. Typickým reliktem doby je také úvodní psychologizující titulek (v souladu s rozpočtem řešený natočením pomuchlaného papíru s textem napsaným na stroji). Ten vedle toho, že přináší opomíjenou interpretaci (hrdinka podle něj nemá ve skutečnosti klitoris v krku, vše je jen součást psychiatrické terapie), tak v prvé řadě má snímku i jeho tvůrcům obstarat alibi tzv. ospravedlňující hodnoty, která film legitimizuje v očích tehdejší legislativy. V kontextu filmů, které přišly po něm, představuje "Hluboké hrdlo" spíše kuriozitu, z níž v paměti zůstanou povětšinou druhotné prvky. Například překvapí nezvykle nízký počet záběrů obnažených ňader, a to nejen z hlediska současných standardů, ale i v rámci dobové produkce. Dalším unikátem z ranku bezvýznamných zajímavostí je fakt, že Linda Lovelace byla svého času jednou ze vzácných porno představitelek, které byly vyholené. Stranou těchto kuriozit film nabízí nápaditou premisu rozvedenou do kostrbatého vyprávění lemovaného povětšinou zoufale trapnými a přímočarými fórky. Vedle historického významu v rámci pornografie nelze filmu upřít i jeho nezpochybnitelné místo v kulturním povědomí. Nejlépe to stvrzuje fakt, že zdejší expresivní znázornění orgasmu pomocí montáže vybuchujících ohňostrojů, startujících raket a zvonění zvonu se v nadcházejících desetiletích zabydlela na celém poli mainstreamu od filmových parodií po televizní seriály. ()

Karlos80

Hluboké hrdlo v orig. "Deep Throat "společně s "Behind the Green Door" jsou první dva pornografické-erotické snímky natočené v USA. Pozdější "Ďábel ve slečně Jonesové" ale i "Behind the Green Door" se mě však líbili víc a to hlavně co do tvrdosti a otevřenosti jednotlivých scén, včetně lepšího a ne tak banálního děje. V těch dvou je vše skutečně opravdu vidět, ne tedy jak tady jen v určitých náznacích. Sám jsem měl tu možnost tento velice okrajový snímek vidět a musím říct že jsem byl mírně zaskočen alespoň v určitém afektu. V dnešní době by se takovýto snímek už asi nechytil a pro mnohé by vyzněl jako legrační a nesmyslné dílko, v záplavě všech těch kolikrát nesmyslných pornografických filmů. Ale s odstupem času když srovnám tu dobu tenkrát jak u nás tak u nich a zamyslím se nad ní tak to muselo být značně skandální i na celou demokratickou Ameriku. Děj filmu je poněkud chatrný a nesourodý, především proto že snímek vznikl z oddělených epizod které se prý měli původně prodávat jako jednotlivé krátké filmy. Až z odstupem času na několik četných přání bylo vše dohromady pospojováno tak aby mohl vzniknout celovečerní snímek. L. Lovelace (hl. role) v něm hraje ženu kterou neuspokojuje sex přesto že už ho vyzkoušela na řadu způsobu (při jednom z dobrodružství prožila soulož se čtrnácti muži zároveň). Poté se obrátí na lékaře který zjistí že má klitoris umístěný hluboko v krku! Rozkoš jí proto může poskytovat jen orální styk kdy jí dráždí partnerův hluboko zasunutý úd. Linda navíc pacientům pomáhá při překonávání sexuálních problémů. Lékař ale samozřejmě spí se všemi svými asistentkami a ve filmu nechybí ani skupinový sex kterého se účastní Lindina kamarádka. Tolik tedy malý spoiler. Film byl pochopitelně jako jiný nízko-rozpočtový film tohoto žánru a vůbec jako vysoce skandální a velmi pobuřující po delší dobu zakázán. A potkal ho tak úplně stejný či podobný osud jako v případě filmu "Ďábel ve slečně Jonesové" nebo "Behind The Green Door". Za 2* a to ještě s odřenýma ušima. Perfektní naopak byl všechen ten dlouhý mix (který zde vyplňoval právě řadu všech těch dlouhých erotických scén), převážně psychedelické music..Nevíte náhodou od koho to bylo? Z 61 minut, čekejte tak na padesát minut sexu:-) ()

EdaS

Vzhledem k tomu, o jak moc profláklý snímek se jedná (jeden z prvních pornografických snímků v mainstreamových kinech, navíc s tržbami 600 mil. USD!!!), mě překvapilo, jak moc těžké bylo vydržet sledovat Deep Throat až do konce. Velmi nudné porno - raději doporučuji Devil in Miss Jones ze stejného roku. ()

Slasher

Nadčasové porno. Z pohledu dnešního diváka, zvyklého na profi vyholený a postavou dokonalý herečky, Deep Throat většinu lidí zklame, ale je z toho cítit to pravý nadšení, atmosféra sedmdesátých let a vůbec pohodová atmosféra. Navíc vtipný příběh a ty dialogy jsou úplně největší prdel. Nebo alespoň byly, při kinoprojekci se suchým dabingem. ()

• V Massachussets byla zabavena kopie dovezená z Kanady a to vedlo federální vládu k celoplošnému tvrdému zákroku proti přepravě pornografie mezi jednotlivými státy. Díky zákonu o dopravě a spiknutí umožnilo zahájit trestní řízení kdekoliv po trase, po níž byl film přepravován. (zzzw)
  • V roce 1975 majitel texaského kulturního komplexu hrozil provozovateli kina, jak film uvede, vypoví mu nájemní smlouvu a kino zruší, jakožto zdroj veřejného pohoršení. (zzzw)

Související novinky

Seyfriedka vs. Akermanka: Souboj o hlubší hrdlo

Seyfriedka vs. Akermanka: Souboj o hlubší hrdlo

05.01.2012

Amanda Seyfried i Malin Akerman si zahrají legendární pornohvězdu Lindu Lovelace, kterou proslavilo kultovní Hluboké hrdlo z roku 1972. Každá v jiném filmu. Když se loni vynořily dva konkurenční…

Kdo má hlubší hrdlo?

Kdo má hlubší hrdlo?

23.11.2010

Téměř rok byla s hlavní rolí v dramatu Inferno o vzniku legendárního pornografického snímku z roku 1972 Deep Throat spojována Lindsey Lohan. Nakonec ale bylo jejích skandálů příliš a autor scénáře a…