Vyvolený (TV film)

• Česko

Noriega, bohem vyvolený

Noriega: God's Favorite

USA, 2000, 120 min

Divakovi je ukazano mnoho rozdilnych situaci za diktatorskeho rezimu neoficialniho vojenskeho vudce Panamy, kterym byl ke konci 20.stoleti Manuel Noriega. Rozporuplna postavicka vyuzila strategicke pozice sve zeme k obchodu s drogami a jinym nelegalnim zbozim. Co srazi snimek na kolena, je ubohe televizni zpracovani. Mimo to i jiz zminena roztrhanost a nesourodost deje s ktereho je slozite si usporadat alespon chronologicky dulezite momentky, protoze skakani z jedne zeme do druhe a potkavani novych lidi pusobi velmi chaoticky. K zaveru bych doplnil, ze dabing se zcela nevyvedl. 45%(25.9.2007)

Proboha ,já se u toho chvílemi i smál !! To je hnus co ! Hoskins jednoznačně parádní výkon.( PŘIDAL BYCH 2 HVĚZDY ) Sledovat celou plejádu jeho poloh a výrazů je velmi, velmi zábavné ...ALE ! Dojem z tohoto filmu by však neměl být zábavný. Škoda že při sledování nevíte jestli se usmívat nebo trnout při pomyšlení nad politiky kteří tahaly a tahají za nitky na jejíž konci jako loutky visíme my všichni............. DOJEM TEDY ZŮSTÁVÁ VELMI ROZPAČITÝ...... Tak mě napadá ! Možná je to americká propaganda ! Amík to uvidí a řekne si : ,,Ještě že jsme tam šli dělat pořádek ,ten Noriega byl ale klaun..........,,(12.4.2008)

Ale ano, Hoskins je skvělý charakterní herec a role generála Noriegy byla pro příležitostí využít celý svůj herecký rejstřík a ukázat generála v mnoha jeho podobách - jako bodrého hostitele, vášnivého milence, planoucího řečníka - populistu, kajícného katolíka, brutálního vraha i jako cynického drogového obchodníka. Jenomže na to, jaké možnosti životní osudy "malého" generála poskytovaly, je scénář neobyčejně průměrný a režie je bohužel mdlá. Dialogy na několika místech připomínaly telenovelu a chyběl tomu rozměr skutečného dramatu. V řadě detailů je film ani ne tak nepřesný, jako spíš nedůvěryhodný. Ať už je to spojení kubánského šéfa Castra s kolumbijskou narkomafií nebo Noriegova výzdoba své oficiální úřadovny nacistickou symbolikou včetně velké podobizny Adolfa Hitlera. Celkový dojem: 55 %.(22.10.2007)

• Ivoshek

Na jedné straně je príma, že se takové historické filmy točí, na druhé nejsem vždycky z jejich podoby úplně nadšený. A tohle je přesně ten případ.... Udělat z reálných historických postavy naprosté tajtrlíky a do úst jim vložit těžko uvěřitelné dialogy, to IMHO není ta správná cesta. V případě zájmu o latinskou Ameriku za studené války vřele doporučuju spíš Stoneův Salvador. Historická vsuvka: Manuel Noriega byl jednou z mnoha figurek na šachovnici studené války. Sehrál svou dějinnou roli, aby byl odstraněn jako nepotřebný, když mu nedošlo, že už válka skončila. Centrální Amerika je pro USA klíčovou oblastí, kterou speciálně za Ronalda Reagana (tj od ledna 81 do ledna 89) držela pod kontrolou prostřednictvím podpory (mnohdy) dosti pochybných individuí a hnutí. Noriega celkem zapadá do partičky tvořené třeba Contras (Nicaragua) nebo Napoleonem Duarte (Salvador).(11.4.2008)

Drsné, realistické avšak i netradičně originélně nadnesené..... Zkrátka dobrý film s dobrým výkonem herce v hlavní roli. Všem vřele doporučuji, kdo se chtějí trochu připovzdělat s orientací na osmdesátá léta ve Střední Americe.(23.7.2008)