Romeo a Julie

• Sovětský svaz Romeo i Džuljetta (více)
všechny plakáty
Drama / Romantický / Hudební
Sovětský svaz, 1955, 92 min

Film je natočen podle baletu Sergeje Prokofjeva, komponovaného k jedné z nejslavnějších tragedií W. Shakespeara. Dva staré šlechtické rody veronské, Montekové a Kapuletové, žijí v odvěkém nepřátelství, jehož pravý původ už nikdo nezná. Rodové sváry zacházejí tak daleko, že celé město je rozděleno na dva nepřátelské tábory. Děti znepřátelených rodičů, Romeo a Julie, se do sebe při plese vášnivě zamilují a chtějí se dát tajně oddat. Mezitím však Romeo musí opustit Veronu, protože zabil v souboji Tybalta z domu Kapuletů. Rodiče Julie chtějí dceru provdat za hraběte Parise. Julie se chce svatbě vyhnout a požije prostředek, který ji učiní na čtyřiadvacet hodin zdánlivě mrtvou. Romeo neví, že smrt Julie je jen zdánlivá a v zoufalství nad marnou láskou se otráví. Stejně i Julie, když procitne z tvrdého spánku a vidí mrtvého Romea, nechce již žít. Nad mrtvými těly dětí dochází - bohužel pozdě - k usmíření obou rodů. (Filmový přehled)

ripo

Byl to od sovětských filmařů odvážný pokus, když se rozhodli zfilmovat dnes již slavný balet Sergěje Prokofěva, komponovaný k jedné z nejproslulejších a nejúchvatnějších shakespearovských tragedií. Nepřistoupili k němu samozřejmě nepřipraveni. Vytvoření celovečerního filmového baletu předcházela celá řada průpravných experimentů, v nichž si sovětští filmaři ověřili možnosti a únosnost tohoto nového žánru. Takové experimenty byly zahrnuty téměř ve všech estrádních filmech, které i naši diváci znají, jako na př. „Velký koncert" nebo „Mistři baletu, zpěvu a tance" a j. V těchto filmech jsme viděli vždy jen několikaminutovou ukázku, obvykle z klasického baletu, zpravidla sólového výstupu. Tyto filmy spojovaly v řadě čísel ukázky nejrůznějších druhů scénického umění, film „Hvězdy baletu" byl věnován už jen baletnímu umění a tento film také můžeme označit za průkopníka, který proklestil „Romeovi a Julii" cestu a ukázal, že je možné vytvořit celovečerní film, jehož obsahem je — balet, tedy děj vyjadřovaný bez pomoci slova, jen pohybem. Ve „Hvězdách baletu" byly spojeny poměrně dlouhé ukázky, sborových baletních scén. Jak vidno, vedla sovětské filmaře k „Romeu a Julii" dlouhá přípravná cesta. Ve filmu, který je nyní u nás uváděn a který sklidil bouřlivé ovace na letošním VIII. festivalu v Cannes jako jeden z nejpůsobivějších filmů, vytvořili sovětští filmaři vlastně zcela nový a dosud nevídaný filmový žánr a hned napoprvé v něm dosáhli vynikajícího mistrovství. Jak píše francouzský filmový kritik Georges Sadoul ve svých poznámkách o cannesském festivalu: „»Romeo a Julie« otvírá nové široké obzory a přispívá k vytvoření nového žánru: filmového baletu. Toto dílo sloučilo shakespearovského vytříbeného ducha, výjimečnou Prokofěvovu hudbu, geniálnost slavné G. Ulanovové, nadání jejích partnerů-tanečníků, dokonalou choreografii Lavrovského a působivou Arnštamovu režii. To vše se spojilo ve vytvoření velkého uměleckého díla, jehož dokonalost se vyrovná jeho působivosti." Film „Romeo a Julie" získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 1955 Velikou cenu za lyrický film. Filmový přehled 24/1955 ()