Romeo a Julie

Drama / Romantický / Hudební

Sovětský svaz, 1955, 92 min

William Shakespeare (divadelní hra), Leonid Lavrovsky

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(23.12.2005)

• ripo

Byl to od sovětských filmařů odvážný pokus, když se rozhodli zfilmovat dnes již slavný balet Sergěje Prokofěva, komponovaný k jedné z nejproslulejších a nejúchvatnějších shakespearovských tragedií. Nepřistoupili k němu samozřejmě nepřipraveni. Vytvoření celovečerního filmového baletu předcházela celá řada průpravných experimentů, v nichž si sovětští filmaři ověřili možnosti a únosnost tohoto nového žánru. Takové experimenty byly zahrnuty téměř ve všech estrádních filmech, které i naši diváci znají, jako na př. „Velký koncert" nebo „Mistři baletu, zpěvu a tance" a j. V těchto filmech jsme viděli vždy jen několikaminutovou ukázku, obvykle z klasického baletu, zpravidla sólového výstupu. Tyto filmy spojovaly v řadě čísel ukázky nejrůznějších druhů scénického umění, film „Hvězdy baletu" byl věnován už jen baletnímu umění a tento film také můžeme označit za průkopníka, který proklestil „Romeovi a Julii" cestu a ukázal, že je možné vytvořit celovečerní film, jehož obsahem je — balet, tedy děj vyjadřovaný bez pomoci slova, jen pohybem. Ve „Hvězdách baletu" byly spojeny poměrně dlouhé ukázky, sborových baletních scén. Jak vidno, vedla sovětské filmaře k „Romeu a Julii" dlouhá přípravná cesta. Ve filmu, který je nyní u nás uváděn a který sklidil bouřlivé ovace na letošním VIII. festivalu v Cannes jako jeden z nejpůsobivějších filmů, vytvořili sovětští filmaři vlastně zcela nový a dosud nevídaný filmový žánr a hned napoprvé v něm dosáhli vynikajícího mistrovství. Jak píše francouzský filmový kritik Georges Sadoul ve svých poznámkách o cannesském festivalu: „»Romeo a Julie« otvírá nové široké obzory a přispívá k vytvoření nového žánru: filmového baletu. Toto dílo sloučilo shakespearovského vytříbeného ducha, výjimečnou Prokofěvovu hudbu, geniálnost slavné G. Ulanovové, nadání jejích partnerů-tanečníků, dokonalou choreografii Lavrovského a působivou Arnštamovu režii. To vše se spojilo ve vytvoření velkého uměleckého díla, jehož dokonalost se vyrovná jeho působivosti." Film „Romeo a Julie" získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 1955 Velikou cenu za lyrický film. Filmový přehled 24/1955(19.9.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1955 - Čestné uznanie poroty(25.7.2012)