Soukromý život Alžběty a Essexe

• USA The Private Lives of Elizabeth and Essex

Snímok zobrazuje vášnivú aféru medzi kráľovnou Alžbetou I. (Bette Davis) a mužom, ktorý by sa mohol stať kráľom Anglicka, Robertom Devereuxom (Errol Flynn), grófom z Essexu. Po porážke španielskeho vojska pri Cádize sa Devereux vracia ako víťaz. Alžbeta je v strednom veku (a napriek tomu je pre mladšieho grófa atraktívna), no obáva sa jeho vplyvu a popularity, tak ho posiela na novú misiu do Írska. Keď sa Devereux so svojim vojskom vracia porazený, rozhodne sa podeliť o trón s bezdetnou kráľovnou a Alžbeta sa chystá na vydaj. Nakoniec tušiac, že svadba môže pôsobiť na Anglicko nešťastne, kráľovna realizuje nemilosrdný plán na ochranu svojho ľudu a udržanie svojho trónu. (matriosa)

Babous

Velkolepé romantické drama o lásce dvou naprosto odlišných lidí, kteří se milovali tak moc, až se nenáviděli. Bette Davis a Errol Flynn jsou dokonalí a barva filmu dodává ještě jednu hvězdu navíc, protože jinak by film z řady kostýmních snímků z 30. let nevyniknul. DODATEK: po delší době snižuji hodnocení o jednu hvězdu - už si z toho moc nepamatuju, takže mě to asi zas tak nepoznamenalo. ()

majo25

Jedná sa o kolorovanú štúdiovú kostýmovku (krásne kolorovanú) s bohatými kulisami a kostýmami a vtedajším typickým melodramatickým spracovaním. Je veľmi citeľné, že vychádza z divadelnej hry - je veľmi ukecaná a odohráva sa väčšinou v dvoch palácových scénach. Takmer celý film je o dvoch vznetlivých a labilných postavách, ktoré si napriek mileneckému vzťahu iba ťažko hľadajú cestu k sebe. Scén, kde sa rozhadajú a v nasledujúcich sekundách rýchlo udobria, aby sa následne opäť pohádali či urazili, je pomaly nespočetne. Obsadenie je skvostné, okrem dvoch hlavných a ťahajúcich protagonistoch aj také mená ako mladý Price (ešte bez typickej brady) či mladá Havillandová. Snehobiela Bette Davisová s tou červenou parochnou vyzerá ozaj odpudivo, až sa divím Flynnovi pri jeho romantických scénach. ()

Oskar

Škoda, že nedovedu posoudit, nakolik se film drží historie nebo si naopak data a charaktery přizpůsobuje vlastním záměrům. Celou dobu mi například vrtalo hlavou, kolik je filmové Alžbětě let. Pokud jsem to nepřeslechl (království za titulky!), ve filmu to zřejmě nezaznělo. Třicetiletá Bette Davis tedy podle všeho hraje bezmála sedmdesátiletou královnu, zatímco Errol Flynn jako o mnoho mladší Essex s ní jedná jako s vrstevnicí. Hlavně zpočátku je to trochu matoucí. Film přesto výborně funguje jako romantické drama, nejlépe v těch nejkomornějších scénách. Podružná, výpravněji pojednaná zápletka s válkou a dvorskými intrikami (budoucí charisma Vincenta Price jsem v prkenném siru Walteru Raleighovi hledal marně) mi nepřipadala zdaleka tak zajímavá jako ambivalentní vztah hlavní dvojice a vzájemné zkoušení, jak daleko smí zajít nebo v co jiného se proměnit. Dialogy téměř jako ze screwballu (i když jaksi květnatější) nebo škádlivé plácnutí šlechtičny po zadku bych ve filmu jako tento vážně nečekal. :) 80% ()

Martin741

Z Hollywoodskych filmov si myslim, ze zadny sa nedrzi verne historickej predlohy a prikrasluje si ju, naopak zase historicka predloha je pre filmarov casto prilis narocna , tazka a informacne vycerpavajuca, tazke musia - aby bol film pochopitelny aj pre sirsie obecenstvo a laikov- nedoukov - film skratit, prisposobovat a kopu info vynechavat + pochopitelne imrovizovat tak, aby aby sa film nielen financne uchytil /aby bolo na vyplaty, komparz, kulisy atd atd atd/, ale aby bol zrozumitelny a hlavne pozeratelny. Potom si treba davat pozor na nudu, ktora je casto nevitanym hostom vo filmoch, a svinsky vela ludi ju nema rado - lebo ludovo povedane : hovno sa tam deje. Kazdopadne pribeh Elizabeth I /cca 1533 - 1603/ a jej velka laska k muzovi menom Devereaux je dobry namet na film + do toho este boj so spanielskym vojnovym lodstvo, neodmyslitelne intrigy. A ma m rad tieto stare filmy, lebo viem, ze u vojnovych subojov lodi sa neuplatnovalo zelene platno a rozhodne tam neboli PC triky ani digitalny mrdnik. Co je u takeho filmu Tchor dobrym zvykom. To je myslim vsetko, co som videl, dalsie intelektualne veci a zalezitosti z filmovej teorie rad prenecham miestnym vystudovanym filmovym teoretikom -elitarom. Kazdopadne sa roly Elizabeth I perfektne zhostila bravurna Bette Davis /Dead Ringer, What ever Happened to Baby Jane, Vse o Eve/ a v roli Devereauxa bol nemenej zaujimavy sympatak Erroll Flynn /Operace Burma 1945, Dobrodruzstvi Robina Hooda 1938, Dama ze Sanghaje od isteho Wellesa/. Skoda toho dost pomaly sa vlecuceho stredu filmu, som sa nudil a dialogy tvorili podla mna len vatovo plane plky. Ktore sa casto nedali pocuvat. Okrem uz spominanych hercov tam znamych xichtov bolo viac : Olivia de Havilland /Gone with the Wind 1939, Dedicka 1949/, Donald Crisp /Muz z Laramie 1955, Saddle the Wind 1958/ a hororova legenda Vincent Price. Vyborne, Michael Curtiz ako reziser ma neskutocne zaujal a jeho filmy su pre mna rozhodne zaujimavejsie nez povedzme vsetky tie Tchory : 70 % ()

liquido26

Velkolepě vypadající snímek (nádherné kulisy, kostýmy, skvělý technicolor ...) s luxusními hereckými výkony jak v hlavních rolích (Davis, Flynn) tak i v těch vedlejších (Price, Havilland, Daniel ...). Koukalo se na to fakt krásně, ale nejsem z toho odvařenej tolik, abych dal pět hvězdiček. (Jo a nedá mi to, abych neopravil menší chybku v příspěvku od uživatelky marťan - příběh se neodehrává na počátku vlády královny Alžběty I., ale na jejím úplném konci, v letech 1596 - 1601, Alžběta umírá v roce 1603) ()

• Hudbu k filmu komponoval Erich Wolfgang Korngold, který později použil motiv filmu ve své Symfonii "Fis dur". (Terva)
  • Film dosiahol zisk 550 000 dolárov. (westerns)