Bohem zapomenuté děti

Children of a Lesser God

Bohom zabudnuté deti

Drama / Romantický

USA, 1986, 114 min

Jeden z těch slavných filmů, od kterých člověk čeká těžké a nestravitelné umění a proto se mu povědomě vyhýbá. Ale nic takového se zde nekoná. Sledujeme prostý příběh učitele (William Hurt) který přichází učit hluchoněmé děti na odhlehlé místo a přitom se zamiluje do hluchoněmé uklízečky (Marlee Mattinová). Výuka je přitom čistě komediální (Hurt učí žáky mluvit pomocí nadávek, na diskotékových peckách nebo klidně na hlavě) a samotný vztah je jedna z nejkrásnějších romancí, jakou jsem ve filmu viděl, se všemi vztestupy i pády takového normálního vztahu. Mattinová je naprosto přirozený talent, která jen pomocí znakové řeči a výrazů dokáže vyjádřit neuvěřitelnou škálu emocí a Oskara má naprosto zaslouženýho, ale podle mě by si ho zasloužil neméně i Hurt, který nejenže hovoří znakovou řečí, ale ještě u toho stíhá mluvit a překládat co řekne Mattinová, aniž by to vyznívalo jakkoliv nepřirozeně a k tomu všemu jen tak mimochodem podává fantastický herecký výkon. Moc krásný film.(5.7.2009)

Vkusná romanťárna využívající motiv hluchoty hlavně k svému vlastnímu ozvláštnění (naštěstí ne k levnému dojení emocí), tu a tam i jako odrazový můstek k zpodobnění všelikých mezilidských propastí, blízkostí, pout a unikání. ***1/2 (na vážkách se čtvrtou, jak mi do druhého dne v hlavě zůstal hlubší a příjemnější otisk, než se původně zdálo.)(4.10.2015)

V době uvedení filmu v Československu (1988) působil tento snímek jako blesk z čistého nebe, a to nejen na mne, studenta speciální pedagogiky (tedy mj. práce s neslyšícími dětmi). Kdo z tehdejších (a vlastně i dnešních) lidí věděl a ví něco o světě absolutního ticha - o světě neslyšících? Když tito lidé např. v dopravním prostředku mezi sebou "znakují" (používají znakovou řeč), pak ještě před pár lety takovou "scénu" přítomní sledovali jako by to byli obyvatelé z jiné planety. Tito lidé nejen vnímají hudbu tělem pomocí vybrací, ale mají i neobvyklé výtvarné a jiné schopnosti, které slyšící nemají. Proto tento film (a další podobné) považuji za nezastupitelný ve světové kinematografii, ale i kultuře vůbec - tyto filmy otevírají dveře do světů, o nichž nemáme ani tušení. Mimochodem příběh ve formě divadelní hry s neslyšícími herci sklízel ovace řadu let na Broadwayi a na základě úspěchu Randa Haines natočila tento film s vynikající neslyšící Marlee Matlin (Oscar) a neméně skvělým Williamem Hurtem.(6.3.2010)

Neotřelý příběh lásky dvou prolínajícího se světa zvuků a ticha handicapované dívky a zdravého učitele. Jejich střet dával tušit od prvního okamžiku, že jde o nezvyklou citovou komunikaci, která mě aspoň přiblížila prostředí a život neslyšících, byť je to prezentováno v hollywoodském stylu a trošku sentimentálně, nespatřoval jsem v tom žádný filmový kalkul, ale krásné obrazné vyjádření. Divadelní premiéra tohoto příběhu se konala již v roce 1979 v Los Angeles a poté New Yorku, kde zaznamenala obrovský úspěch u diváků i u odborné kritiky a byla oceněna cenou Tony jako nejlepší hra sezony 1979-1980. V hlavních rolích na Broadwayi hráli poprvé také neslyšící herci John Rubinstein a Phyllis Frelich. Po několika letech filmová společnost Paramount Picture se rozhodla přenést příběh na filmové plátno kin a po delším hledání svěřila filmové ztvárnění režisérce Randa Haines. Musím však napsat, že tento film se jí velice povedl a získala si mou přízeň.(30.6.2017)

Tento snímek je bezpochyby kvalitní a skvělý a kdovíco ještě, jenomže já ho mám zdiskreditovaný nekritickým zbožňováním své matky a navíc nemám ráda Willama Hurta, protože vůbec neotvírá pusu, když mluví, což ještě v kombinaci s českým dabérem, který mluví jaksepatří,vypadá místy fakt divně. Vždyť je to herec proboha.Copak neumí mluvit?(21.12.2003)