Návrat marnotratného syna (festivalový název)

• Egypt

Awdat al-ibn al dal

• Egypt

عودة الابن الضال

The Return of the Prodigal Son

Egypt / Alžírsko, 1976, 124 min

Júsuf Šahín
  • SpaceOdyseus

kviff54 Tento film opravdu neni pro me. Egyptsky Bollywood v nejhorsim slova smyslu: strasni herci, hrozne vypraveny a pro me nezazivny pribeh, odpudive pisnicky a ten nejkrvavejsi konec? To bych se vysmal. Tohle byla fakt spatna volba.(1.7.2019)

• Adasin

Egyptská kinematografie zřejmě není pro mě. Toto bylo totiž pro mě nesnesitelně dlouhé utrpení. Opravdu bych nevěřila, že zrovna na festivalu v Karlových Varech narazím na film, který se mi bude tak moc protivit. Přes ředění jinak potenciálně zajímavého dramatu nemelodickými a vůbec nedobrými písničkami se prostě přenést nedokážu. Zejména písnička o loučení se se školou mi připadala naprosto nerelevantní - silně pochybuju, že existuje někdo, kdo by měl tak moc rád svou školu, a to ani v Egyptě. Kdyby nebylo těch písniček, bylo by to i na tři hvězdy, ovšem náhlá proměma téměř všech postav v naprosté k*koty bez mozku, to už byl vrchol všeho. A ten krvavý konec, to je kopanec do zadku každémi divákovi, který od toho čekal spásu filmu. 1/10(3.7.2019)

Zasvěcený komentář: https://www.avoir-alire.com/le-retour-de-l-enfant-prodigue-la-critique(4.7.2019)

Starci na chmelu po egyptsku - místo piva s melounama a vodní dýmkou, ne ve dvou v Máji, ale na Sahaře a i s budovatelským nádechem vznikající nové republiky. Nejlepší byla postava uřvanýho klauna s činely.(2.7.2019)