Slon (TV film) (festivalový název)

Elephant

• slovenský

Slon

(festivalový název)

Krátkometrážní / Drama / Thriller

Velká Británie, 1989, 39 min

Alan Clarke

Znepokojivá esence a završení díla Alana Clarka.(14.5.2014)

Film produkovaný Danny Boylem o sérii vražd v Severním Irsku je natočen v krásných, hypnotizujících steadicamových jízdách. Název filmu je odvozen od pojmenování konfliktu v Severním Irsku jedním spisovatelem jako "slona v obýváku" - nepřehlednutelného problému, který však veřejnost ignoruje.(24.8.2011)

The Slacker Killer.(17.3.2015)

Zneklidňující film, u něhož je nejlepší o něm předem nezjišťovat žádné podrobnosti. Bez dialogů, ale o to působivější. Navíc tak dává šanci uvažovat nad tím, co a proč sledujete. Gus van Sant si později název i minimalistický styl filmu vypůjčil pro svého 'slona v obýváku'. Stále aktuální téma, ale mám neblahý pocit, že po víc jak dvaceti letech už nejednoho otrlého diváka stěží šokuje. V hodnocení jsem na vážkách. Osobně mi přišel příliš zjednodušující a spoléhající na to, že si v něm každý bude hledat významy a podle toho reagovat, což v tomto případě nevnímám jako přínosný přístup. Banalizace není u podobných témat vůbec na místě. Na druhou stranu právě absence jakéhokoli vysvětlování či detailů mě dokázala znervóznit tak, že na film stěží zapomenu a činí z něho nadčasovou záležitost.(15.10.2011)

pif paf(6.2.2013)