Slon (TV film) (festivalový název)

Elephant

Slon

(festivalový název)

Krátkometrážní / Drama / Thriller

Velká Británie, 1989, 39 min

Alan Clarke

Zneklidňující film, u něhož je nejlepší o něm předem nezjišťovat žádné podrobnosti. Bez dialogů, ale o to působivější. Navíc tak dává šanci uvažovat nad tím, co a proč sledujete. Gus van Sant si později název i minimalistický styl filmu vypůjčil pro svého 'slona v obýváku'. Stále aktuální téma, ale mám neblahý pocit, že po víc jak dvaceti letech už nejednoho otrlého diváka stěží šokuje. V hodnocení jsem na vážkách. Osobně mi přišel příliš zjednodušující a spoléhající na to, že si v něm každý bude hledat významy a podle toho reagovat, což v tomto případě nevnímám jako přínosný přístup. Banalizace není u podobných témat vůbec na místě. Na druhou stranu právě absence jakéhokoli vysvětlování či detailů mě dokázala znervóznit tak, že na film stěží zapomenu a činí z něho nadčasovou záležitost.(15.10.2011)

"I remember lying in bed, watching it, thinking, 'Stop, Alan, you can't keep doing this.' And the cumulative effect is that you say, 'It's got to stop. The killing has got to stop.' Instinctively, without an intellectual process, it becomes a gut reaction." (David Leland) Pôsobivé a veľmi. Ale až Gus van Sant túto formu dotiahol do mrazivej dokonalosti.(29.1.2018)

pif paf(6.2.2013)

Film produkovaný Danny Boylem o sérii vražd v Severním Irsku je natočen v krásných, hypnotizujících steadicamových jízdách. Název filmu je odvozen od pojmenování konfliktu v Severním Irsku jedním spisovatelem jako "slona v obýváku" - nepřehlednutelného problému, který však veřejnost ignoruje.(24.8.2011)

Znepokojivá esence a završení díla Alana Clarka.(14.5.2014)